Odbiór mieszkania – o czym musisz pamiętać, aby później uniknąć niemiłych niespodzianek

Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.
Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.

Zakup mieszkania wiąże się z wieloma emocjami. Warto jednak odłożyć to na bok i na wiele elementów spojrzeć trzeźwym okiem po to, aby później uniknąć niemiłych niespodzianek – komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus.

Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.
Mariusz Łubiński, Prezes Zarządu Admus Sp. z o.o.

Odbiór mieszkanie to zawsze ważny moment. Wiąże się to z dużymi emocjami, a to nie pomaga w racjonalnej ocenie stanu nowego lokum. Jest przynajmniej kilka elementów na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy uniknąć niemiłych rozczarowań przy ostatecznym wykańczaniu mieszkania.

W należności od tego czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto zwrócić uwagę na inne elementy. Jest również kilka gadżetów, które przydadzą się podczas odbioru, dalmierz laserowy czy urządzenie pomocne w sprawdzaniu kątów i pionu ścian.

Po pierwsze metraż. Kupując mieszkanie płacimy za jego każdy centymetr, warto więc dokładnie sprawdzić, czy powierzchnia zgadza się z tym, co mamy wpisane na umowie i za co płacimy. Najlepiej zabrać ze sobą umowę deweloperską, gdzie podane są wszystkie wymiary. Zwykle jest tam też zapis o możliwych odstępstwach, margines błędu to najczęściej 2% od tego co znajduje się w umowie. Trzeba pamiętać, że znaczne odstępstwa od zapisów zawartych w umowie deweloperskiej mogą stanowić podstawę do odstąpienia od niej.

Drugim, również ważnym punktem są ściany oraz sufity, o których często zapominamy. Podczas odbioru należy sprawdzić pion i poziom ścian oraz katy na ich styku. Warto też dokładnie sprawdzić, czy ściany dobrze wyschły i czy nie ma widocznych plam i oznak wilgoci.

Kolejny punkt to podłogi. Należy przede wszystkim sprawdzić, że są równe, tu pomoże poziomnica. Warto też sprawdzić kąty. Jeżeli zdecydowaliśmy się na mieszkanie na parterze warto też zorientować się co do ocieplenia podłogi. Jeżeli ocieplenie będzie niewłaściwie wykonane, powinniśmy liczyć się z wyższymi kosztami ogrzewania, ponieważ ciepło będzie uciekać przez podłogę. Z kolei podłoga na balkonie czy tarasie oraz parapety powinny być skonstruowane w ten sposób, żeby bez problemu odpływał z nich woda.

Przy odbiorze mieszkania warto też sprawdzić, czy wszystkie instalacje są doprowadzone, a co ważniejsze, czy działają. Nowopowstałe mieszkania, których wykonawcy dostali zgodę na budowę po 23 lutego 2013 roku, muszą mieć doprowadzone światłowody oraz instalację umożliwiającą odbiór telewizji kablowej i naziemnej. Na etapie odbioru trudno to zweryfikować. Warto jednak dopytać dewelopera czy wszystko zostało właściwie doprowadzone, w razie wątpliwości, należy skonsultować się ze specjalistą. Analogiczne wygląda spraw, jeżeli chodzi instalację elektryczną. Dobrze jest zaopatrzyć się w oprawki z żarówkami i sprawdzić, czy wszystko działa. Prąd w gniazdach z łatwością sprawdzimy przy użyciu próbnika. Deweloper powinien przekazać również raport z pomiaru izolacji elektrycznej mieszkania. Warto również sprawdzić czy szyby w oknach oraz parapety nie są porysowane.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym te warto zwrócić uwagę na wymienione powyżej elementy. Jeżeli znajdziemy wadę jakiej sprzedający nie zaznaczył, jest to naturalny powód do obniżenia ceny. Prócz technicznych elementów które warto sprawdzić, warto zweryfikować stan prawny nieruchomości.

Jedną z pierwszych rzeczy jakie należy sprawdzić jest kto według księgi wieczystej jest właścicielem nieruchomości. Pozwoli to jednoznacznie ustalić, czy sprzedający rzeczywiście jest właścicielem czy tylko najemcą. Jeżeli okaże się, że mieszkanie nie posiada księgi wieczystej, co w przypadku mieszkań spółdzielczych jest częste, warto poprosić o zaświadczenie potwierdzające własność mieszkania, np. akt notarialny.  Po ustaleniu kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości należy ustalić, czy nie jest ona obciążona tzw. prawem dożywotnim. Co ważne w księdze wieczystej nie musi być zapisu na ten temat. Najlepszym rozwiązaniem jest oświadczenie sprzedającego, w którym zapewnia, że mieszkaniu nie ma takich lokatorów i że nikt nie jest w nim zameldowany. Przed podpisaniem umowy warto upewnić się, że mieszkanie nie jest obciążane zaległościami w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej. Przed podpisaniem umowy dobrze tez spisać stan liczników, zarówno wody, z rozróżnienie ciepłej zimnie oraz licznik elektryczny. To pozwoli nowym właścicielom na kontrolę tego, ile wody czy prądu zużywają.

Pamiętajmy, że warto o wszystko zapytać i upewnić się co do najmniejszego szczegółu związanego z zakupem nieruchomości. To my bowiem, będziemy mieszkać w danej nieruchomości przez wiele lat. Ominięcie potencjalnych drobnych czy większych kłopotów jest zatem po prostu w naszym interesie.