O branży fitness, handlu w niedzielę i działaniu w Radzie Przedsiębiorczości. Przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej na spotkaniu z Rzecznikiem MŚP

18_10_2020 Spotkanie z Rzecznikiem MŚP

W miniony piątek w Koszalinie odbyło się spotkanie przedstawicieli Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców z Adamem Abramowiczem, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Z ramienia Północnej Izby Gospodarczej w spotkaniu wzięła udział Prezes Hanna Mojsiuk oraz Dyrektor Piotr Wolny, a ZZPP reprezentował Pan Robert Bodendorf. To była bardzo konstruktywna dyskusja, w której nie brakowało aktualności oraz tematów bardzo istotnych dla zachodniopomorskiej gospodarki.

Jak mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk obecny czas wymaga kreatywnego i dynamicznego działania na rzecz przedsiębiorców, a dobra współpraca z Rzecznikiem MŚP, który jest jednostką opiniotwórczą dla kręgów rządowych jest bardzo ważna. – Zasypaliśmy Pana Rzecznika pytaniami, bo uważamy, że jest szereg spraw, które pilnie należy poruszyć. Rozmawialiśmy przykładowo o Dziesiątce Rzecznika MŚP, naszym zdaniem to dobry pakiet działań i rozwiązań, który jako Północna Izba Gospodarcza będziemy popierać. Pytaliśmy także o obostrzenia i zakazy, które w ostatnich dniach weszły w życie, o zamykanie branż, odszkodowania dla firm czy o tym dlaczego niektóre tematy gospodarcze nie są omawiane z biznesem. Pytaliśmy Pana Rzecznika np. o sytuację branży fitness i doszliśmy tutaj do wspólnego wniosku, że branża fitness bez wsparcia może zbankrutować. Rozmawialiśmy o tym w piątek po 13:00 w Koszalinie, a już kilka godzin później Pan Rzecznik wydał w tej sprawie oficjalne stanowisko. Wszystkie trzy propozycje, czyli wycofanie się z obostrzeń dla branży fitness, zwiększenie restrykcji, ale nie zamykanie branży czy zamykanie, ale przy odpowiednim odszkodowaniu są opcjami o których warto dyskutować – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie.

To jednak nie wszystkie tematy poruszane przez przedstawicieli Północnej Izby Gospodarczej podczas spotkania z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem: – Rozmawialiśmy o przystąpieniu PIG do Rady Przedsiębiorczości przy Rzeczniku i aktywnej pracy w jej ramach. O możliwości tworzenia zespołów roboczych, branżowych czy problemowych i wypracowywaniu stanowisk lub propozycji rozwiązań, konkretnych aktów prawnych – mówi Dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Naszych postulatów było jeszcze więcej: kwestia przywrócenia handlu w niedzielę, wycofania się z dodatkowych podatków dla spółek komandytowych czy rezygnacji z ozusowania umów zlecenia. To było owocne spotkanie – dodaje dyrektor Piotr Wolny.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zaprosiła Rzecznika MŚP Adama Abramowicza do swojej siedziby na spotkanie z przedsiębiorcami. Przypomnijmy, że takie spotkanie miało już miejsce w 2019 roku.