Deficyt USA. Koalicja w Niemczech

0

Wzrost importu podwyższa deficyt handlowy USA. Niemcy nie spieszą się z tworzeniem rządu, w końcu wybory były dopiero we wrześniu. Zamieszenie rządu w USA wisi w powietrzu.

Rośnie deficyt w handlu USA

Deficyt handlowy USA kolejny raz wzrósł. Wynosi już 53,1 miliarda dolarów. Zarówno import jak i eksport rosły, natomiast szybszy wzrost importu pogorszył wskaźnik. Po tych danych rozpoczął się ruch osłabiający dolara względem euro. Biorąc pod uwagę zmiany ostatnich miesięcy na rynkach walutowych kiedy dolar wyraźnie się osłabił się względem zarówno euro jak i jena nadwyżka powinna się raczej zmieniać. Im słabszy jest dolar tym mniej opłacalny jest import do USA, a bardziej opłacalny eksport.

Porozumienie koalicyjne w Niemczech

Po raz kolejny powstanie wielka koalicja u naszego Zachodniego sąsiada. Koalicja CDU/CSU porozumiała się z SPD. Informacja na razie pojawiła się w mediach i nie znamy wszystkich szczegółów ale te poznamy najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dni. Co ciekawe stanowisko ministra finansów ma wedle obecnych doniesień przypaść socjaldemokratom. Ostatnimi problemami, który przedłużał negocjacje była służba zdrowia oraz rynek pracy. Nie można nazwać tego detalami, ale jak widać udało się osiągnąć kompromis. Nie jest to jednak takie 100% pewne, gdyż umowę musi zatwierdzić jeszcze referendum wewnątrz SPD. Rynki wciąż czekają na to potwierdzenie.

Kolejne zawieszenie rządu w USA

Jutro mija czwarte prowizorium budżetowe. Co ciekawe nie zanosi się na osiągnięcie porozumienia. Donald Trump jako warunek stawia reformę imigracyjną. Jest to kwestia mająca uregulować status 1,8 miliona uchodźców, którzy przekroczyli nielegalnie granicę jako dzieci. W zamian za to mają pojawić się znaczne ograniczenia dla nowych imigrantów oraz sławny już mur na granicy z Meksykiem. Jak reagują rynki? Dzisiaj jest jeszcze spokojnie, ale jeżeli jutro nie będzie porozumienia możemy spodziewać się dalszej słabości dolara.

Czytaj również:  Wańka wstańka

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw,
  • 21:00 – Nowa Zelandia – decyzja w sprawie stóp procentowych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl