Eksperci prognozują, co w 2016 roku czeka Polaków na rynku nieruchomości

0

W 2016 roku dużą rolę nadal odgrywać będzie program Mieszkanie dla Młodych, ale przewidziana pula pieniędzy może się skończyć już w połowie roku – prognozują eksperci rynku nieruchomości. To nie jedyne niespodzianki na najbliższe miesiące. Czego się spodziewać i co to oznacza dla statystycznego Kowalskiego?

Zdaniem eksperta, miniony rok był przełomowy dla rynku nieruchomości. – Rozpoczęto budowę rekordowej liczby mieszkań, Mieszkanie dla Młodych święciło triumfy, a inwestycje luksusowe odnotowały doskonałe wyniki. Jaki będzie rok 2016? Na pewno inny, z kilkoma zmianami i zaskoczeniami – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development, www.red-development.pl

MdM nadal ważny, ale

W ostatnich miesiącach 2015 roku rządowy program Mieszkanie dla Młodych bił rekordy popularności. Po znowelizowaniu przepisów (większa prorodzinność i dołączenie rynku wtórnego) od września do końca listopada 2015 roku złożono wnioski na 333 mln zł. Dla porównania od stycznia do sierpnia – 292 mln zł, a w całym 2014 roku – 366 mln zł.

W 2016 roku MdM nadal będzie odgrywać dużą rolę, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyny decydujący czynnik podczas zakupu mieszkania. Klienci zwracają uwagę na lokalizację, przemyślany układ mieszkania,  ale ogromną rolę odgrywa także dodatkowa oferta dewelopera, jak choćby częściowe wykończenie czy ekologiczne rozwiązania na osiedlu mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park w Warszawie. – Dlatego coraz ważniejsze będzie nowoczesne podejście firm deweloperskich oraz dostosowywanie oferty do klientów, a nawet wyprzedzanie ich oczekiwań.

Kluczowy dla rynku nieruchomości będzie pierwszy kwartał 2016 roku. To właśnie wtedy zaktualizowane zostaną limity MdM. Ich wysokość nie jest jeszcze znana, ale jeśli okaże się niższa niż obecnie, to inwestycji mieszczących się w zakresie programu będzie mniej. W wyniku tego osoby poszukujące mieszkania w MdM będą miały mniejszy wybór. To nie wszystko.

Czytaj również:  Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu

– Jeśli popularność rządowego programu utrzyma się na poziomie z ostatnich kilku miesięcy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w połowie 2016 roku zabraknie środków przewidzianych na MdM. Budżet jest bowiem ograniczony – w 2016 roku do 730 mln zł – mówi Teresa Witkowska. – Duże zainteresowanie dofinansowaniem MdM i ryzyko wyczerpania się środków sprawiają, że z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć.

Wkład własny w górę

W dodatku banki znajdą się w nowej sytuacji. W życie wejdą nowe zasady kredytowania, które nie napawają optymizmem, a z którymi Polacy, chcąc nie chcąc, będą musieli się zmierzyć. Banki podwyższą marżę, a wkład własny przy zaciąganiu kredytu wzrośnie z 10% do 15%. O ile jeszcze w 2014 roku przy zakupie mieszkania za 350 tys. zł wystarczyło 17,5 tys. zł, o tyle od stycznia trzeba zgromadzić aż 52,5 tys. zł!

Zdaniem Romy Peczyńskiej, marketing managera inwestycji Red Park, dla mniej zamożnych klientów oznacza to konieczność przygotowania się do zakupu mieszkania z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. – Nowe przepisy wymagają wcześniejszego odkładania pieniędzy. Zmiany nie były tajemnicą, zostały ogłoszone ponad półtora roku temu. Kredytobiorców mieli czas, aby przygotować się zakupu nieruchomości – mówi Roma Peczyńska.