Kolejny rok stabilnych stóp procentowych za nami

0
giełda forex

W zeszłym tygodniu poznaliśmy listopadowy odczyt dla wskaźnika PMI. Choć zanotował on lekki wzrost z 45,6 pkt do 46,7 pkt, to jest to drugi najsłabszy wynik od 2009 r. Polski sektor produkcyjny już od ponad roku znajduje się poniżej poziomu 50 pkt. Z drugiej strony, pozytywne jest to, że twarde dane z polskiego przemysłu notują lesze wyniki niż PMI.

W środę odbyło się ostatnie tegoroczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, nie przyniosło ono jednak żadnych niespodzianek. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Główna referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 1,50% już od prawie pięciu lat (ostatnia korekta stóp została wprowadzona w marcu 2015 r.). Co istotne, Prezes RPP, Adam Glapiński powtórzył, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje stabilność stóp do końca jego kadencji, tj. do 2022 r. W ostatnich miesiącach wzrosły oczekiwania rynku finansowego co do obniżenia stóp procentowych w przyszłym roku, w związku ze spowolnieniem wzrostu polskiej gospodarki. Większość przedstawicieli RPP uważa, że przyśpieszenie inflacji na początku przyszłego roku będzie tymczasowe i nie na tyle wysokie, aby uzasadnić korektę stóp procentowych.

W pierwszym tygodniu grudnia stosunek złotego do euro ukształtował się na poziomie 4,28 PLN/EUR, a do dolara 3,85 PLN/USD. Na głównej parze walutowej euro umocniło się, ale tylko nieznacznie, do poziomu 1,11 USD/EUR.

Komentarz walutowo-makroekonomiczny Malwiny Krakus analityczki AKCENTY