Nowy CEO w Lenovo Polska

Lenovo

Z dniem 1 maja 2011 roku stanowisko dyrektora generalnego w Lenovo Polska objął Andrzej Sowiński. Jego poprzednik Marek Borówka zdecydował się poświęcić pracy nad nowym projektem biznesowym w branży IT.

„Cieszę się z możliwości współpracy z Andrzejem Sowińskim, ponieważ jest on wysoko wykwalifikowanym managerem o długoletnim doświadczeniu. Pragnę również podziękować Markowi Borówce za wieloletnią doskonałą pracę i zaangażowanie. Życzę mu sukcesów w realizacji nowych planów” — powiedział Oliver Ebel, dyrektor wykonawczy i dyrektor generalny regionu Europy Wschodniej i Turcji firmy Lenovo.

Andrzej Sowiński ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki AGH. Do niedawna zajmował stanowisko dyrektora generalnego NCR Polska. Wcześniej jako dyrektor generalny działu komputerów osobistych (Personal Systems Group, PSG) firmy Hewlett-Packard Polska był odpowiedzialny m.in. za zarządzanie rachunkiem zysków i strat działu krajowego, strategię wprowadzania na rynek oferty biznesowej i detalicznej, a także opracowywanie strategicznego planu biznesowego na rynku polskim. Zarządzał także udaną fuzją firm HP i Compaq w roku 2002 w Polsce.

Andrzej Sowiński powiedział: „Moja wizja Lenovo zakłada rentowny wzrost i zwiększenie udziału w rynku. Jako firma chcemy wzmocnić detaliczny i biznesowy kanał dystrybucji. Ponadto chcemy być marką preferowaną przez konsumentów oraz dostawcą pierwszego wyboru dla klientów z sektorów małych i średnich firm oraz dużych przedsiębiorstw. Moja recepta na sukces, oprócz intensywnej działalności biznesowej i atrakcyjnej oferty innowacyjnych produktów, to profesjonalny i solidny zespół. Jestem zwolennikiem pracy zespołowej, ponieważ grupa zawsze osiąga więcej niż jej poszczególni członkowie działający osobno”.

Marek Borówka pracował w Lenovo od początku działalności firmy w Polsce w roku 2005. Poprzednio przez 10 lat pracował w IBM Polska. Jest absolwentem podyplomowych studiów Warsaw Executive MBA organizowanych przez SGH i University of Minnesota; jest także absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach.