Dane z Azji. Podwyżki stóp procentowych w USA?

0

Przed otwarciem rynków w Europie nadeszły dobre dane z Azji. W USA dzisiaj w końcu długo wyczekiwana decyzja w sprawie stóp procentowych. Szansa na obniżkę stawki VAT w Polsce.

Dane z Azji 

W nocy poznaliśmy dane z Chin i Japonii na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W państwie środka produkcja przemysłowa wbrew obawom analityków nie spowalnia i wciąż rośnie o 6,5% w skali roku. Sprzedaż detaliczna rośnie o 0,1% więcej niż prognozy i jest to imponujące 10,7%. Dane z Japonii są spokojniejsze, jednakże w dalszym ciągu produkcja przemysłowa wzrosła o 5,7%.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Już dzisiaj o 20:00 najprawdopodobniej dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy nie tylko liczą na wzrost, co do którego są zgodni, ale przewidują komunikat nie opóźniający kolejnych podwyżek. Rynki na razie są spokojne, głównie dlatego, że panuje spora zgodność co do kierunku zmian. Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj będziemy mieć spory pakiet danych z USA. Inwestorzy mogą chcieć czekać z reakcją na nie na decyzję FOMC czyli amerykańskiego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej. Warto zwrócić uwagę, że oczekiwania inwestorów wobec tych danych są raczej pozytywne co zwiększa szansę, że passa ważnych odczytów poniżej prognoz analityków się skończy.

VAT w Polsce 22%

Zdaniem szefa komitetu stałego Rady Ministrów Pana Henryka Kowalczyka rząd planuje powrót do starej 22% stawki VAT jak tylko skończy działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Gdyby faktycznie doszło do obniżki byłby to bardzo dobry sygnał, gdzie kosztem luk i ulg spada ogólne opodatkowanie. Problemem obniżki jest natomiast rosnące zadłużenie Polski. Jeżeli obniżymy VAT to będzie ono rosło jeszcze szybciej a rynki bardzo nie lubią walut krajów o niestabilnych finansach.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  GfK prognozuje, iż w 2018 r. w UE sprzedaż detaliczna w sklepach stacjonarnych wzrośnie o 2,1%