OC, zniszczenia i kradzieże, czyli od czego ubezpieczają się firmy w Polsce

raport analiza

Firmy w Polsce najczęściej ubezpieczają się od odpowiedzialności cywilnej i na kwotę do 100 tysięcy złotych – wynika z analizy serwisu Oferteo.pl. Najczęściej ubezpieczeń poszukują małe firmy, zatrudniające mniej niż dziesięciu pracowników.

Jaki zakres i na jaką kwotę?

Na jaką kwotę potrzebne jest ubezpieczenieJaki ma być zakres ubezpieczenia86% firm badanych przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami, było zainteresowanych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. W dalszej kolejności firmom zależało na ubezpieczeniach od zniszczenia oraz kradzieży. Co ciekawe, tylko 16% przedsiębiorstw poszukiwało ubezpieczeń pracowników od nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Polskie firmy najczęściej ubezpieczały się na kwoty nieprzekraczające 100 tysięcy złotych. Wskazała tak ponad połowa badanych. Jedynie 17% poszukiwało ubezpieczenia na kwotę wyższą niż pół miliona złotych.

Warto pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe często są otwarte na negocjacje stawek w przypadku potencjalnej współpracy z przedsiębiorstwami – podpowiada Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Tym bardziej należy porównać oferty przynajmniej kilku z nich, aby znaleźć najdogodniejsze dla siebie rozwiązanie. Może się zdarzyć, że koszty polis pokrywających taki sam zakres ubezpieczenia będą się różnić w zależności od towarzystwa nawet o kilkadziesiąt procent.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że koszt polisy będzie zależał nie tylko od preferowanego zakresu ubezpieczenia, ale również od rodzaju wykonywanej działalności, wielkości firmy i innych czynników.

Jakie firmy szukają ubezpieczeń?

Według analizy Oferteo.pl o ubezpieczenia najczęściej pytają najmniejsze firmy, zatrudniające do 10 osób. W większości są to osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą (79%), natomiast odsetek zapytań od spółek kapitałowych wyniósł 15%. Jeśli chodzi o branże, w których działają firmy poszukujące ubezpieczeń, najczęściej jest to budownictwo i nieruchomości (24%) oraz handel (23%). Rzadziej ubezpieczeń poszukują m. in. przedsiębiorstwa działające w obszarze IT (9%), przemyśle (8%) czy logistyce i transporcie (3%). Wskazanie ubezpieczycielowi rodzaju wykonywanej działalności jest bardzo ważne. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić odszkodowania za straty wynikające z innej działalności niż wymieniona w polisie.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 500 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl od 1 września 2017 do 30 sierpnia 2018 roku przez podmioty poszukujące ubezpieczenia dla firm.