Giełdowy Indeks Produkcji odrabia straty, na przekór niepokojącym sygnałom z rynku

0

W sierpniu Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł o kolejne 3.16% do poziomu 983.56 punktów. Dwa miesiące wzrostów wartości GIP60 nie wystarczyło jednak, aby indeks znalazł się powyżej swojej wartości bazowej z początku 2016 roku.

Słaba pierwsza połowa tego roku doprowadziła do tego, że GIP60 zanurkował poniżej wartości bazowej 1000 punktów wyznaczonej w okresie prezentacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jednym z działań pozwalających uniknąć licznych pułapek rozwojowych, które zagrażają naszej gospodarce, miała być reindustrializacja polegająca m.in. na silnym wsparciu dla strategicznych działów polskiego przemysłu. Niestety, ponad trzydzieści miesięcy po ogłoszeniu SOR wartość 60 największych polskich producentów notowanych na WGPW jest niższa niż przed jej ogłoszeniem.

Duża część spadku wartości GIP60 przypada na rok bieżący, który jest wyjątkowo nieprzyjazny dla rynków wschodzących czym można tłumaczyć przynajmniej część spadków wycen polskich producentów – uważa Maciej Zaręba z DSR, firmy wspierającej producentów przemysłowych w informatyzajci.

Na GPW sierpień słabszy od lipca

Wakacyjne miesiące przyniosły polskim producentom chwilę wytchnienia i po 2.85% wzroście w lipcu, indeks GIP60 dołożył kolejne 3.16%, co było jednym z najlepszych wyników na GPW w tym miesiącu. Indeks dwudziestu największych spółek WIG20 zyskał w tym czasie symboliczne 1.6%, a mniejsze spółki poradziły sobie jeszcze słabiej – mWIG40 spadł o -2.6% m/m, a sWIG80 o -3.7% m/m.

Oprócz największych spółek z GPW i polskich producentów, sierpień za udany mogą uznać również spółki z branży mediów (WIG-MEDIA +6,9% m/m), producenci paliw (WIG-PALIWA +6.1% m/m) i spółki farmaceutyczne (WIG-LEKI +5.4% m/m). Zgoła odmienne nastroje w tym czasie panowały w spółkach z branży energetycznej (WIG-ENERGIA -8.2% m/m) i chemicznej (WIG-CHEMIA -6.3% m/m), również górnicy i budowlańcy nie zaliczą tego miesiąca do udanych (WIG-GÓRNICTWO -5.0% m/m, a WIG-BUDOW -3.8% m/m).

Czytaj również:  Zarządzania czasem można się nauczyć. Pomaga się to uporać ze stresem i realizować wyznaczone cele

KOPEX wraca do łask inwestorów

Sierpniowy ranking GIP60 wygrała spółka KOPEX, która ze wzrostem na poziomie 82.8% m/m ustanowiła najwyższą miesięczną stopę zwrotu w historii badań GIP60. Miejsce drugie dla spółki POLSKA GRUPA ODLEWNICZA za miesięczny wzrost wartości na poziomie 38.9%. Najniższy stopień podium dla ZAKŁADY MAGNETYZOWE ROPCZYCE za miesięczny wzrost o 27.8%.

Analizując przyczyny tak imponującego wzrostu cen akcji spółki KOPEX warto przypomnieć sobie, że w lipcu była to spółka, która zanotowała najgłębszy spadek wartości ze wszystkich spółek GIP60 (50.5%). Inwestorzy bardzo negatywnie ocenili plany sprzedaży pakietu 95,01% akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) doprowadzając do spadku kursu KOPEXU z 4 zł do 0,75 zł w trzy miesiące. Jednak ogłoszone w połowie lipca warunki zakupu przez JSW spółki PBSz rzuciły nowe światło na tak krytycznie ocenianą umowę i inwestorzy doszli do wniosku, że korekta wartości KOPEXU była przesadzona. Dużą rolę odegrała w tym miejscu również aktywna postawa zarządu katowickiej spółki, który bronił swojej decyzji w mediach.