Debiut Allegro: gratka dla inwestorów i koło ratunkowe dla GPW

Allegro podjęło decyzję o debiucie na GPW. Powinien ożywić on słabnącą warszawską giełdę i wzmocnić indeks WIG20, dla którego obciążeniem są wyniki największych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Właścicielami Grupy Allegro są fundusze Permira, Cinven i Mid Europa Partners. Właściciele spodziewają się, że oferta obejmie emisję nowych akcji ze spodziewanymi wpływami brutto ok. 1 mld zł oraz sprzedaż akcji przez obecnych akcjonariuszy. Allegro chce przeznaczyć wpływy z emisji nowych akcji na spłatę istniejącego zadłużenia w celu poprawy swojej dźwigni finansowej netto.

Według stanu na 30 czerwca br. Allegro.pl dysponuje bazą 12,3 mln aktywnych kupujących, którzy mają dostęp do oferty około 117 tys. firm. Dzięki temu poprzez platformę zawierane są średnio 32 mln transakcji miesięcznie.

W konsekwencji IPO wycena Allegro może osiągnąć 10-12 mld euro. Skala tego debiutu dla GPW jest olbrzymia, a co także istotne, ostatnio więcej spółek opuszczało parkiet niż na nim się pojawiało.

– W tym roku doszło do zaledwie dwóch ofert publicznych na głównym parkiecie GPW, przeprowadzonych przez spółki gamingowe – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – To będzie największa oferta publiczna w historii warszawskiej giełdy. Przebije debiut PZU w 2010 r. i PKO BP z 2004 r.

Sam moment debiutu jest korzystny dla Allegro, bo jest to okres sukcesów całej branży e-commerce, związany z okresem pandemii. Ocenia się, że przyspieszyła ona rozwój tego sektora o dwa lata.

– Oferta Allegro przyciągnie na polski rynek zagranicznych inwestorów, a kolejnym czynnikiem korzystnym dla GPW w przyszłości będzie rozrzedzenie wpływu kapitału Skarbu Państwa na indeks WIG20 – komentuje ekspert CMC Markets. – Powinny też zwiększyć się obroty na GPW, które są na relatywnie niskich poziomach, w porównaniu do innych giełd.

Ponad połowa składu indeksu WIG20 to obecnie spółki z udziałem Skarbu Państwa. Indeks ten w okresie ostatnich 12 miesięcy osłabił się o 19 proc. I to właśnie przede wszystkim z powodu przeceny rynkowej wartości spółek, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, takich jak PKN Orlen czy PKO BP.

Z tego wynika także, że wartość rynkowa Allegro po IPO nie tylko przebije kapitalizacje CD Projekt, ale może być też wyższa niż zsumowana kapitalizacja Orlenu i PKO BP.

Dodatkową zaletą debiutu giełdowego Allegro może być aktywizacja drobnych inwestorów. – W przypadku sukcesu IPO Allegro mogą pojawić się kolejne debiuty, zachęcając inwestorów indywidualnych do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach – ocenia M.Leściorz.