Merit Invest SA planuje kolejne zakupy do portfela inwestycyjnego

0

MERIT INVEST SA, spółka której akcje notowane są na rynku NewConnect, zakończyła miesiąc maj dwoma ważnymi wydarzeniami. Przejęciem 40% udziałów w firmie zajmującej się sprzedażą podłóg drewnianych i drewnopodobnych – PS24 sp. z o.o., która jest właścicielem marki „Parkett Service” oraz porozumieniem inwestorów w sprawie wspólnego przedsięwzięcia i rozwoju marki Nyytli, co oznacza wolę przejęcia tej fińskiej, międzynarodowej marki meblarskiej. Do podjęcia współpracy miedzy podmiotami doszło za pośrednictwem Polsko-Fińskiej Izby Gospodarczej, która wspiera sektor MŚP w obu krajach. MERIT INVEST S.A. zamierza zakończyć transakcję zakupu 30% udziałów w fińskiej lub polskiej spółce posiadającej prawa do marki Nyytli przed 18 sierpnia 2017. Nyytli po wejściu inwestora finansowego i merytorycznego jakim będzie MERIT INVEST SA zamierza niezwłocznie wznowić produkcję łóżeczek dziecięcych i sprzedaż ich na wybranych międzynarodowych rynkach w Azji i Europie.

Flagowy produkt Nyytli – łóżko dziecięce Nyytli Uno, zaprojektowane przez fińskiego projektanta Ulfa Nygrena, jest nowoczesnym bardzo innowacyjnym, praktycznym i oszczędnym produktem dla kochających rodziców, którzy pragną komfortu dla swojego dziecka jak też dla siebie. Stanowi zmianę systemu myślenia o meblu, które przeznaczone jest dla dziecka od jego urodzenia do 12 roku życia. W podstawowej wersji posiada funkcjonalności czterech różnych mebli. Konstrukcja łóżka jest cały czas usprawniana w oparciu o doświadczenia obecnych użytkowników w Europie Zachodniej. Jego główną zaletą jest łatwość montażu – nie są do niego potrzebne żadne narzędzia i specjalne zdolności. Produkt jest dostarczany w poręcznej torbie, co ułatwia transport na każdym etapie dostawy. Jednocześnie na polu dotychczasowych doświadczeń, został zaprojektowany drugi innowacyjny produkt – Nyytli Dyyni. Jest to unikatowy ekliptyczny mebel, będący odpowiedzią na szaleństwa najmłodszych, spełniający jednocześnie podstawową rolę jaką jest siedzenie.

Poprzez swoje zaangażowanie kapitałowe w Nyytli, MERIT INVEST S.A., w krótkim czasie może stać się istotnym graczem, na międzynarodowych rynkach. Bardzo cenne w osiągnięciu tego celu jest doświadczenie fińskiej firmy w tworzeniu innowacyjnych projektów. Ulokowanie produkcji w Polsce, pozwoli Finom skutecznie konkurować pod względem ilościowym i jakościowym na rynku globalnym.

Segment inwestycyjny staje się w MERIT INVEST kluczowy. Spółka zaczęła aktywnie inwestować nie tylko na rynku kapitałowym, ale również poza nim. W zeszłym kwartale Spółka koncentrowała się nad doborem projektów do portfela, szukała i nadal szuka akcji spółek już notowanych, które można kupić w okazyjnej cenie, jak również akcji i udziałów podmiotów poza giełdą. Zarząd Spółki jest zdania, że na rynku są jeszcze okazje inwestycyjne w zasięgu Spółki. Sprzyjają temu nie tylko dotacje unijne przyznawane firmom jakie Spółka obserwuje i analizuje, ale również aktywnie działające na rynku nowe przedsiębiorstwa, które poszukują kapitału i potrzebują wsparcia od inwestorów. Spółka znajduje na polskim rynku podmioty bardzo innowacyjne, z dużym potencjałem wzrostu wartości i wyników, co jest między innymi efektem jasnego sygnału przekazywanego przez Zarząd w publikowanych raportach oraz w bezpośrednich spotkaniach i kontaktach. Całkiem dobrze wygląda również portfel spółek notowanych na giełdzie.

„Na dziś zachowanie akcji Spółek notowanych w naszym portfelu wygląda przynajmniej obiecująco. Posiadamy akcje ciekawych i dobrze rokujących firm. Widzimy nie tylko poprawę wyników posiadanych spółek, ale i płynności podmiotów w jakie się angażujemy. W pierwszym kwartale, co dla nas jest bardzo ważne udało się finansować zakupy ze środków własnych Spółki pochodzących z usług i ze sprzedaży części akcji portfelowych. Nie byliśmy zmuszeniu do korzystania z dźwigni, a zadłużenie jakie posiadamy jest bardzo niskie. Do tego część Spółek portfelowych zamierza wypłacić dywidendę z zysku za 2016 rok, co poprawi naszą kondycję.” – podsumowuje Mirosław Stępień – Prezes MERIT INVEST SA.

Nowe hasło Spółki „MERIT INVEST – DROGA NA SZCZYT” pobudziło duże zainteresowanie rynku i skłoniło Zarząd do kolejnych transakcji. Głównym celem biznesowym, jest aktywna obecność na NewConnect i dążenie do bycia liderem tego segmentu giełdy.

Czytaj również:  Przejęta przez Bridgestone firma TomTom Telematics będzie działać pod nową nazwą – Webfleet Solutions

„O trwających badaniach podmiotów jakie mogą być celami inwestycji sygnalizujemy w raportach miesięcznych i to przekłada się na wzrost zainteresowania naszymi walorami. Jesteśmy po przeprowadzeniu skupu 331.813 akcji własnych, co pozwala nam finansować nowe, coraz większe zakupy, podnosząc jednocześnie wartość naszego przedsiębiorstwa bez zadłużania się i bez nowych emisji akcji. Staramy się aktywnie wykorzystywać narzędzia i przewagi jakie daje nam status Spółki publicznej. Udowodniliśmy transakcją zakupu udziałów w spółce PS24 sp. z o.o., że duże i ambitne transakcje można realizować nie tylko na głównym rynku, ale również na NewConnect. Cena sprzedaży akcji dla inwestora zainteresowanego naszymi akcjami wyniosła 6 zł za walor – czyli powyżej rynku, co wyraźnie pokazuje jak dużym zaufaniem cieszy się nasza firma. – podsumowuje Mirosław Stępień – Prezes MERIT INVEST SA.

Zarząd Spółki, 31 maja br. poinformował rynek o przygotowaniach do największego w historii firmy MERIT INVEST SA przejęcia podmiotu międzynarodowego, zakończonego zawarciem porozumienia inwestorów i właściciela marki Nyytli. MERIT INVEST SA już wkrótce dokończy zakup 30% udziałów właściciela marki Nyytli. Zarząd rozważa zapłatę za udziały akcjami własnymi w cenie nie niższej niż 10 zł za jedną akcję. Meblowa firma rozpocznie w grupie firm portfelowych produkcję łóżeczka dziecięcego z nastawieniem na sprzedaż eksportową nawet w 30 krajach. Produkt ma już certyfikaty handlowe. Współpraca może się odbywać z udziałem niedawno kupionej PS24 sp. z o.o. z Radomia. Po zakończeniu transakcji przez Spółkę, będzie to kolejna transakcja w tym roku, gdzie MERIT INVEST SA dokonuje zakupu udziałów w firmie z gotowym biznesem umożliwiając budowanie wartości dla swoich akcjonariuszy. Przy tej transakcji Spółka współpracuje z Polsko-Fińską Izbą Gospodarczą oraz z partnerem biznesowym, drugim inwestorem finansowym z Polski, który wraz z MERIT INVEST SA będzie posiadał po transakcji łącznie nawet 60% udziałów przejmowanej Spółki Nyytli (Polska) lub Nyytli Oy (Finlandia), a co za tym idzie inwestorzy z Polski mogą rozwijać międzynarodową markę Nyytli i prowadzić produkcję mebli pod marką Nyytli w Polsce.  Inwestorzy zaangażowani w rozwój marki Nyytli zamierzają w przyszłości doprowadzić do debiutu giełdowego Nyytli i przejąć lub zbudować nowy zakład produkcyjny w niedalekiej przyszłości. Zarząd MERIT INVEST SA ocenia ostrożnie, że potencjał sprzedażowy rynku dla produktów Nyytli to nawet kilkadziesiąt milionów Euro do 2020 roku. Obecnie trwa wycena udziałów przejmowanej Spółki z marką Nyytli, a wartość planowanej transakcji ma być niebawem ujawniona inwestorom giełdowym.