Danubia NanoTech najlepszym start-upem w regionie CEE. Finał PowerUp! 2019 rozstrzygnięty

Danubia NanoTech najlepszym start-upem w regionie CEE. Finał PowerUp! 2019 rozstrzygnięty (2)

Już po raz piąty start-upy z 24 krajów Europy Środkowo-Wschodniej stanęły do walki w organizowanym przez InnoEnergy konkursie PowerUp!. Danubia Nanotech ze Słowacji pokonał ponad 300 konkurentów, otrzymując szansę na globalny rozwój biznesu. Galę finałową podczas konferencji Impact’19 zwycięzcy opuścili z czekiem na 50 000€ oraz szansą na zaproszenie do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy.

Laureaci zaprezentowali grafenowy czujnik przeznaczony do monitorowania temperatury powierzchniowej. Produkt, w postaci bardzo cienkiej folii, można nałożyć na dowolne nie-metalowe podłoże. Rozwiązanie może być stosowane m.in. w bateriach pojazdów elektrycznych i akumulatorach sieciowych, przedłużając ich żywotność i zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.

Danubia NanoTech najlepszym start-upem w regionie CEE. Finał PowerUp! 2019 rozstrzygnięty (2)„Zgłosiliśmy się do PowerUp! dlatego, że poszukiwaliśmy wsparcia nie tylko w postaci określonego kapitału, ale również doradztwa i mentoringu. InnoEnergy jest właśnie takim inwestorem, dlatego bardzo cieszymy się, że dostaliśmy szansę, aby z nim współpracować. Nasze plany na najbliższą przyszłość to zakończenie testów i wprowadzenie produktu na rynek.” – mówi Patrik Krizansky, odpowiedzialny za Business Development w Danubia NanoTech

Drugie miejsce i 10 000€ przyznano Atlant 3D z Łotwy, którego projekt umożliwia wykorzystywanie druku 3D do prototypowania mikro i nano systemów oraz urządzeń. Ostatnie miejsce na podium oraz nagrodę w wysokości 5 000€ otrzymał start-up V-Chiller z Węgier, autor urządzenia chłodzącego opartego na metodzie próżniowej.
Tegoroczna gala finałowa odbyła się w Krakowie podczas Impact’19 – jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w tej części Europy. Przed jury oraz publicznością, skupiającą m.in. inwestorów, przedstawicieli przemysłu, a także mediów, swoje produkty i usługi zaprezentowało 14 start-upów. Finaliści to laureaci rozgrywek na szczeblu krajowym, które odbyły się na Węgrzech, w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Serbii, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Turcji i Grecji. Nasz kraj reprezentował start-up FLYO Boards ze swoim projektem innowacyjnej deski surfingowej.

Danubia NanoTech najlepszym start-upem w regionie CEE. Finał PowerUp! 2019 rozstrzygnięty (1)„Warto podkreślić, że PowerUp! to konkurs nie tylko dla firm energetycznych. Szukamy rozwiązań dla przemysłu także z obszaru mobilności, technologii czystego powietrza, ciepłownictwa, cleantech czy szeroko pojętych technologii smart. Tym, co wyróżnia nas spośród innych konkursów dla start-upów jest wszechstronne i kompleksowe wsparcie w rozwoju działalności. Uczestnicy wiedzą, że oprócz nagród pieniężnych, czeka na nich także solidna dawka mentoringu, a nawet pomoc w pozyskaniu pierwszych partnerów czy klientów.” – tłumaczy Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.

Wszystkie finały, zarówno krajowe jak i główny, poprzedziły dwudniowe warsztaty, prowadzone przez uznanych coachów i mentorów biznesowych. Uczestnicy mieli wówczas szansę m.in. zweryfikować swoje modele biznesowe z oczekiwaniami rynku oraz udoskonalić umiejętność prezentacji. Dla wielu jednak, głównym powodem wzięcia udziału w PowerUp! jest perspektywa zaproszenia do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy, jednego z najlepszych tego typu programów w Europie. Dostęp do inwestycji na poziomie 150 000€ i budowanego przez lata know-how InnoEnergy otwierają start-upom drzwi do rozwoju w skali międzynarodowej.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano dodatkową nagrodę specjalną Clean Air Challenge Award. Otrzymał ją start-up Roofit.solar, producent materiałów do pokrycia dachów, będących jednocześnie panelami do wytwarzania energii. Sponsorem nagrody była firma Veolia, która tworzy, rozwija i wdraża innowacyjne rozwiązania, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

„W Polsce stan powietrza jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją samorządy i przemysł. Dlatego wszystkie rozwiązania, które przyczyniają się do jego poprawy, zasługują na uznanie i wsparcie. Bardzo cieszę się, że firmy start-upowe tworzą nowe technologie w tym zakresie i podzielają misję Veolii – odnawianie zasobów świata i troskę o środowisko. Jestem dumny, że to właśnie Veolia jest pierwszym mecenasem nagrody Clean Air Challenge Award.” – powiedział Fabien Ferrer, wiceprezes zarządu i zastępca dyrektora generalnego grupy Veolia w Polsce.

Udział w konkursie to dla start-upów również szansa na spotkanie z wiodącymi przedstawicielami sektora energii czy cleantech. Wśród głównych partnerów tegorocznej edycji konkursu znalazły się firmy: RAFAKO, D.TEK, ZSE Group oraz Enerjisa, którzy wśród prezentowanych rozwiązań szukali obiecujących technologii.

Michał Maćkowiak, Head of Innovation w RAFAKO S.A. tłumaczy: „PowerUp! jest dla nas szansą na poznanie najnowszych trendów i rozwiązań z obszarów, które uważamy za przyszłościowe i bliskie działalności RAFAKO, a więc m.in.: elektromobilności, odnawialnych źródeł energii, paliw alternatywnych czy magazynów energii. To również świetna okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń z innymi partnerami konkursu.”

“Szukamy rozwiązań w zakresie produkcji gazu i węgla, wytwarzania ciepła, energii odnawialnej, budowy sieci, e-mobilności, efektywności energetycznej i obsługi klienta.” – dodaje Emanuele Volpe, DTEK Chief Innovation Officer.

“Grupa ZSE nieustannie oferuje innowacyjne rozwiązania energetyczne swoim klientom i współpracuje z innowacyjnym ekosystemem w sektorze energetycznym. PowerUp! zapewnia wyjątkową możliwość uczenia się od inspirujących startupów energetycznych i wspierania ich.” – mówi Andrej Juris, Executive Director and Chairman of the Board of Directors, Západoslovenská distribučná (ZSD).

Fezal Okur, Chief Strategy and Business Development Officer Enerjisa Enerji AS wyjaśnia: “Jako Enerjisa wierzymy, że zrównoważone rozwiązania mogą być tworzone tylko poprzez partnerstwo wszystkich interesariuszy. Innowacyjne i sprawne rozwiązania, zorientowane na najważniejsze problemy urbanizacyjne i stawiające w centrum klienta, są celem Enerjisa. W związku z tym, jesteśmy dumni z bycia częścią PowerUp!, konkursu dla start-upów, który łączy nas z najbardziej imponującymi pomysłami w całej Europie. ”

W jury konkursu zasiadali Jakob Ruiter, CEO InnoEnergy Benelux oraz reprezentanci tegorocznych partnerów konkursu: DTEK, RAFAKO, ZSE Energia i Enerjisa. Gospodynią wieczoru była LJ Rich, dziennikarka i prezenterka, znana m.in. z programu BBC News’ Click oraz Radio 5 Live. Na scenie, oprócz uczestników tegorocznej edycji, zaprezentowali się przedstawiciele start-upów HYGEN, Gradis i Skeleton Technologies, którym fundusz InnoEnergy pomógł rozwinąć skrzydła w poprzednich latach. W ramach panelu success stores podzielili się z publicznością swoim przepisem na biznesowy sukces.

InnoEnergy jest funduszem wspieranym przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT).