Kim jest polski innowator i jak Unia chce go wspierać?

0
MONIKA OSTASZEWSKA
Monika Ostaszewska

W europejskich rankingach innowacyjności Polska plasuje się na 23. miejscu na 28 państw. Tym samym znajdujemy się gronie tzw. „umiarkowanych innowatorów”. Działania oferowane w ramach nowej perspektywy unijnej, jak „Bon na innowacje dla MSP” czy instrument InnovFin mają sprawić, że polscy innowatorzy rozwiną skrzydła. Kim jednak są przedsiębiorcy innowacyjni? Dlaczego ich wspieranie jest tak ważne dla Unii Europejskiej?

W rankingu European Innovation Scoreboard 2016  opublikowanym przez Komisję Europejską Polska zajmuje 23. pozycję wśród 28 europejskich państw. Do europejskich i światowych liderów innowacyjności jeszcze nam daleko, ale naszą pozycję poprawia stosunkowo wysoka skłonność polskich spółek do inwestycji. W tym zakresie polskie firmy uplasowały się na 14. miejscu w rankingu European Innovation Scoreboard 2016.

Polscy przedsiębiorcy nie boją się odważnych i ryzykownych inwestycji. Dzięki temu osiągają wiele spektakularnych międzynarodowych sukcesów. Wielu z nich realizuje swoje wizje mimo braku środków – korzystając z kredytów, leasingów oraz pożyczek inwestycyjnych.  – Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci innowacyjni, są „oczkiem w głowie” Unii Europejskiej. Firmy, które mają pomysły i chcą je realizować, mogą liczyć na szereg form wsparcia finansowego, co ma służyć zwiększaniu konkurencyjności gospodarki zauważa Monika Ostaszewska, Menadżer Produktów w Raiffeisen Leasing.

Dla tych, którzy chcą się rozwijać, inwestując w niestandardowe i ryzykowne rozwiązania, Unia Europejska przygotowała instrument finansowy o nazwie InnovFin. Jego zadaniem jest ułatwienie dostępu do kredytów, leasingów i pożyczek, niezbędnych do finansowania inwestycji. Gwarancje udzielone w ramach InnovFin pozwalają bankom i firmom leasingowym obniżyć wymagania, skrócić procedury i finansować nawet najbardziej niestandardowe i ryzykowne projekty.

Kto jest i kto może być innowatorem?

W wymaganiach kwalifikujących do programu InnovFin uwzględniono 14 kryteriów innowacyjności. Przedsiębiorca starający się o leasing lub pożyczkę w ramach programu musi spełnić jedno z nich, aby otrzymać finansowanie. Zostały one opracowane w taki sposób, aby nie dyskwalifikowały przedsiębiorstw spoza branży nowych technologii, nieopracowujących unikalnych patentów czy takich, które wcześniej skorzystały z dotacji unijnych. Dzięki elastycznemu rozumieniu pojęcia innowacyjności, program daje dostęp do atrakcyjnego finansowania szerokiej grupie polskich firm. Preferencyjne produkty finansowe są dostępne za pośrednictwem Narodowych Pośredników Finansowych – polskich instytucji, które uzyskały unijną akredytację. Do ich grona należy Raiffeisen Leasing, który do tej pory w ramach InnovFin sfinansował inwestycje o łącznej wartości ponad 20 mln złotych.

Czytaj również:  Tempo wzrostu gospodarki hamuje. Kryzys w Niemczech jeszcze nie spowalnia eksportu, ale wstrzymuje inwestycje firm

– Zgłaszają się do nas firmy z różnych branż. Od prywatnych ośrodków medycznych poprzez producentów makaronów, aż do firm z branży sportowo-rozrywkowej. Do tej pory w ramach programu InnovFin sfinansowaliśmy m.in. nowoczesną aparaturę medyczną, stację prób silników czy wyposażenie parku trampolin – mówi Monika Ostaszewska, Menadżer Produktów w Raiffeisen LeasingPolski innowator to nie tylko firma z branży nowych technologii czy instytut badawczy pracujący nad rewolucyjnym rozwiązaniem. To także producent wyrobów z plastiku ekologicznego, który chce inwestować w nowe maszyny, browar rzemieślniczy wdrażający nowe receptury czy prywatna klinika inwestująca w sprzęt nowej generacji. Wszyscy ci przedsiębiorcy przyczyniają się do tworzenia miejsc pracy, a tym samym rozwoju polskiej gospodarki ­– dodaje Monika Ostaszewska.

Dwutorowe wsparcie unijne impulsem do podwójnego rozwoju

Innowacje potrzebują zarówno zastrzyków finansowych – w postaci dotacji, jak i impulsów stymulujących do działania – czyli instrumentów zwrotnych. InnovFin jest częścią tzw. „drugiej odnogi Plany Junckera”, której celem jest rozwijanie i upowszechnianie instrumentów zwrotnych. Powstały one w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na finansowanie ryzykownych i innowacyjnych inwestycji.

InnovFin obejmuje finansowanie leasingiem lub pożyczką o wartości od 107 tys. do prawie 4 mln zł (25-930 tys. EUR). Ponadto przedsiębiorcy mogą liczyć na bardziej atrakcyjną strukturę transakcji niż w ramach standardowego finansowania, a więc np. na korzyści cenowe.

 – Procedura pozyskania pożyczki czy leasingu z dofinansowaniem nie wymaga składania specjalnych wniosków ani stania w kolejkach. Bank lub firma leasingowa same przechodzą proces aplikacyjny w celu pozyskania gwarancji z instytucji unijnych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy procedura jest standardowa, a nawet prostsza ze względu na obniżone wymagania kwalifikacyjne – dodaje Monika Ostaszewska.