Która platforma jest najlepsza do sprzedaży za granicę – Amazon, eBay, a może coś innego?

Która platforma jest najlepsza do sprzedaży za granicę

Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na rozszerzenie swojej działalności poza granice Polski. Nic dziwnego, ponieważ dzięki temu można liczyć na niemały zysk. Statystyki wskazują, że e-konsument w Zachodniej Europie wydaje na zakupy internetowe trzy razy więcej niż Polak. No ale jak zacząć? Która platforma ułatwi sprzedaż za granicę? Amazon, eBay, a może coś innego? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Różne formy sprzedaży za granicę

Sprzedaż za granicę zyskuje ogromną popularność. Polskie produkty cieszą się bowiem dużym powodzeniem. Klienci z innych państw europejskich cenią je za wysoką jakość oraz przystępną cenę. Handel zagraniczny nie sprawia przy tym większych trudności. Przepisy są dzisiaj dość jasne i klarowne. Przesyłki kurierskie osiągają natomiast rekordowo niskie ceny. Sprzedaż za granicę może natomiast przybrać dwie formy. Po pierwsze za pośrednictwem własnego sklepu internetowego. Po drugie za pośrednictwem jednej z popularnych platform handlowych lub ogłoszeniowych, takich jak Amazon albo eBay. Prowadzenie swojej witryny bywa skomplikowane. Najczęściej wiąże się z zatrudnieniem firmy, zajmującej się stałą obsługą techniczną takich sklepów. Właśnie z tego względu wielu przedsiębiorców woli znane platformy. No ale którą wybrać?

Sprzedaż za pośrednictwem platformy handlowej

Oczywiście korzystanie z popularnej platformy handlowej wiąże się z różnorodnymi prowizjami i opłatami. Taka sprzedaż za granicę (https://www.ecpodatkowe.pl/2020/12/14/jak-zaczac-sprzedawac-za-granice/) jest jednak znacznie prostsza, dzięki czemu przyciąga sprzedawców, a także klientów. Praktycznie nie trzeba się martwić o zaplecze marketingowe, ponieważ można korzystać w tym zakresie z rozwiązań oferowanych przez daną platformę. Strona techniczna obsługi sklepu jest także intuicyjna i stosunkowo prosta. Poza tym platformy udostępniają swoje systemy szybkich płatności, więc w zasadzie nie ma konieczności wdrażania własnych rozwiązań. Niemal jak na tacy podany jest sprzedawcom wygodny mechanizm przeprowadzania transakcji internetowej. Wystarczy tylko wprowadzić do systemu swoje produkty i odpowiednio je opisać.

Amazon czy eBay?

Warto jednak podkreślić, że popularne platformy handlowe różnią się od siebie. Nie tylko rozmaitymi funkcjonalnościami, ale również zasadami współpracy. Na przykład eBay to tak zwana platforma marketplace. Pełni po prostu funkcję portalu ogłoszeniowego pośredniczącego w łączeniu sprzedawców z nabywcami. W pewnym sensie działa zatem podobnie do polskiego Allegro. Najczęściej tę platformę wybierają początkujący przedsiębiorcy, stawiający swoje pierwsze kroki w sprzedaży internetowej. Amazon z kolei to sklep, który oferuje znacznie więcej możliwości. Między innymi udostępnia swoje magazyny do przechowywania produktów, obsługuje też procesy wysyłki oraz ewentualnych zwrotów. Który portal jest lepszy? Tak naprawdę wszystko zależy od aktualnych potrzeb sprzedawcy.