Globalne wydatki na IT sięgną 2,7 bln dolarów w 2020 r.

0

Na IT najwięcej środków przeznaczy służba zdrowia, przemysł oraz instytucje finansowe

Jak wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej IDC, wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania teleinformatyczne w 2020 roku wyniosą 2,7 bln dolarów. To mniej niż zakładały wcześniejsze prognozy, ale i tak wartość rynku będzie rosła o ponad 3% rocznie.

Hamuje sprzedaż sprzętu

W lutym br. IDC szacowała, że wartość rynku IT sięgnie 2,8 bln dolarów już w 2019 r. Firma nie podaje wprawdzie z czego wynika spadek, ale z raportów innych firm analitycznych można wywnioskować, że za taki stan rzeczy odpowiada m.in. mniejsza sprzedaż komputerów oraz urządzeń mobilnych. Jak wynika z danych Trend Force, światowy rynek notebooków zanotował w I połowie roku 4% spadek względem analogicznego okresu minionego roku. Z kolei zdaniem ekspertów Strategy Analytics, sprzedaż smartfonów spadła w tym czasie o 3%.

Rola cyfrowej transformacji

Analitycy IDC zwracają uwagę, że cyfrowa transformacja biznesu ma bezpośredni wpływ na wzrost nakładów inwestycyjnych firm na cloud computing i platformy mobilne, dzięki czemu rynek IT powinien do 2020 r. rosnąć w tempie 3,3% rok do roku. Wzmożone zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi można zaobserwować także w Polsce.

– Od początku roku notujemy rosnące zainteresowanie naszą ofertą wynajmu serwerów dedykowanych i chmury. Wynika to nie tylko z faktu posiadania rozbudowanej oferty, dzięki której pozwalamy wręcz zbudować klientowi infrastrukturę, ale też rosnącego przekonania rynku do zalet i oszczędności wynikających z takiego modelu dzierżawy chmury obliczeniowej i infrastruktury – zauważa Krystian Fydrych z Atmana, operatora największego centrum danych w Polsce. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Atman odnotował 50% wzrost sprzedaży serwerów dedykowanych, a liczba zapytań dotyczących dzierżawy sprzęty, infrastruktury sieciowej i chmury zwiększyła się o 70% względem I kw. 2015 roku.

– Cyfrowa transformacja niewątpliwie wpływa na rynek – wystarczy zwrócić uwagę na liczbę miejsc pracy dla specjalistów w obszarze chmury. W Polsce na popularnych serwisach z ofertami pracy można odnaleźć więcej wakatów dla takich ekspertów niż w innych obszarach – dodaje Krystian Fydrych.

Czytaj również:  Uczenie maszynowe – rewolucja w cyberbezpieczeństwie

IT w medycynie

Sektor medyczny nadal pozostaje branżą najwięcej inwestującą w IT, z rocznym tempem wzrostu na poziomie 5,7%. Wzrost wydatków tego sektora widać także w Polsce.  E-zdrowie to największy projekt informatyczny realizowany w naszym kraju. Jego wartość wynosi 712 mln zł. W tej chwili trwają prace nad Projektem P1, w ramach którego powstanie platforma udostępniająca szereg usług elektronicznych. Zgodnie z przyjętym w grudniu harmonogramem, w latach 2016-2017 roku planowane jest uruchomienie elektronicznych recept bazujących na internetowym koncie pacjenta, zaś w 2018 roku wprowadzone mają zostać e-skierowania.