Kary dla banków. Przekształcenie OFE

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Włosi przekazali 20 miliardów euro na ratowanie banków. Deutsche Bank i Credit Suisse zawarły ugody z amerykańskim departamentem sprawiedliwości. OFE przekształcone zostaną w fundusze inwestycyjne.

Włosi ratują najstarszy bank

Kwota 20 miliardów euro na ratowanie włoskich banków została przyznana. Tak oto dług państwa zwiększył się o przeszło 330 euro na obywatela. Jest to również 1,2% PKB co powoduje, że nie tylko imponujący dług 135,5% PKB ulega zwiększeniu, ale również deficyt budżetowy na poziomie 3% będący fundamentem strefy euro jest właściwie nie do utrzymania. Warto zwrócić uwagę, że problemy tego banku to tylko wierzchołek góry lodowej. W sumie we Włoszech niespłacane kredyty stanowią około 350 miliardów euro. Gdyby państwo chciało pomóc wszystkim bankom nie znalazłoby tych pieniędzy na rynku. Nawet gdyby się to udało to koszt obsługi długu byłby tak wysoki, że szybko zobaczylibyśmy scenariusz grecki. Problem sektora bankowego to wszakże nie koniec problemów gospodarczych, z którymi mierzą się obecnie Włosi.

Kary dla banków

Deutsche Bank poszedł na ugodę z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Kwota wynosi imponujące 7,2 mld i jest rekompensatą za sprzedaż instrumentów finansowych zabezpieczonych hipotekami. To właśnie ten proceder wraz z niewłaściwą polityką informacyjną oraz ryzyka spowodował destabilizację rynku nieruchomości i w efekcie kryzys z 2008 roku. Kara nie ominęła również Credit Suisse. Szwajcarzy nie byli jednak aż tak aktywni, więc otrzymali jedyne 5,3 mld kary. Banki amerykańskie zgodziły się na ugodę znacznie wcześniej, co wcale nie znaczy, że kwoty które wpłacały nie były podobne. W sumie łączna wysokość kar przekroczyła już dawno 30 mld dolarów. Co ważne nie są to tylko same kary, ale również około połowy środków stanowi rekompensata dla klientów.

Koniec OFE

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zatwierdził projekt zakładający likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Większość bo aż 75% ma jednak pozostać w funduszach inwestycyjnych powstałych z przekształcenia OFE. 25% ma trafić do funduszu rezerwy demograficznej (czytaj do budżetu). Jest to i tak dużo lepsza wiadomość dla rynków niż oczekiwali analitycy. Spodziewali się oni większego umorzenia udziałów a zatem fali wyprzedaży na giełdzie. Dowodem na to jak dobra to wiadomość jest szybki 1,5% wzrost na WIG20 tuż po publikacji. Również na parach ze złotym było widać wyraźny ruch umacniający złotówkę. Został on jednak szybko zanegowany.

Dzisiaj dzień wolny w Japonii – urodziny cesarza. W kalendarzu makroekonomicznym brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl