Kulczyk Oil Ventures sfinalizowała przejęcie kanadyjskiej spółki Winstar – powstaje Serinus Energy

0
Serinus Energy

Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy Kulczyk Oil Ventures i Winstar Energy podjęły uchwały, w wyniku których KOV przejęła wszystkie akcje kanadyjskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Winstar Energy. Transakcja została zarejestrowana przez sąd w Kanadzie 24 czerwca. Jednocześnie dokonano konsolidacji akcji, a KOV zmieniła nazwę na Serinus Energy. Już wkrótce nowa Spółka zadebiutuje na giełdzie w Toronto.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Kulczyk Oil Ventures sfinalizowała przejęcie kanadyjskiej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Winstar Energy. Transakcja oznacza przełomową zmianę dla KOV- ponad 50 proc. wzrost produkcji, trzykrotne zwiększenie rezerw i rozszerzony portfel aktywów, który obejmuje 13 koncesji w pięciu krajach. KOV, już pod nową nazwą, jako Serinus Energy zadebiutuje na parkiecie w Toronto, który jest jednym z największych rynków dla branży oil&gas. Debiut planowany jest na przełom czerwca i lipca.

„Po ukraińskim sukcesie, po raz kolejny dowodzimy, że dotrzymujemy obietnic. Powstaje firma o kapitalizacji prawie 1 mld PLN, ogromnym potencjale zwiększania rezerw i produkcji zarówno ropy, jak i gazu, notowana na parkietach w Warszawie i w Toronto. Zapewni nam to odpowiednią, światową ekspozycję, a KOV pod nową nazwą Serinus Energy znajdzie się wśród ponad 400 spółek z branży oil&gas notowanych na TSX i pod okiem niemal 200 analityków branżowych” – powiedział Dariusz Mioduski, Przewodniczący Rady Dyrektorów KOV.

20 czerwca odbyły się dwa Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy: Winstar Energy, którego inwestorzy musieli wyrazić zgodę na transakcję oraz Kulczyk Oil Ventures, na którym zaakceptowano transakcję, podjęto decyzję o zmianie statutu i przyjęciu nowej nazwy. Jednocześnie podjęto decyzję dot. konsolidacji akcji zwykłych w stosunku 1 nowa akcja Serinus Energy za 10 akcji KOV sprzed transakcji. Zgodnie z warunkami przejęcia posiadacze akcji zwykłych Winstar mieli prawo otrzymać, wedle własnego wyboru, 7.555 akcji zwykłych Spółki przed scaleniem za każdą posiadaną akcję Winstar lub 2,50 CAD w gotówce, do kwoty maksymalnej 35 mln CAD, którą zabezpieczał większościowy udziałowiec Spółki, Kulczyk Investments S.A. („KI”). W związku z tym, że wybór padł na wypłatę maksymalnej kwoty w gotówce, KI nabył 14 000 000 akcji Winstar w momencie zakończenia transakcji. Akcje te następnie zostały wymienione na akcje zwykłe Spółki, łącznie na rzecz akcjonariuszy Winstar wyemitowano 27.252.496 akcji zwykłych Serinus (po konsolidacji), z czego 10 577 000 akcji zwykłych wydano na rzecz KI. Ponadto, niezwłocznie po zakończeniu przejęcia 3 183 268 akcji zwykłych Serinus wyemitowano na rzecz KI w ramach konwersji niespłaconej pożyczki oraz narosłych odsetek w łącznej kwocie 13 369 726 USD.

Czytaj również:  Grupa Recykl rozpoczęła rozruch nowego zakładu w Chełmie

Po połączeniu oraz dokonaniu konwersji pożyczki, Serinus posiada obecnie 78 611 437 akcji zwykłych pozostających w obrocie, z czego KI posiada 37 840 987 akcji zwykłych (48,1proc.).

Jednocześnie Bruce Libin i Evgenij Iorich, dotychczasowi Dyrektorzy Winstar weszli w skład Rady Dyrektorów Serinus Energy.

Na przełomie czerwca i lipca Serinus Energy zadebiutuje na giełdzie kanadyjskiej TSX, pod tickerem ‘SEN’. Spółka będzie równolegle notowana na GPW, po decyzji odpowiednich instytucji dopuszczających w Warszawie.

„Rok 2013 to nowy, ekscytujący okres w działalności Serinus. Najpierw, na Ukrainie dokonaliśmy znaczącego odkrycia, konsekwentnie zwiększając wydobycie oraz rezerwy, kilka dni temu w Brunei rozpoczęliśmy prace nad obiecującym odwiertem w zasobnym w węglowodory obszarze tego kraju, a 24 czerwca zakończyliśmy transakcję z Winstar. Z niecierpliwością oczekujemy na rozpoczęcie prac związanych z zagospodarowaniem tunezyjskich i rumuńskich aktywów Winstar, z korzyścią dla wszystkich naszych akcjonariuszy i cieszymy się, że już wkrótce będziemy notowani zarówno na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jak i na giełdzie w Toronto”- powiedział Timothy Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny KOV.