E-wysyłka dokumentów do ponad 20 tys. urzędów – to może być proste

0

Wszystkie najpopularniejsze pisma, wnioski i formularze urzędowe można za pomocą jednego kliknięcia wysłać drogą elektroniczną do każdego z ponad 20 tysięcy urzędów. Aplikacja fillUp pozwala na e-dostarczenie do podmiotów publicznych ponad 1900 gotowych wzorów formularzy oraz dowolnego własnego dokumentu w postaci tekstowej (doc, txt, rtf), zdjęcia lub pdf-a. Choć już od jakiegoś czasu możemy korzystać z elektronicznej korespondencji z instytucjami publicznymi, dopiero fillUp udowadnia, że zdalne załatwianie spraw urzędowych przez przedsiębiorców i obywateli może być proste.

 Program fillUp – Przyjazne formularze to pierwsza aplikacja umożliwiająca proste wysłanie dowolnego pisma drogą elektroniczną do wszystkich instytucji funkcjonujących w ramach Elektronicznych Skrzynek Podawczych (ESP) systemu ePUAP. Obsługa wysyłki jest wygodna i intuicyjna, a użytkownik aplikacji może skorzystać z bazy dostępnych w programie ponad 1900 wzorów druków, w tym wszystkich najpopularniejszych pism, wniosków, umów i formularzy urzędowych.

Urząd 24/7

Jak to działa? W pierwszym kroku, z panelu aplikacji fillUp, logujemy się  do systemu ePUAP. Urząd lub inny podmiot publiczny, do którego chcemy wysłać pismo wybieramy za pomocą wyszukiwarki z dostępnej książki adresowej obejmującej ponad 20 tysięcy elektronicznych skrzynek podawczych. Następnie określamy rodzaj sprawy, tytuł oraz treść pisma. Po uzupełnieniu wszystkich pól wystarczy kliknąć „Podpisz i wyślij”. Jeśli chcemy wysłać oficjalny formularz lub druk urzędowy, można go odszukać i od razu wypełnić w programie. Za pomocą aplikacji wyślemy także pismo przygotowane samodzielnie, a do korespondencji załączymy – jeśli potrzeba – własny dokument z komputera w formie pliku word, pdf, a nawet skan.

Potwierdzeniem złożenia dokumentu jest Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP), które otrzymujemy na poziomie aplikacji. Taka korespondencja jest równoznaczna ze złożeniem pisma osobiście w urzędzie lub przesłaniem go pocztą tradycyjną. Urząd na odpowiedź na e-pismo ma 14 dni, przy czym składając wniosek zaznaczamy, czy korespondencję w danej sprawie chcemy dalej prowadzić w formie elektronicznej, czy też oczekujemy odpowiedzi w postaci tradycyjnej przesyłki pocztowej.

Czytaj również:  81 proc. Polaków jest mocno związanych z Polską. Za najważniejsze wydarzenia w ostatnim stuleciu uznają pontyfikat Jana Pawła II, okupację hitlerowską i wstąpienie do UE

Główną ideą przyświecającą powstaniu programu fillUp było upraszczanie komunikacji firm i osób prywatnych z urzędami, dlatego szybkie wprowadzenie obsługi elektronicznych skrzynek podawczych w aplikacji było dla nas priorytetem. Teraz, oferując ponad 1900 gotowych formularzy i umów, łatwe narzędzie do ich wypełniania oraz możliwość zdalnego wysłania dokumentów, mamy poczucie, że cały proces jest naprawdę przyjazny. Daje to nadzieję, że kolejne firmy i osoby prywatne będą przekonywać się do e-korespondencji z jednostkami publicznymi mówi Jacek Wawrowski, prezes zarządu firmy e-file specjalizującej się w aplikacjach z zakresu e-government, producenta aplikacji fillUp oraz programu e-pity, z których skorzystało już ponad 7 mln Polaków.

Profil zaufany. Teraz naprawdę warto go mieć