Euvic chce zainwestować w eo Networks

Wojciech Wolny, Prezes Zarządu Euvic
Wojciech Wolny, Prezes Zarządu Euvic

Euvic, jedna z najdynamiczniejszych technologicznych grup kapitałowych w Polsce chce przejąć kontrolę nad eo Networks. 27 kwietnia do UOKiK wpłynął wniosek w tej sprawie. Eo Networks to spółka z 20-letnią historią, notowana na New Connect. Firma specjalizuje się w tworzeniu i utrzymaniu rozwiązań software’owych w telekomunikacji i logistyce, a także w świadczeniu usług serwisowych na rynku korporacyjnym i w sektorze publicznym. Według ostatniego raportu kwartalnego dysponowała ponad 21 mln zł gotówki. Dzięki przejęciu eo Networks Grupa Euvic może wzmocnić zarówno filar wytwarzania oprogramowania jak i infrastruktury, osiągając liczne synergie, szczególnie w obszarze sieci serwisowej. Zgodnie z zapowiedzią zarządu Euvic, jest to pierwsza z serii transakcji, jakie spółka chce przeprowadzić do końca maja, a które złożą się na największe przejęcie w sektorze IT w tym roku.

Włączenie eo Networks do Grupy będzie kolejnym działaniem Euvic w ramach realizacji strategii Integratora 2.0. Dzięki unikatowemu połączeniu technologii, kompetencji oraz wysokiej jakości infrastruktury, Grupa działa w modelu biznesowym bazującym na usługach 360°, wspierając każdy etap realizacji projektów informatycznych. Euvic opiera swoją działalność na 5 kluczowych filarach: software development, body/team leasing, IT infrastructure, innovations oraz digital. W 2020 roku przychód wszystkich spółek w Grupie Euvic wyniósł ok. 650 mln zł, a EBITDA 50 mln zł.

Komplementarne usługi

Pierwsze inwestycje w eo Networks Euvic realizował już w 2020 roku. Od tego czasu posiadał blisko 12 proc. akcji spółki. Dalsza współpraca umożliwi rozwój segmentu infrastruktury IT, który jest jednym z dynamiczniej rozwijających się filarów. Przychód w tym obszarze powinien przekroczyć 200 mln zł, a IT infrastructure stanie się drugim największym, po software development, filarem w Grupie.

– Przejęcie kontroli nad eo Networks będzie ważnym ruchem w rozwoju filaru IT, który ma dla naszej Grupy strategiczne znaczenie. Eo Networks ma imponujące doświadczenie w zakresie wsparcia i serwisowania sprzętu oraz infrastruktury IT dla największych podmiotów na rynku. Ma także autorskie oprogramowanie, doskonale ułożone procesy oraz sieć świetnych specjalistów w całym kraju, a także doświadczoną kadrę menedżerską. Dzięki tej inwestycji staniemy się  jednym z liderów na rynku usług serwisowych, a wziąwszy pod uwagę doświadczenie Euvic oraz eo Networks w zakresie wytwarzania oprogramowania wspierającego logistykę firm e-commercowych, ta transakcja znacznie zbliży Grupę do pozycji lidera także na tym polu. Tym bardziej nie mogę się doczekać zgody UOKiK na jej przeprowadzenie – mówi Wojciech Wolny, współzałożyciel i prezes Euvic.

Już dziś działające w ramach filaru IT infrastructure spółki Grupy – Euvic IT SA, IT Challange Sp. z o.o. i  Euvic Solutions S.A. oferują konsultacje i audyty obszaru IT, w zakresie budowy strategii, zapewnienia ciągłości działania czy modernizacji wykorzystywanych rozwiązań. Realizują również projekty wdrożeniowe i migracyjne, dostarczając niezbędny sprzęt i oprogramowanie, a także wspierają klientów w obszarach takich jak: integracja systemów informatycznych i komunikacyjnych, rozwiązania sieciowe, Industry 4.0, migracje do chmury, cyberbezpieczeństwo, machine learning, IoT (internet rzeczy) czy szeroko rozumiana transformacja cyfrowa.

– Zwiększamy możliwości i efektywność naszych usług serwisowych. Nasi klienci nie będą zmuszeni do szukania takiej oferty wśród innych partnerów. Będą mogli powierzyć nam kompleksową obsługę ich biznesu oraz szeroko rozumiane wsparcie użytkownika również w modelu outsourcingu IT. W rezultacie będziemy mogli sięgać po bardziej zaawansowane projekty tym samym umacniając swoją pozycję na rynku – mówi Zbigniew Ciukaj, wiceprezes Euvic IT.

Nowe możliwości

Dzięki nowej inicjatywie Grupa Euvic wzmacnia swoją ofertę i zwiększa możliwości w zakresie wsparcia klientów na każdym etapie wdrożenia oraz wytwarzania oprogramowania, który jest jednym z istotniejszych zakresów działalności spółki. Eo Networks oferuje usługi z zakresu: analizy, tworzenia produktów i usług, rozwiązań webowych, desktopowych, portali, systemów transakcyjnych, narzędzi komunikacyjnych, architektury informacji oraz zarządzania treścią, systemów klasy CRM, oraz integracji i utrzymania systemów, zapewnienia jakości i testowania, a także outsourcingu kompetencji.

Eo Networks z powodzeniem działa również na rynku usług serwisowych. Swoim klientom zapewnia serwis gwarancyjny sprzętu IT, a także urządzeń z technologią IoT w tym najbardziej zaawansowanego sprzętu AGD, RTV, gwarancje rozszerzone, naprawy pogwarancyjne i optymalizację środowiska druku na terenie całego kraju. Firma sprzedaje również produkty i rozwiązania, takie jak: Digital Signage (cyfrowa dystrybucja treści multimedialnych na elektronicznych wyświetlaczach), urządzenia drukujące i materiały eksploatacyjne, systemy zarządzania drukiem, sprzęt komputerowy i urządzenia IT, części, certyfikaty SSL.

– Dołączenie do Grupy Euvic będzie dla eo Networks ogromnym wzmocnieniem i szansą na intensywniejszy rozwój. To także wielka motywacja. Kiedy staniemy się częścią Grupy będziemy współtworzyć i aktywnie angażować się w jej politykę inwestycyjną. Tym samym przed eo Networks otworzą się nowe możliwości biznesowe. Dzięki doświadczeniu m.in. w telekomunikacji i logistyce, będziemy wspierać firmy, które już teraz korzystają z usług Euvic. Nasza oferta wzajemnie się uzupełnia, a dzięki połączeniu sił przedsiębiorstwa zobaczą w nas partnera oferującego wszechstronne wsparcie w cyfrowej transformacji – mówi Błażej Piech, prezes zarządu i największy akcjonariusz EO Networks S.A. Podkreśla, że nie zamierza rezygnować z zajmowanego stanowiska i wiąże swoją przyszłość z Euvic.

W 2020 r. eo Networks wygenerowała ok. 44 mln zł przychodów, a zysk netto wyniósł ok. 3 mln zł. Eo Networks działa zarówno w Polsce (70 proc. biznesu), jak i za granicą (30 proc.), głównie jako podwykonawcy innych marek (80 proc.), natomiast umowy bezpośrednie stanowią 20 proc. ogółu.