Konsulting IT – nowoczesne wsparcie dla biznesu

biuro drukarka

Sprawne funkcjonowanie współczesnych firm zależy przede wszystkim od posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego. Nowoczesnych rozwiązań nie da się jednak efektywnie wdrażać bez pomocy ekspertów najwyższej klasy. Sposobem na pozyskanie takiego wsparcia bez konieczności zatrudniania specjalisty na stałe jest skorzystanie z usługi konsultingu IT.

Rozwiązanie dla startupów i nie tylko

By utrzymać konkurencyjną pozycję na szybko zmieniającym się rynku, startupy i firmy sektora MŚP muszą korzystać z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do ich doboru i wdrożenia niezbędna jest wiedza specjalisty, którego młode firmy najczęściej nie mają w swoim zespole. Zatrudnienie eksperta na etat może przekraczać możliwości finansowe rozwijającego się przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji pomocne jest skorzystanie ze wsparcia doświadczonego konsultanta. Konsultant może wybrać optymalną dla przedsiębiorstwa technologię, a następnie przekazać specjalistyczną wiedzę na jej temat członkom zespołu, którzy później będą w stanie korzystać z niej samodzielnie. Ekspert jednocześnie pełni funkcję architekta i mentora. Konsultant może wesprzeć firmę w licznych sytuacjach, jedną z nich jest modernizacja rozwiązań.

Modernizacja rozwiązań

Modernizacja technologiczna polega na wymianie rozwiązań zastosowanych w projekcie na nowsze lub aktualizacji już tych istniejących. Duże przedsiębiorstwa często mają problem z utrzymaniem stosu technologicznego, który będzie atrakcyjny zarówno dla pracowników i potencjalnych kandydatów. Specjalista, który ma wprowadzić do przedsiębiorstwa nową technologię, musi posiadać zaawansowaną wiedzę na jej temat i być w stanie zintegrować ją z resztą systemu informatycznego firmy.

Obniżenie długu technologicznego

Kolejną sytuacją wymagającą konsultacji z ekspertem jest dług technologiczny. Dług technologiczny jest to pogorszenie jakości kodu w systemie informatycznym, co zwiększa jego skomplikowanie i rozmiar, owocując błędami i utrudnieniem w pracy programistów. Dług technologiczny to zjawisko, które może powstać w sposób naturalny lub na skutek wdrażania nowych funkcjonalności z naciskiem na czas ich powstania, ale bez wystarczającej dbałości o jakość architektury.

Tylko ekspert jest w stanie skutecznie przenalizować i wdrożyć plan ulepszenia oprogramowania. W środowisku specjalistycznym proces ten nosi nazwę „refactoringu”. Operacja taka niesie ze sobą duże ryzyko powstania błędów i wysokie koszty. Co więcej wymaga czasochłonnych, dokładnych testów i nie przynosi żadnych nowych funkcjonalności. Pomoc eksperta jest konieczna do przeprowadzenia skutecznego refactoringu, gdyż osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może pogorszyć sytuację.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych

Gdy dochodzi do poważnej awarii, czas odgrywa kluczową rolę, a każda kolejna minuta wstrzymuje pracę części lub całego biznesu i może doprowadzić do kar umownych. Jeśli zespół nie jest w stanie szybko i skutecznie jej usunąć, pomoc wykwalifikowanego eksperta jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Warto pamiętać, że im projekt jest większy, tym łatwiej o błąd, którego mniej doświadczony deweloper nie będzie w stanie naprawić.

Zbliżający się deadline

Każdy spotkał się z sytuacją, w której mimo zbliżającej się daty ukończenia projektu, ten nie był gotowy do przekazania klientowi. Opóźnienia zwykle wiążą się z dużymi stratami finansowymi. Szybka pomoc doświadczonego eksperta może uratować nie tylko budżet, ale również wizerunek firmy.

Profesjonalne wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb

Profesjonalny konsultant jest w stanie dogłębnie przeanalizować potrzeby informatyczne firmy i rozwiązać problemy związane z wdrażaniem technologii, co znacząco poprawi jej funkcjonowanie. Warto zatem nawiązać współpracę ze specjalistą, którego umiejętności i kompetencje najlepiej wpasowują się w specyfikę przedsiębiorstwa.

Na rynku od dłuższego czasu brakowało miejsca, w którym firmy mogłyby szybko i sprawnie znaleźć odpowiedniego dla siebie konsultanta. Specjaliści zwykle poszukiwani są za pośrednictwem kontaktów bezpośrednich. Media społecznościowe i klasyczne portale pracy również nie stanowią wystarczająco efektywnego rozwiązania – wyjaśnił Michał Shyjatyj, CEO JobsForGeek.com – kompleksowego narzędzia ułatwiającego proces poszukiwania konsultanta oraz rozwiązującego inne problemy rekrutacyjne w branży IT.

Jak stać się konsultantem IT?

Aby zostać konsultantem należy posiadać wieloletnie doświadczenie. Potrzebna będzie również doskonała i bardzo szczegółowa wiedza z zakresu konkretnych technologii. Warto pamiętać o tym, że konsultacje IT to bardzo elastyczne zajęcie, które można wykonywać nawet posiadając stałe zatrudnienie – powiedział Marcin Mroczkowski, CTO JobsForGeek.com

Jeśli uważasz się za guru jakiejś technologii i chciałbyś sprawdzić się, podzielić tą wiedzą, zdobyć unikalne doświadczenie, to zostanie konsultantem IT może być idealne dla Ciebie.