Inflacja w Polsce. Problemy Turcji

0

Inflacja w Polsce wróciła do celu inflacyjnego. Pytanie gdzie będzie jeżeli ropa utrzyma tendencję. Turcja cierpi na uciecze zagranicznych inwestorów. Argentyna stabilizuje sytuację ale peso wciąż traci.

Wzrost inflacji w Polsce

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat inflacji w Polsce. Ceny rosły w ujęciu rocznym o 1,6%. Oznacza to, że ponownie wracamy z inflacją do celu inflacyjnego uwzględniając  tolerancję na poziomie 1%. Patrząc na zachowanie ropy naftowej, która wciąż idzie w górę można się spodziewać dalszego wzrostu inflacji. Koszty transportu przez drożejące ceny paliw powinny podnieść ceny. Podobne zjawisko mieliśmy kilka lat temu gdy spadająca cena ropy spowodowała nagłą falę deflacji.

Problemy liry tureckiej

Niepewna sytuacja polityczna w Turcji powoduje, że inwestorzy nie patrzą przychylnym okiem na inwestycje w tym kraju. Od początku maja lira wyraźnie straciłą na wartości względem głównych walut. Na początku mają za jedno euro płacono 4,90 liry dzisiaj jest już to 5,22 liry. Różnica w dolarach, ze względu na umocnienie się dolara względem euro jest jeszcze bardziej imponująca. Skalę problemów pokazuje również rentowność 10 letnich obligacji. Jeszcze na początku marca inwestor za kredytowanie Turcji spodziewał się stopy zwrotu na poziomie 11,5% rocznie. Dzisiaj jest to już 13,5% oznacza to, żę inwestorzy coraz bardziej boją się, że te pieniądze nie zostaną spłacone.

Argentyna wciąż walczy o stabilizację waluty

Poniedziałek był kolejnym dniem spadku wartości argentyńskiego peso. Tym razem jednak bank centralny postanowił nie walczyć z rynkiem tylko tonować spadki. Strategia okazała się słuszna. Nie zmienia to faktu, że znów kosztowało to kilkaset milionów dolarów rezerw. w efekcie jeżeli sytuacja się nie ustabilizuje w końcu skończą się środki na interwencje walutowe, a peso wciąż jest w trudnej sytuacji.

Czytaj również:  Benzyna alkilatowa - ekologiczne paliwo dostępne na polskim rynku

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – USAsprzedaż detaliczna.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl