JR HOLDING inwestuje w producenta dronów UAV – Prometheus S.A.

January Ciszewski, Prezes Zarządu Spółki JR HOLDING
January Ciszewski, Prezes Zarządu Spółki JR HOLDING (foto: materiały prasowe)

Spółka Inwestycyjna JR HOLDING pozyskała nową inwestycję – akcje Prometheus S.A. projektanta i producenta nowej klasy dronów UAV (unmanned aerial vehicle, bezzałogowy statek powietrzny). Spółka ta posiada opracowany i przetestowany prototyp robota-drona, oblatany i gotowy do rozpoczęcia procesu certyfikacji zgodnie z najnowszymi przepisami UE. W wyniku realizowanej inwestycji JR HOLDING osiągnie ogółem około 28,08% udziału w kapitale producenta dronów.

Prometheus S.A. została założona przez Państwa Artura i Małgorzatę Książek – liderów w branży dronów w Polsce, którzy od wielu lat współtworzą ten rynek. W ciągu dwóch lat, korzystając ze swojego doświadczenia, opracowali oni nowe rozwiązanie UAV – PROMETHEUS UAV GSM 077 ROBOT, który został od początku stworzony zgodnie nową specyfikacją opartą na przepisach rozporządzenia wykonawczego UE 2019/947 przewidującego, że od zakończenia okresu przejściowego z końcem 2022 roku wszystkie UAV będą musiały spełniać jego wymagania.

PROMETHEUS jest dronem do zastosowań profesjonalnych, w telekomunikacji, zapewnieniu bezpieczeństwa, ratownictwie, rolnictwie precyzyjnym, ochronie środowiska, ubezpieczeniach i wielu innych. Posiada udźwig 5 kg, a jego maksymalna masa to 25 kg (z ładunkiem i paliwem). Napędzany jest hybrydowym rozwiązaniem, uzyskującym energię do ładowania akumulatorów z generatora spalinowego, dzięki czemu osiągany czas lotu to 3-5 godzin bez przerwy. Możliwe jest też zastosowanie rozwiązań opartych o paliwo wodorowe. Siłę nośną zapewnia sześć silników elektrycznych połączonych z wirnikami o średnicy 28 cali umożliwiających lot z prędkością do 60 km na godzinę i wznoszenie do 20 km na godzinę w temperaturach od -10 do +50 stopni Celsjusza. Zastosowanie łączności przez sieć GSM umożliwia praktycznie nieograniczony zasięg drona, w ramach dostępu do sieci komórkowej.

Z naszych informacji wynika, że Prometheus jest obecnie jedyną firmą posiadającą gotowy, przetestowany i oblatany dron, stworzony od podstaw zgodnie z wymaganiami nowej specyfikacji, który może zostać poddany certyfikacji, jak tylko zostanie powołana uprawniona do tego instytucja. PROMETHEUS UAV GSM 077 jest obecnie zarejestrowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako bezzałogowy statek powietrzny w kategorii cywilnej do 25 kg – deklaruje Małgorzata Książek, Prezes Prometheus S.A.

W zakres posiadanego rozwiązania oprócz sprzętu, wchodzi również system sterowania i aplikacji praktycznej robota-drona oparty na funkcjonalności bezzałogowego statku powietrznego, ludzkiej percepcji rozszerzonej o technologię AR oraz precyzję i szybkość działania wsparte metodologią AI. Opracowano również system transportu, będący jednocześnie platformą automatycznego startu i lądowania. Dzięki pozyskanemu od JR HOLDING kapitałowi Prometheus S.A. rozwinie moce produkcyjne niezbędne do uruchomienia produkcji o skali powyżej 100 dronów już w przyszłym roku, a do kilkuset dronów w kolejnych latach.

Cieszymy się, że jako znaczący inwestor będziemy mogli przyczynić się do komercjalizacji i rozpoczęcia działalności Prometheus S.A. w skali globalnej. Gotowy i kompleksowy produkt, imponujący możliwościami, który obecnie nie posada praktycznie konkurencji stanowi doskonałą podstawę do oczekiwania komercyjnego sukcesu przedsięwzięcia. Jestem przekonany, że spółka ta będzie kolejnym silnym punktem w portfelu JR HOLDING – powiedział January Ciszewski, Prezes JR HOLDING ASI S.A.