Kolejny dobry miesiąc dla polskiego przemysłu

0

W lutym indeks PMI® polskiego sektora przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) zarejestrował 54,2 punktu, co wskazuje na kontynuację kilkumiesięcznego trendu sygnalizującego poprawę w polskim sektorze przemysłowym.

Jak podała firma badawcza IHS Markit, wskaźnik PMI dla Polski był nieznacznie niższy niż w grudniu 2016 r. (54,3 pkt) i w styczniu br. (54,8 pkt), ale wciąż powyżej długoterminowej średniej.

W minionym miesiącu polska produkcja przemysłowa po raz kolejny odnotowała wzrost, co było spowodowane rosnącą liczbą nowych zamówień, również tych eksportowych, głównie z rynku europejskiego i amerykańskiego. Jednocześnie ponownie spadł poziom zaległości produkcyjnych.

Polscy przedsiębiorcy w lutym po raz kolejny odczuli wzrost kosztów produkcji, co przełożyło się na ceny sprzedaży, które rosły czwarty miesiąc z rzędu i najmocniej od prawie roku.
Wysoki poziom indeksu PMI sygnalizuje postępujący wzrost sektora przemysłowego w najbliższych miesiącach. Według IHS Markit, zagrożeniem dla prognoz może być ryzyko wzrostu cen, które na razie jest niwelowane przez spodziewane korzyści wynikające z postępującej poprawy koniunktury.

Autor: Michael / Ström

Czytaj również:  Rynek pracy tymczasowej jest kobietą