Niemiecka gospodarka znów straszy. Bezrobocie w Polsce spada

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Dane wyprzedzające na temat koniunktury w Niemczech znów straszą. Zgodnie z prognozami bezrobocie w Polsce spada. Dług publiczny w Unii Europejskiej udało się ograniczyć do 80% PKB.

Niemiecka gospodarka znów słabo

Indeks instytutu IFO, będący swoistym barometrem kondycji niemieckiego przemysłu, znów wskazuje na recesję. Parametr ten powstaje jako wynik ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorców i ich poglądu na rozwój gospodarki. Wynik 99,2pkt to relatywnie niewiele poniżej symbolicznej granicy 100 punktów, która rozdziela przewagę głosów za recesją od głosów za wzrostem. Można zadać sobie pytanie, dlaczego tego typu ankieta jest ważna? Jeżeli firmy przewidują pogorszenie koniunktury, to same będą mniej zamawiać i zatrudniać mniejszą liczbę ludzi. W rezultacie może to być samospełniająca się przepowiednia.

Bezrobocie w Polsce znów spada

Stopa bezrobocia spadła z 6,1% w lutym do 5,9% w marcu. Niższe odczyty odnotowaliśmy tylko w okresie od sierpnia do grudnia 2018 roku. Biorąc pod uwagę, że rok temu bez pracy było 6,6% obywateli, można oczekiwać, że w ciągu jednego, dwóch miesięcy będziemy ponownie świadkami najniższych poziomów od momentu przemian ustrojowych. Wskaźnik zatrudnienia cały czas rośnie, zatem kolejne minima są niemal pewne. Złotówka reaguje na te dane neutralnie. Są one zgodne z oczekiwaniami i potwierdzone wspomnianym wzrostem.

Spada zadłużenie Europy

Unia Europejska, mimo ostatnich, słabszych danych, może się pochwalić pewnym sukcesem. Udało się po raz kolejny ograniczyć relację długu publicznego do PKB. Osiągnął on poziom 80%. Brzmi to jak sukces. Warto jednak przypomnieć, że kryteria przyjęcia wspólnej waluty euro wymagają wskaźnika poniżej 60%. Co ciekawe, to państwa nie będące w Unii Walutowej obniżają średnie zadłużenie w UE. Limitu 60% nie spełnia żadna gospodarka większa od polskiej, za wyjątkiem Holandii i Szwecji. Czy to zatem długookresowo dobra, czy też może zła wiadomość dla euro? Wydaje się, że całkiem dobra, skoro w USA ten parametr wynosi obecnie 110%…

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 16:00 – Kanada – decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl