Globalne wydatki na IT sięgną 2,7 bln dolarów w 2020 r.

technology-298256_1280

Na IT najwięcej środków przeznaczy służba zdrowia, przemysł oraz instytucje finansowe

Jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC, wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania teleinformatyczne w 2020 roku wyniosą 2,7 bln dolarów. To mniej niż zakładały wcześniejsze prognozy, ale i tak wartość rynku będzie rosła o ponad 3% rocznie.

Hamuje sprzedaż sprzętu

W lutym br. IDC szacowała, że wartość rynku IT sięgnie 2,8 bln dolarów już w 2019 r. Firma nie podaje wprawdzie z czego wynika spadek, ale z raportów innych firm analitycznych można wywnioskować, że za taki stan rzeczy odpowiada m.in. mniejsza sprzedaż komputerów oraz urządzeń mobilnych. Jak wynika z danych Trend Force, światowy rynek notebooków zanotował w I połowie roku 4% spadek względem analogicznego okresu minionego roku. Z kolei zdaniem ekspertów Strategy Analytics, sprzedaż smartfonów spadła w tym czasie o 3%.

Rola cyfrowej transformacji

Analitycy IDC zwracają uwagę, że cyfrowa transformacja biznesu ma bezpośredni wpływ na wzrost nakładów inwestycyjnych firm na cloud computing i platformy mobilne, dzięki czemu rynek IT powinien do 2020 r. rosnąć w tempie 3,3% rok do roku. Wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi można zaobserwować także w Polsce.

– Od początku roku notujemy rosnące zainteresowanie naszą ofertą wynajmu serwerów dedykowanych i chmury. Wynika to nie tylko z faktu posiadania rozbudowanej oferty, dzięki której pozwalamy wręcz zbudować klientowi infrastrukturę, ale też rosnącego przekonania rynku do zalet i oszczędności wynikających z takiego modelu dzierżawy chmury obliczeniowej i infrastruktury – zauważa Krystian Fydrych z Atmana, operatora największego centrum danych w Polsce. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Atman odnotował 50% wzrost sprzedaży serwerów dedykowanych, a liczba zapytań dotyczących dzierżawy sprzęty, infrastruktury sieciowej i chmury zwiększyła się o 70% względem I kw. 2015 roku.

– Cyfrowa transformacja niewątpliwie wpływa na rynek – wystarczy zwrócić uwagę na liczbę miejsc pracy dla specjalistów w obszarze chmury. W Polsce na popularnych serwisach z ofertami pracy można odnaleźć więcej wakatów dla takich ekspertów niż w innych obszarach – dodaje Krystian Fydrych.

IT w medycynie

Sektor medyczny nadal pozostaje branżą najwięcej inwestującą w IT, z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5,7%. Wzrost wydatków tego sektora widać także w Polsce.  E-zdrowie to największy projekt informatyczny realizowany w naszym kraju. Jego wartość wynosi 712 mln zł. W tej chwili trwają prace nad Projektem P1, w ramach którego powstanie platforma udostępniająca szereg usług elektronicznych. Zgodnie z przyjętym w grudniu harmonogramem, w latach 2016-2017 roku planowane jest uruchomienie elektronicznych recept bazujących na internetowym koncie pacjenta, zaś w 2018 roku wprowadzone mają zostać e-skierowania.

Projekt e-Zdrowie scentralizuje dane, usprawni i przyśpieszy komunikację między pacjentem a lekarzem. To pozwoli na wydajniejszą wymianę informacji, czy to z obecnym NFZ czy to z innymi podmiotami, które będą zasilały w dane projekt e-Zdrowie – ocenia Robert Zaklika, wiceprezes Atmana, który w czerwcu zwyciężył w przetargu na obsługę strategicznego projektu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Za jej pośrednictwem której będzie dokonywanych ok. 1,1 mld cyfrowych operacji na wrażliwych danych. Podpisana umowa obejmuję kolokację infrastruktury w dwóch warszawskich centrach danych spółki. Atman zestawi dla zamawiającego szyfrowane łącza i dostarczy system antyDDoS zapewniający ochronę przed cyberatakami. Wartość kontraktu to blisko 118 tys. zł. – Cyfryzacja może wpłynąć na rozwiązanie problemu kolejek do lekarzy. Na to przedsięwzięcie należy patrzeć z perspektywy całego, złożonego projektu, który docelowo pozwoli na poprawę funkcjonowania całej służby zdrowia – dodaje Robert Zaklika.

Duży udział mniejszych

Poza sektorem medycznym, inwestycje w rozwiązania i narzędzia teleinformatyczne będą dynamicznie rosły także w przypadku firm produkcyjnych i instytucji finansowych. Będą one zwiększać wydatki na IT w tempie 4,7% rocznie, przeznaczając na ten cel do 2020 roku 475 mld dolarów.

– W tej chwili trwa proces wymiany systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Spora część z nich została wdrożonych wiele lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości gospodarczej i technologicznej, przed erą analityki, digitalizacji wszystkich informacji oraz wyzwaniami związanymi z deficytem specjalistów. Od tamtej pory wiele się zmieniło, same organizacje z niewielkich firm przekształciły się w średnie lub duże przedsiębiorstwa, niekiedy wielofirmowe i działające poza granicami kraju. By móc konkurować z zachodnimi koncernami – precyzyjnie planować i optymalizować koszty czy wykorzystanie przestrzeni magazynowej – muszą mieć wsparcie informatyczne na podobnym poziomie jak one. Siłą rzeczy dziś potrzebują zupełnie innych rozwiązań – tłumaczy Maryla Pawlik, Dyrektor Działu Sprzedaży w BPSC – firmie, która zrealizowała do tej pory ponad 650 wdrożeń w firmach produkcyjnych, dystrybucyjnych i handlowych.

Jak wynika z danych IDC 45% przychodów wygenerują duże korporacje zatrudniające ponad tysiąc pracowników, jednak aż za jedną czwartą wydatków odpowiedzialne będą najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające poniżej 9 osób.