Najtańsze OC, AC, NNW – Ranking maj 2019 r.

analiza koszt podatek ubezpieczenie

Maj to kolejny miesiąc, w którym porównywarka Ubea.pl sprawdzała ceny polis komunikacyjnych. Informacje dotyczące tego okresu są bardzo ciekawe.

Ubezpieczyciele byli oceniani tak jak kwietniu

Ranking ubezpieczeń komunikacyjnych Ubea.pl już od samego początku wyróżnia się niezmienną metodologią. W maju 2019 r. również nie uległa ona zmianie. Po raz kolejny badano cztery kategorie rankingowe (ubezpieczenia OC, pakiety OC + NNW, pakiety OC + AC oraz pakiety OC + AC + NNW). Majowy ranking po raz kolejny uwzględniał ubezpieczycieli, których dotyczyła odpowiednio duża liczba kalkulacji wykonanych przez użytkowników Ubea.pl (w ciągu wcześniejszych 30 dni). Wszystkie firmy ubezpieczeniowe były oceniane tak samo i mogły uzyskać ocenę punktową wynoszącą od 0,00 punktów do 5,00 punktów. „Najniższy wynik oznacza, że dany ubezpieczyciel we wszystkich pojedynczych porównaniach (uwzględniających tę firmę), niestety ulokował się na ostatniej pozycji. Towarzystwo ubezpieczeń uzyskujące najwyższą liczbę punktów (5,00 pkt.), musiałoby zająć pierwsze miejsce w każdej kalkulacji z jego udziałem. Ubezpieczyciele zwykle notują wyniki wynoszące od około 2,00 punktów do około 4,00 punktów. Potwierdzeniem tej prawidłowości jest majowy ranking” – tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.Ubea ranking maj Ubea 19 – infografika

Majowe wyniki rankingu są dobre dla Benefii

Analizę wyników rankingowych z maja 2019 roku, podobnie jak poprzednio warto rozpocząć od tych firm ubezpieczeniowych, które zajęły najwyższe pozycje i uzyskały najwięcej punktów. Chodzi o następujących ubezpieczycieli:

 • You Can Drive – 4,11 pkt. w rankingu polis OC
 • Benefia – 4,01 pkt. w rankingu pakietów OC + NNW
 • Link4 – 4,34 pkt. w rankingu pakietów OC + AC
 • Benefia – 4,27 pkt. w rankingu pakietów OC + AC + NNW

Po porównaniu kwietniowego i majowego rankingu Ubea.pl okazuje się, że najnowsza analiza była bardzo pozytywna dla Benefii. Ta marka ubezpieczeniowa zajęła bowiem pierwsze miejsce w kategorii OC + NWW (awans o dwie pozycje) oraz w kategorii OC + AC + NNW (również awans o dwie pozycje). Sytuacja z maja br. oznacza powrót Benefii do ścisłej czołówki pod względem poziomu cen polis komunikacyjnych. Warto przypomnieć, że Benefia przez pewien czas dominowała w rankingach Ubea.pl (zobacz np. I kw. oraz II kw. 2018 r.), a potem musiała ustąpić miejsca konkurentom. „Zobaczymy, czy tej marce ubezpieczeniowej (należącej do Compensy TU VIG) na dłużej uda się utrzymać pierwszą pozycje w dwóch kategoriach rankingu. Warto również odnotować drugie miejsce Benefii w bardzo ważnej kategorii OC, które może być ciężkie do utrzymania” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 

Jeżeli chodzi o wyniki innych ubezpieczycieli, to maj 2019 r. był gorszy dla firmy Link4, która utraciła prowadzenie w kategorii OC + NNW. Poza tym eksperci Ubea.pl nie odnotowali wielu znaczących zmian. Ewentualne wzrosty lub spadki pozycji zakładów ubezpieczeń ograniczały się do dwóch miejsc „w górę” albo „w dół”. „Warto zwrócić uwagę, że żadnych miesięcznych zmian pozycji nie odnotowano w przypadku rankingu polis OC + AC. Taka sytuacja zdarza się dość rzadko” – dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W maju mocno potaniało tylko OC z firmy Aviva

W kwietniu br. analitycy Ubea.pl oprócz tradycyjnej analizy pozycji rankingowych zakładów ubezpieczeń, zaprezentowali również miesięczne zmiany średniej składki OC oferowanej przez te firmy. Podobną analizę warto powtórzyć w maju. Jej wyniki zostały zaprezentowane poniżej:

 • Aviva – spadek średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 11,3%
 • Benefia – spadek średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 1,6%
 • Generali – spadek średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 0,6%
 • Gothaer – wzrost średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 0,6%
 • Link4 – spadek średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 0,1%
 • MTU24 – wzrost średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 1,9%
 • Proama – spadek średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 0,8%
 • UNIQA – wzrost średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 1,7%
 • You Can Drive – wzrost średniej składki OC (względem kwietnia 2019 r.) o 0,6%

Informacje zaprezentowane powyżej potwierdzają, że tylko dla jednego zakładu ubezpieczeń odnotowano sporą zmianę średniej majowej składki OC. Mowa o spadku dotyczącym Avivy (aż o 11,3% w skali miesiąca). „Warto podkreślić, że ta obniżka składki nie pozwoliła Avivie na awans w kategorii polis OC. Opisywana sytuacja pokazuje, że w przypadku ubezpieczeń OC różnice cenowe pomiędzy firmami/markami ze środka stawki oraz liderami są spore” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.