Nowe obowiązki podatkowe napędzają automatyzację: CIT, VAT i faktury ustrukturyzowane priorytetem dla firm

Warszawa biznes

Aż 76% badanych firm wskazało, że w ich organizacji są planowane lub rozważane inwestycje w zakresie usprawniania procesów podatkowych, a 61% widzi konieczność budowania kompetencji technologicznych, potrzebnych do obsługi zautomatyzowanych procesów podatkowych oraz ich wdrożenia. Niemal 50% ocenia raportowanie dotyczące CIT oraz generowanie faktur strukturyzowanych jako miejsca, w których automatyzacja procesów jest najbardziej potrzebna. Wzmocnienie w tym obszarze jest coraz ważniejsze z uwagi na zbliżające się obowiązki podatkowe w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczącego opodatkowania dochodów osób prawnych JPK_CIT, wynika z raportu “Rozwój podatków w erze cyfryzacji” opracowanego przez PwC Polska.

Nadchodzące obowiązki w ramach JPK_CIT, KSeF, Pillar 2, ViDA będą wymagały wdrożenia rozwiązań pozwalających na funkcjonowanie przedsiębiorstwa w zgodzie z nowymi przepisami. Już za rok rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 pierwsi podatnicy będą zobowiązani do złożenia struktur JPK_CIT, a od 1 lutego 2026 do wystawiania faktur przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur; w międzyczasie największe grupy podatników będą też przygotowywały się do wdrożenia Pillar 2. Wśród obszarów wymagających największej automatyzacji ankietowani wskazali m.in. raportowanie i kalkulacje w zakresie podatku CIT (24,8%), generowanie i wystawianie faktur ustrukturyzowanych (22,9%) oraz raportowanie w zakresie podatku VAT (18,7%).

“Wdrażanie rozwiązań technologicznych w podatkach wymaga rozbudowanych kompetencji, nie tylko z zakresu prawa, podatków czy rachunkowości, ale przede wszystkim umiejętności przekładania wymogów podatkowych oraz biznesowych na konfigurację rozwiązań IT. W PwC dostrzegliśmy, jak bardzo potrzebny jest rozwój kompetencji z różnych dziedzin, dlatego od wielu lat budujemy zespół technologii w podatkach (Tax Technology), gdzie łącząc różne doświadczenia, kompetencje i będąc na bieżąco z nowoczesnymi technologiami dostarczamy klientom kompleksowe rozwiązania IT automatyzujące obszary podatkowe” – mówi Marcin Sidelnik, CEE Digital Transformation Leader and CEE Microsoft Alliance Leader, TaxTech partner Pwc Polska.

Nowe wymogi prawa podatkowego to konieczność poszukiwania rozwiązań, które będą w stanie zapewnić zgodność z obowiązkami, ale też są szansą do usprawnienia procesów. Głównie rozważane są inwestycje w system ERP – 39% badanych firm deklaruje zmianę na nowy system lub rozwój istniejącego, jednak system ERP jest i nadal będzie kluczowym rozwiązaniem do automatyzacji obszaru podatkowego. Wskazywano również na konieczność zastosowania zewnętrznych rozwiązań do usprawnienia procesów podatkowych (22%) – może to wynikać z faktu, że systemy ERP są stosowane globalnie i mogą nie być dostosowane do wszystkich lokalnych wymagań. Widać również planowany duży wzrost wykorzystania AI, RPA czy innych zaawansowanych narzędzi do analizy danych. Na takie inwestycje wskazuje około 25% ankietowanych, co w porównaniu z obecnymi 13% dobrze odzwierciedla aktualne trendy technologiczne.

“Zmiany i nowe obowiązki w prawie podatkowym wymuszają implementację nowych rozwiązań. Warto zwrócić jednak uwagę, że coraz większego znaczenia nabiera dążenie do usprawnienia procesów podatkowych, czy lepszego zarządzania danymi. Potwierdza to również nasze badanie, gdzie ponad ¼ respondentów wskazała ten obszar jako wiodący czynnik wpływający na automatyzację w obszarze podatkowym. Podatki stają się kluczowym silnikiem zmian technologicznych, nie tylko z uwagi na wprowadzane odgórnie regulacje, ale również z uwagi na wewnętrzne inicjatywy biznesu prowadzące do dojrzałej funkcji podatkowej” – mówi Magdalena Brzuszczyńska, dyrektorka TaxTech PwC Polska.

Większość respondentów wskazała na znajomość prawa i regulacji oraz praktyczną znajomość rozwiązań usprawniających procesy podatkowe (łącznie ponad 50%) jako kompetencje kluczowe w obszarze technologii w podatkach. Zdecydowanie, połączenie tych kompetencji oraz dodatkowo znajomość technologii (wskazana przez ponad 15% respondentów) są obecnie priorytetowe w zespołach zajmujących się technologią w podatkach. Jednocześnie na rynku trudno znaleźć osoby o tak rozbudowanych kompetencjach, dlatego portfolio takich umiejętności buduje się latami w odpowiednio dobranych, dedykowanych zespołach. Duża inwestycja czasowa w rozwój pracowników oraz doświadczenie zdobyte poprzez udział w projektach na styku technologii i podatków jest kluczowe w rozwoju zespołów interdyscyplinarnych, które będą efektywnie i będą z sukcesem wdrażały innowacyjne rozwiązania w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnym i technologicznym.