INNOventure i Simpact nowymi inwestorami w SiDLY, spółce z portfolio funduszu z grupy MCI

Tomasz Danis, zarządzający funduszem Internet Ventures FIZ
Tomasz Danis, zarządzający funduszem Internet Ventures FIZ

SiDLY, firma konstruująca innowacyjne urządzenia telemedyczne pozyskała nowych udziałowców w kolejnej rundzie finansowania. Od października do funduszu Internet Ventures z grupy MCI Capital dołączają fundusze INNOventure i Simpact. Początkowa wartość dokapitalizowania wynosi 2 mln PLN.

SiDLY to producent i dostawca nowoczesnych urządzeń i systemów do telematyki medycznej. Firma stworzyła opaskę SiDLY Care, która zapewnia stały pomiar parametrów medycznych. Monitorując m.in. rytm serca czy temperaturę skóry, a także informując o upadku i miejscu przebywania osoby posiadającej urządzenie, umożliwia zdalną opiekę medyczną. W 2015 roku w spółkę zainwestował fundusz Internet Ventures z grupy MCI Capital. SiDLY poza Polską działa także w Stanach Zjednoczonych, ma oddział w San Francisco, a od września jej technologia jest testowana
w izraelskich domach seniora.

Wartość światowego rynku telemedycyny szacuje się obecnie na kwotę nawet 27 mld USD,
a dynamikę wzrostu na minimum 15% rocznie[i]. Natomiast w Polsce, wartość usług telemedycznych wzrośnie w tym roku o ponad 20%.[ii]

„Inwestycja funduszów INNOventure i Simpact jest kolejnym krokiem w rozwoju spółki na skalę międzynarodową. Dzięki pozyskanemu finansowaniu planujemy wdrożyć nowy system teleopieki oparty o autorskie rozwiązanie wearable. Nasza dotychczasowa współpraca z klientami z Polski, Wielkiej Brytanii, Izraela, czy USA umożliwiła nam zbudowanie założeń do systemu, który ma szansę stać się najefektywniejszym rozwiązaniem w opiece nad seniorami i pracownikami podwyższonego ryzyka. Następne kroki milowe spółki to wdrożenie nowej wersji systemu i pozyskanie odpowiedniego partnera do wejścia na rynek niemiecki” – powiedziała Edyta Kocyk, Prezes Zarządu SiDLY.

Do grona udziałowców w SiDLY w październiku dołączyły dwa fundusze INNOventure oraz Simpact. Łączna wartość finansowania przekazanego przez fundusze funkcjonujące w ramach koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Bridge Alfa na tym etapie wynosi 2 mln PLN, z możliwością zwiększenia tej wartości do 5 mln PLN.

„Szacuje się, że w Polsce około 2 mln osób, a w Wielkiej Brytanii około 5,5 mln osób, będzie musiało zrezygnować z pracy bądź zredukować liczbę godzin aktywnych zawodowo na rzecz opieki nad seniorami” – wskazał Marcin Bielówka, Prezes Zarządu INNOventure. „Pomimo swego rodzaju mody na urządzenia telemedyczne, na rynku ciągle odczuwalny jest deficyt wiarygodnych rozwiązań, które rozwiązują problemy tych grup zidentyfikowane przez naszą nową spółkę portfelową. Wierzymy więc w produkt, a co nie mniej istotne, zespół SiDLY w toku swojej dotychczasowej działalności udowodnił już, że jest w stanie realizować zadania ustalone z inwestorami, działając sprawnie i zdecydowanie. To właśnie takie projekty, gdzie technologia będzie wdrażana przez wyjątkowy zespół ludzi, by rozwiązywać istotne problemy, chcemy wspierać zarówno środkami prywatnych inwestorów, jak i w ramach realizowanego przez nas programu BRIdge Alfa” – uzupełnił Bielówka.

„Wyzwania cywilizacyjne i demograficzne to znak naszych czasów – firma SiDLY jest doskonałym przykładem, w którym pozytywny wpływ społeczny i zmiana świata na lepsze jest fundamentem modelu biznesowego. Dlatego, inwestycja w SiDLY idealnie wpisuje się w filozofię działania Simpact VC, pierwszego w Polsce funduszu impact investment, zorientowanego na wspieranie projektów łączących wizję pozytywnej zmiany społecznej z najnowszymi technologiami. Jestem przekonany, że nasze wsparcie pomoże zespołowi SiDLY realizować ich śmiałe wizje i plany” – powiedział Krzysztof Grochowski, Zarządzający Funduszem Simpact VC.

SiDLY planuje wdrożyć model sprzedaży subskrypcyjnej, przyjazny dla klienta biznesowego
i indywidualnego. W ciągu 4 lat spółka planuje osiągnąć wysokość przychodów ze sprzedaży przekraczającą 25 mln PLN.

„Cieszymy się, że spółka pozyskuje nowych inwestorów, podobnie jak my, wierzących
w IoT i telemedycynę, którzy będą wspierać ją finansowo i merytorycznie –
powiedział Tomasz Danis, Partner MCI Capital. „Spółka ma przewagę nad konkurencją w postaci certyfikowanego medycznie produktu i procesu produkcji. Teraz, bazując na stałej komunikacji z użytkownikami, SiDLY stworzy jeszcze lepsze wersje urządzenia – z funkcjami dla konkretnych schorzeń bądź grup pacjentów” – dodał Danis.

[i] Raport Biotech Management Consulting z 2017 roku

[ii] Raport PMR „Rynek usług telemedycznych w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”