Nawet o 102 zł miesięcznie mniej za kawalerkę dzięki dofinansowaniu z MdM*

0

W 2016 roku na dopłaty w ramach programu MdM przewidziano w budżecie 730 mln złotych. Jednak ze względu na coraz większe zainteresowanie dofinansowaniem, część z tych pieniędzy jest już zarezerwowana. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić, aby mimo wszystko skorzystać z dofinansowania i ile będzie wynosiła miesięczna rata kredytu dzięki dofinansowaniu.

Co prawda w tym roku pula pieniędzy na dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jest większa niż w roku ubiegłym, to jednak może się okazać, że fundusze skończą się już na wiosnę. Dlaczego? W zeszłym roku Bank Gospodarstwa Krajowego, oprócz wykorzystania pieniędzy z puli 715 mln zł na 2015 r., podpisał umowy na 240 mln zł z tegorocznej puli. Jednak mimo wszystko warto starać się o dofinansowanie.

Sięgamy po rynek wtórny

Jeszcze w 2014 r. nic nie zapowiadało takiego bumu na dofinansowanie. Z dostępnych 600 mln zł wykorzystano bowiem tylko 35%, czyli przepadło prawie 400 mln zł środków. Na ogromne zainteresowanie programem z całą pewnością miało wpływ wprowadzenie w 2015 r. możliwości kupna mieszkania z rynku wtórnego. Dzięki temu zwiększyła się pula dostępnych mieszkań i ich dostępność.

Duże zainteresowanie programem wcale nie dziwi, jeżeli spojrzymy na korzyści, jakie możemy dzięki niemu osiągnąć – tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych – Kupując na rynku wtórnym kawalerkę w Warszawie, koszt kredytu z dofinansowaniem z MdM w całym okresie kredytowania może być aż o 23% mniejszy. To więcej niż wkład własny.

Co trzeba zatem zrobić, aby skorzystać z programu?

Przede wszystkim należy spełniać wszystkie warunki stawiane przez MdM, a są to między innymi:

  • przestrzeganie limitu powierzchni zakupionej nieruchomości- max. 75 m2 ( lokal mieszkalny) i 100 m2 (dom jednorodzinny). Odpowiednio – 85 m2 i 110 m2 – dla rodzin wychowujących co najmniej 3 dzieci.
  • przestrzeganie limitu cen za metr kwadratowy w danej lokalizacji dla rynku pierwotnego, oraz rynku wtórnego, przy czym cena mieszkania na rynku wtórnym  nie może przekraczać kwoty otrzymanej po pomnożeniu współczynnika 0,9 przez metraż mieszkania i średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu wybudowania 1 m2 mieszkania obowiązujący w danej gminie,
  • przestrzeganie limitu wieku – do 35 lat, chyba że wychowujemy co najmniej troje dzieci – wtedy limit wieku nie obowiązuje.
Czytaj również:  Rynek najmu w 2018 roku: dalszy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych

Warunkiem przystąpienia do programu nie jest natomiast konieczność pozostawania w związku małżeńskim, również osoby samotne mogą starać się o dofinansowanie.

Czy uda się skorzystać jeszcze w tym roku?

Oprócz konieczności przestrzegania warunków stawianych przez MdM, problemem może być także coraz mniejsza pula pieniędzy na ten rok. Natomiast, – Jeżeli nie śpieszymy się z wprowadzeniem do nowego mieszkania, warto znaleźć takie mieszkanie, którego budowa zakończy się w 2017 r. – wyjaśnia Katarzyna DmowskaDzięki temu skorzystamy z przyszłorocznej, nienaruszonej jeszcze puli pieniędzy.

O co walczymy?