Moody’s dobrze o Polsce. Słabe dane z USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Agencja ratingowa Moody’s nie tylko utrzymała notę A2, ale również podniosła perspektywę z negatywnej na neutralną. Wybory parlamentarne we Francji już za miesiąc. Słabe dane z USA pociągnęły dolara.

Perspektywa dla Polski w górę

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów rating Polski pozostał na niezmienionym poziomie. W górę za to poszły perspektywy na przyszłość. Podskoczyła z negatywnej na stabilną. Dobrze to oddaje to co dzieje się w polskiej gospodarce. Wzrost gospodarczy jest na solidnym poziomie, a ryzyka polityczne pomimo tego, że wciąż występują maleją a zatem nie uzasadniają negatywnego nastawienia. Pomimo realizacji obietnic socjalnych deficyt budżetowy wciąż utrzymuje się na bezpiecznym poziomie – poniżej 3% PKB. Efektem tych danych było umacnianie się złotego w piątkowy wieczór.

Macron objął urząd prezydencki

Rynki wciąż zastanawiają się jakim prezydentem będzie Emmanuel Macron. Wiele mówi się w kontekście rynków o propozycji z kampanii wyborczej osobnego budżetu dla państw strefy euro i pozostały. Biorąc pod uwagę, kto w Unii Europejskiej z bogatych państw nie posiada wspólnej waluty taki podział mógłby się okazać dla Polski niekorzystny. Warto zwrócić uwagę, że we Francji za miesiąc odbywają się wybory parlamentarne. Do tego czasu działalność nowego prezydenta i jego wypowiedzi mogą nosić pewne cechy kampanii wyborczej. Gdyby udało się jego ruchowi – La Republique en marche – zgodnie z sondażami zdobyć większość z pewnością ułatwiłoby mu to rządzenie.

Słabe dane z USA

W piątek poznaliśmy odczyty ważnych danych makroekonomicznych z USA. Sprzedaż detaliczna rośnie w ujęciu miesięcznym o 0,4%, to o 0,2% mniej niż oczekiwali analitycy. Inflacja w ciągu roku wyniosła 2,2% przy oczekiwanych 2,3%. Są to kolejne słabsze dane zza oceanu. W efekcie inwestorzy zaczęli wątpić w podwyżkę stóp już na czerwcowym posiedzeniu. W wyniku wyprzedaży kontraktów obliczane z nich prawdopodobieństwo podwyżki spadło do 70%. Spadki nie ominęły też dolara. Amerykańska waluta straciła w piątek około 4 groszy wobec złotego.

Dzisiaj z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – bilans płatniczy,
  • 14:30 – USA – indeks NY Empire State,
  • 22:00 – USA – napływ kapitałów do USA.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl