FedEx: 80% Polaków prezenty świąteczne kupi przez internet

fedex kurier transport

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie FedEx, w tym roku blisko 80% polskich konsumentów prezenty świąteczne kupi w sieci. Badanie przeprowadzone równolegle w Polsce, Czechach i na Węgrzech pokazuje, że podobny trend widać również w innych krajach regionu.

Jak pokazuje badanie, 79% Polaków, 82% Czechów i 72% Węgrów tegoroczne prezenty świąteczne kupi w sklepach internetowych. Z 27 milionami[1] internautów, Polska stanowi jeden z najbardziej rozwiniętych krajów regionu pod względem korzystania z sieci. Według danych firmy Gemius, Polscy internauci nie stronią od zakupów w sieci – przynajmniej raz zrobiło to 56%[2] z nich. Wiele wskazuje na to, że podczas tegorocznego sezonu świątecznego ten odsetek jeszcze wzrośnie.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie FedEx Express przez Lightspeed Research (Grupa Kantar) w drugiej połowie listopada wśród konsumentów z Polski, Czech i Węgier. W każdym z krajów w badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 osób w wieku 18-89 lat. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI.

Młodsi chętniej kupują w sieci?

Niekoniecznie… W każdym z badanych krajów, nieco inna grupa wiekowa okazała się najbardziej chętna, by poszukiwać prezentów świątecznych w sieci. – Wśród naszych czeskich sąsiadów, najmłodsza badana grupa faktycznie okazała się najbardziej zaznajomiona z tematem zakupów online. W grupie wiekowej 18-24, aż 89% badanych planuje świąteczne zakupy w sieci. W Polsce, dominują nieco starsi internauci (25-34 z wynikiem 89%), a na Węgrzech największe zainteresowanie wykazują badani w grupie 35-44 lata (78%) – komentuje Łukasz Wróbel, dyrektor zarządzający FedEx Express w Polsce.

Badanie pokazuje również wysokie zainteresowanie zakupami online wśród seniorów – ponad dwie trzecie (68%) badanych Polaków w wieku 65+ planuje prezenty kupić online. Podobnie wyglądają plany zakupowe węgierskich (72%) i czeskich (76%) seniorów.

Badanie pokazuje, że konsumenci w naszym regionie doceniają wygodę zakupów w internecie, a wielu z nich skorzysta w tym roku z oferty tysięcy europejskich e-sklepów. FedEx Express zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla każdego internetowego przedsiębiorcy jest niezawodność i szybkość dostaw. Firma poczyniła wszelkie kroki, by podczas tegorocznego sezonu świątecznego jak najlepiej wesprzeć ich biznesy. FedEx wspiera szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, oferując profesjonalne doradztwo m.in. w zakresie przygotowania dokumentacji związanej z odprawą celną. Zapewnia również szereg usług dodatkowych, w tym gwarantowaną dostawę w ciągu jednego dnia roboczego w niemal każde miejsce w Europie.

FedEx wspiera wiele biznesów działających w sieci, zarówno w Polsce, jak i na świecie, na co dzień współtworząc rynek handlu online, stąd nie jestem zaskoczony wynikami badania – mówi Łukasz Wróbel. – Konsumenci na całym świecie coraz bardziej doceniają wygodę tej formy zakupów, a przedsiębiorcy muszą dostosować się do tych trendów. Dla nas, e-commerce to ważny, rosnący globalnie rynek, dlatego stale pracujemy nad rozwojem naszej sieci połączeń – dodaje.

[1] http://pbi.org.pl/badanie-gemius-pbi/polski-internet-czerwcu-2018/

[2] https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/internauci-zaufali-e-sklepom-raport-e-commerce-w-polsce-2018-juz-dostepny.html