Rząd, zamiast pomocy, funduje branży fitness RUNMAGEDDON. Możemy mówić już o lockdownie?

fitness 2

Branża fitness, hotelarska oraz restauracyjna ma duży problem. Wraca tzw. soft lockdown, czyli ostre obostrzenia w strefach czerwonych oraz zakazy prowadzenia niektórych działalności. – To duży problem i gwóźdź do trumny dla wielu przedsiębiorców. Ziszcza się czarny scenariusz po wprowadzeniu kolejnych obostrzeń sanitarnych przez rząd. Władza działa niestety w sposób nieprzewidywalny i niezaplanowany. Brakuje mapy drogowej, spójnego i zrozumiałego planu działania. Brakuje pomocy dla branż, którym kolejny raz blokuje się możliwość działania. Przedstawiciele branży są zaskoczeniu i rozgoryczeni – mówi dr Piotr Wolny, Dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Branża fitness „walczy o przetrwanie”, a to ludzie o wielkiej sile i wytrzymałości. Rządzący nie mogą o tym zapominać

W piątek przedstawiciele Północnej Izby Gospodarczej rozmawiali z przedsiębiorcami z branży fitness ze Szczecina na temat ich sytuacji. Kolejne takie rozmowy mają się odbyć w poniedziałek i we wtorek. Temat ten został także poruszony przez przedstawicieli Izby podczas piątkowego spotkania z Rzecznikiem MŚP Adamem Abramowiczem. Jak mówi dyrektor Izby dr Piotr Wolny obecnie wiele firm już nie w przenośni, a dosłownie „walczy o przetrwanie”, a w takiej walce nie bierze się jeńców: – Mówią, że trudno im zrozumieć zamknięcie siłowni i basenów, a pozostawienie otwartych szkół, przedszkoli, kościołów, sklepów, kawiarni i innych punktów. Nie słychać przecież o żadnym ognisku na siłowniach, czy basenach. Tam chodzą ludzie wysportowani i zdrowi. Gdzie tu logika? – dodaje dyrektor Wolny.

Północna Izba Gospodarcza jako głos przedsiębiorców Pomorza Zachodniego deklaruję otwartość na dialog i możliwość pośredniczenia w temacie restrykcji ze stroną rządową.

Nie tylko fitness. Hotele i gastronomia też szuka pomysłu na przetrwanie

Obostrzenia wprowadzone przez rząd to fatalna wiadomość dla tzw. branży HoReCa, czyli hoteli, gastronomii i cateringu. Objęcie całego kraju żółtą strefą, a połowy polskich powiatów strefą czerwoną uderza nie tylko w baseny i siłownie, ale także w hotele, SPA, restauracje i puby. – Cała branża od blisko ośmiu miesięcy jest w fatalnej kondycji i przeżywa wielkie trudności. Wprowadzenie kolejny raz nowych obostrzeń to dla wielu potężny cios i gwóźdź do trumny. To na pewno zwolnienia pracowników i bankructwa – mówi dyrektor Piotr Wolny.

– Jako Północna Izba Gospodarcza apelujemy do rządzących o dialog i przygotowanie planu działania w porozumieniu ze środowiskiem gospodarczym. Rozmawialiśmy o tym podczas piątkowego spotkania z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców Adamem Abramowiczem, który proponuje pakiet rozwiązań pn. „Dziesiątka Rzecznika MŚP”. Jednocześnie dzień wcześniej wspólnie z Polską Izbą Hotelarzy złożyliśmy na ręce Wicepremiera Jarosława Gowina apel oraz propozycję konkretnych działań i rozwiązań pomocowych dla branży – dodaje dyrektor Izby.