Dlaczego wpadamy w finansowe tarapaty?

oszczednosci

Nie mamy oszczędności, zaciągamy więc pożyczki lub płacimy kartą kredytową – myślimy, że to nic takiego, przecież „wszyscy tak robią”. W pułapkę finansową można wpaść jednak znacznie szybciej, niż się wydaje. Najczęstszą przyczyną trudności finansowych jest brak należytej kontroli swoich wydatków. Eksperci Casus Finanse, spółki należącej do Grupy Lindorff, przekonują, że istnieje kilka prostych zasad, które mogą ustrzec przed finansowymi tarapatami.

„Nie mam – ale wydam”

Rezygnacja z przyjemności to nic miłego. Ciężko jest powiedzieć „nie”, kiedy pojawia się kusząca propozycja wyjazdu na narty, nawet jeśli nie dysponujemy wolnym budżetem na tego typu rozrywki. Najrozsądniej byłoby wówczas chwilowo zrezygnować z wyjazdu i zrealizować go dopiero, gdy będziemy mieli odpowiednie środki na koncie. Oczywiście, istnieją także inne opcje – możemy wziąć pożyczkę lub skorzystać z karty kredytowej. Jeśli po przeanalizowaniu naszych miesięcznych zobowiązań zostaje nam wolna gotówka (przy czym 30% z niej powinnyśmy odłożyć na niespodziewane wydatki) – możemy zdecydować się na takie rozwiązanie z czystym sumieniem. Ważne jednak, by takie niespodziewane wydatki nie zdarzały się zbyt często. Jeśli nasz budżet zamyka się „na styk”, to przy wzięciu nawet niewielkiego kredytu może dojść do zachwiania płynnością finansową. Ponadto, jeśli wypadnie nam jakiś niespodziewany wydatek – na który będziemy musieli wziąć kolejny kredyt – od spirali zadłużenia będzie dzielił nas już tylko jeden krok.

Kuszący kredyt

Decyzja o każdym, nawet najmniejszym kredycie gotówkowym, powinna być gruntowanie przemyślana.  Po pierwsze, warto przeanalizować naszą bieżącą sytuację finansową. Jeśli obecne wydatki pochłaniają prawie całkowicie nasze dochody lub, co gorsza, je przewyższają, powinniśmy zapomnieć o kolejnym zobowiązaniu. Należy także wziąć pod uwagę, że nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie – szczególnie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. Nasze dochody mogą wzrosnąć, ale mogą się też obniżyć. Musimy także liczyć się ze zmianą poziomu stóp procentowych czy kursów walut.

Przed zaciągnięciem zobowiązania warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na co planujemy wziąć kredyt – czy jest to niezbędna potrzeba, jak np. remont mieszkania lub naprawa auta,  czy też typowa zachcianka, bez której możemy się obejść. Oczywiście nie musimy rezygnować z naszych pragnień, jednak jeśli chcemy je realizować za „nie swoje” pieniądze, warto przemyśleć tę decyzję. Przed podpisaniem umowy kredytowej z bankiem przeczytajmy ją uważnie i przeanalizujmy wszystkie jej warunki. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wszystkie „gwiazdki” i zapisy małym drukiem. Jeśli przy czytaniu umowy pojawią się jakieś wątpliwości, należy poprosić doradcę o ich wyjaśnienie. Podpisanie umowy bez jej uprzedniego przeczytania i zrozumienia może przynieść bardzo niekorzystne konsekwencje. Przy zaciąganiu kredytu warto też sprawdzić, czy w przypadku wystąpienia problemów w spłacie bank zaproponuje jakieś opcje pomocnicze, np. wakacje kredytowe lub kredyt konsolidacyjny.

Brak oszczędności

W tarapaty finansowe łatwo wpaść także wtedy, kiedy nie dysponujemy żadnymi oszczędnościami. Wielu Polaków deklaruje, że z powodu napiętego domowego budżetu zmuszeni są do życia „od pierwszego do pierwszego”. Z pensji co miesiąc opłacają bieżące wydatki, nie mając możliwości na odłożenie jakiejkolwiek sumy na konto oszczędnościowe. Dotyczy to jednak także rodzin, których dochód jest stosunkowo wysoki, a mimo to jest stale przekraczany przez miesięczne wydatki. Powodem takiej sytuacji jest nieumiejętne zarządzanie budżetem domowym. W takiej sytuacji warto mu się dokładnie przyjrzeć. Może okazać się, że rezygnując np. z jakiejś przyjemności, na którą co miesiąc wydajemy określona sumę, będziemy w stanie systematycznie odkładać pieniądze. Jeśli nie mamy czasu na analizowanie wydatków i szukanie substytutów, możemy w banku zgłosić zlecenie comiesięcznego przelewu. Po wpływie naszego wynagrodzenia bank będzie automatycznie przekazywał ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe.

Pamiętajmy – zawsze warto podjąć trud oszczędzania, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek niekorzystnych zdarzeń losowych.