Firma OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

wiatrak

Siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW powstanie na terenie gminy Kraśnik. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym regionie. Firma OX2 jest obecna w gminie już od dawna. Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat. OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.

OX2 nabyła projekt farmy wiatrowej Kraśnik w listopadzie 2020 roku, a obecnie jako inwestor zastępczy realizuje prace budowlane w formule „pod klucz” w ramach umowy zawartej z Equitix. Na inwestycję złoży się siedem turbin wiatrowych zlokalizowanych w gminie Kraśnik. Ruszyły już prace przygotowawcze w celu rozpoczęcia budowy z pełną mocą w przyszłym roku. Inwestycja zacznie się od zbudowania punktu przyłączenia, czyli podstacji energetycznej. Znajdzie się ona w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń, lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja. Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Z infrastruktury drogowej po zakończeniu inwestycji korzystać będą mogli także mieszkańcy gminy. Trzeci etap to postawienie fundamentów pod turbiny i montaż bardzo nowoczesnych generatorów energii wiatrowej (pot. „turbin”) duńskiego wytwórcy Vestas. Dostawy elementów turbin są planowane na 2022 rok. Wiatraki powstaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór, a czas budowy farmy to około dwa lata. Przedsięwzięcie odbędzie się pod pełnym nadzorem OX2. Farma wiatrowa w gminie Kraśnik zostanie planowo oddana do użytkowania w 2024 roku. Po zakończeniu budowy będzie zarządzana przez OX2.

Roman Dębski, kierownik projektu „Farma Wiatrowa Kraśnik” z OX2, mówi:

„Inwestycja, którą realizujemy w gminie Kraśnik jest jedną z największych w tym regionie. Składa się na nią nie tylko sama farma wiatrowa, którą obecnie budujemy, ale także towarzysząca jej infrastruktura. W planach mamy przygotowanie dróg dojazdowych, z których w przyszłości skorzystają miejscowi rolnicy podczas dojazdu do swoich pól. Chcemy być dobrym sąsiadem mieszkańców gminy, dlatego już teraz wspieramy ważne, lokalne inicjatywy – jak kraśnicki półmaraton czy triathlon, które odbyły się latem. Z działań prospołecznych, ale też proekologicznych nie zamierzamy rezygnować i w przyszłości podejmiemy kolejne – w uzgodnieniu z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, a także z samymi mieszkańcami”.

OX2 dodatkowo planuje dalsze zarządzanie farmą wiatrową w gminie Kraśnik, co zostało już zabezpieczone odpowiednim kontraktem. Zespół specjalistów OX2 będzie czuwać nad jej prawidłowym funkcjonowaniem i monitorowaniem pracy farmy, zapewniając także niezbędne przeglądy techniczne oraz wszelkie czynności gwarantujące jej sprawne funkcjonowanie.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu w Kraśniku jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 każdego roku. Dodatkowo co roku właściciel farmy będzie przekazywać do budżetu gminy podatek, dzięki czemu będą mogły w niej powstać lokalne inwestycje stworzone z myślą o mieszkańcach, jak np. chodniki, oświetlenia ulic czy boiska.

Farma wiatrowa Kraśnik to czwarty już obok Sulmierzyc, Grajewa i Huszlewa obiekt, przy którym OX2 rozpoczyna prace budowlane w ciągu niespełna półtora roku. Obecnie firma jest w trakcie budowy czterech farm wiatrowych o mocach między 20 MW a 45 MW.

Informacje o farmie wiatrowej:

  • 7 turbin wiatrowych (24,15 MW) Vestas V126-3,45 MW o wysokości całkowitej 200 metrów
  • Średni prognozowany poziom produkcji energii: 79 GWh
  • Przewidywany termin uruchomienia: 2024
  • Dostawca turbin: Vestas
  • Generalny wykonawca: Electrum