Dzisiaj dobrze mieć plecy

kregoslup

 Mecz tenisa przed śniadaniem, przebiegnięte 3 mile, wspinaczka skałkowa czy Bikram Yoga. Sport to nieodłączny element dnia Baracka Obamy, Anny Wintour i Richarda Bransona. Ludzie sukcesu wiedzą, że regularny ruch to podstawa zdrowia i efektywnej pracy zawodowej. Tymczasem w Polsce… Przeciętny menedżer mało ćwiczy, pracuje głównie siedząc, a tylko 30 minut w pracy stoi. Jest zestresowany, przemęczony i zapracowany, dlatego spożywa posiłki przy biurku w nienaturalnie zgiętej pozycji. Efekt? Ponad połowa Polaków cierpi na problemy z kręgosłupem. Musimy działać, bo dzisiaj dobrze mieć plecy. Dosłownie.

 Polski menedżer pracuje na co dzień w biurze. Siedząc. Długotrwała pozycja wymuszona, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, częste zaburzenia snu i ogólne przemęczenie, nie sprzyjają zdrowemu kręgosłupowi. Taki obraz pracownika kreśli badanie BUPA „Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zrealizowane w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Australii w 2015 roku. Dodatkowo ponad połowa osób pełniących funkcje kierownicze ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała BMI. Dodajmy do tego wnioski z raportu On Your Feet Britain, British Heart Foundation, 2015, a otrzymamy prawdziwie niepokojącą diagnozę. Sprawdźmy. 30 minut – tyle statystycznie spędza osoba pracująca w biurze w pozycji stojącej. Dotyczy to 37% mężczyzn i 45% kobiet. Dodatkowo 50% pracowników je swój lunch przy miejscu pracy. Rezultatem są częste bóle pleców, szczególnie odcinka lędźwiowego oraz szyjnego. Nie dziwi to ekspertów kliniki specjalizującej się w rehabilitacji narządu ruchu Columna Medica.

 – 97% schorzeń kręgosłupa ma przyczynę mechaniczną. 3 z 4 osób skarży się na bóle pleców, przynajmniej raz w życiu. Szczególnie dotyczy to dolnej partii pleców, miednicy i kończyn dolnych. Wiele godzin spędzamy w pozycji wymuszonej, zazwyczaj siedząc. Właśnie wtedy nacisk wywierany na kręgosłup zwiększa się i jest aż 40 – 85% większy niż w pozycji stojącej. Tak duże obciążenia i brak aktywności fizycznej sprzyjają bolesnym schorzeniom kręgosłupa – wyjaśnia Andrzej Rudawski, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Columna Medica.

Fokus na tył po godzinach

Czy jest z nami aż tak źle? Okazuje się, że polski menedżer coraz częściej postanawia działać. Choć z badania TNS Polska wynika, że pod tym względem wypadamy zdecydowanie poniżej średniej europejskiej, Polacy chcą ćwiczyć. Niemal 1/3 uprawia sporty regularnie, co najmniej 3 razy w tygodniu. Zauważalnie częściej aktywni są mężczyźni i mieszkańcy miast. Bieganie (33%), jazda na rowerze (53%) i basen (29%) to najczęściej wybierane dyscypliny. Popularne są ćwiczenia siłowe, fitness, sporty zespołowe i walki. To dobrze. Ale czy na pewno ćwiczymy z głową?

Każda aktywność fizyczna jest zbawienna dla naszego zdrowia. Dobrze, że po godzinach spędzonych przy biurku przed monitorem komputera, często nie zwracając w ogóle uwagi
na ergonomię miejsca pracy, wybieramy ruch. Forma aktywności musi być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Marsze w żywym tempie uznawane są za bezpiecznie ale np. pływanie stylem klasycznym nie jest zalecane dla osób z dyskopatią.
Ćwicząc na siłowni, pamiętaj, by ciężar prowadzić jak najbliżej ciała, zachowując proste plecy, lekko ugięte kolana. Unikaj długich jednostronnych obciążeń kręgosłupa np. podczas zajęć fitness – radzi ekspert Columna Medica.

Klinika jest jednym z pierwszych centrów medycznych w Polsce, który w diagnostyce wykorzystuje urządzenie Diers 4D, które umożliwiają trójwymiarowe przedstawienie obrazu kręgosłupa w programie komputerowym i efektywne dobranie odpowiednich form korekcji.

Columna Medica_zdj.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inspiracja od najlepszych

Zdrowy kręgosłup, dotleniony organizm i endorfiny, to tylko część profitów płynących ze sportu.
Są one szczególnie cenne dla osób pracujących w biurach. Światowej sławy biznesmeni, politycy i prezenterzy telewizyjni wiedzą, jak ważne jest włączenie aktywności fizycznej w napięty plan dnia. Barack Obama podkreśla, że nie wykorzystywał w pełni swoich możliwości, dopóki nie zaczął codziennie przebiegać trzech mil. Anna Wintour, redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a, każdego poranka przed 6:45 rozgrywa mecz tenisa, a milioner Richard Branson twierdzi, że jego produktywność w ciągu dnia wydłużyła się aż o cztery godziny od kiedy zaczął ćwiczyć. Właściciel obejmującej 400 firm Virgin Group uprawia Bikram Yogę, wspinaczkę skałkową, pływa i podnosi ciężary. Z kolei jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, Oprah Winfrey, w swoim planie treningowym łączy ćwiczenia cardio z medytacją, które pozwalają jej zachować dobrą kondycję psychiczną.

Kluczowa jest zatem systematyczna, ale przede wszystkim prawidłowa aktywność fizyczna

co najmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut. Menedżerowie, oto Wasz target!