Opłata mocowa silnym uderzeniem w przedsiębiorców

energia prąd

Nowe podatki, wzrost płacy minimalnej, niepewne terminy wypłacania pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, rozpoczęcie roku w czasie lockdownu i… podwyżki. Trudno wyobrazić sobie bardziej problemowy start w roku 2021 niż ten scenariusz z którym mierzyć się musi wiele firm. Do Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie w ostatnim kwartale zgłosiła się duża liczba przedsiębiorców, która zwróciła uwagę, że „opłata mocowa”, która niebawem wejdzie w życie bardzo mocno dotknie ich budżety. – Podejmujemy ten temat, bo próśb o interwencje było mnóstwo. Dla wielu firm to dodatkowy wydatek na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie – mówi Piotr Wolny, dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Prąd może kopnąć. Przedsiębiorcy czują się kopnięci. I to mocno”

„Opłata mocowa” pojawi się na naszych rachunkach za energię pierwszy raz już w styczniu. Koszty dopłat zasilą budżety państwowych koncernów energetycznych za utrzymanie elektrowni w gotowości do dostarczenia określonych mocy. Jak mówi dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Piotr Wolny o kolejny cios dla przedsiębiorców, którzy od 9 miesięcy są w trudnej sytuacji spowodowane pandemią koronawirusa.

– Po nowym roku pojawi się kilka nowych danin publicznych, a stawki innych pójdą w górę. Dodatkowo po raz kolejny wzrosną znacząco ceny energii. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy to tym, że dzięki pieniądzom z podatków państwo może wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu. Co absolutnie nie może być prawdą. Dodatkowe obciążenia jeszcze mocniej spotęgują dotkliwe skutki pandemii, dotykające przedsiębiorców – mówi dr Piotr Wolny.

– Prąd może kopnąć. Przedsiębiorcy czują się kopnięci. I to mocno. Kolejne ciosy w postaci podwyżek cen energii, podatków, czy kosztów pracy, zamiast ratować i pomagać utrzymać firmy i pracowników, będą przynosić tylko straty. W szczególności, że już wiemy iż nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny energii pomimo zapowiedzi ministra aktywów państwowych z początku tego roku. Nowy gospodarz tej ustawy, ministerstwo klimatu i środowiska, wycofał ją z wykazu prac legislacyjnych.  Kolejny raz przedsiębiorcy nie mają poczucia stabilności w decyzjach rządu i nie są w stanie przygotować się na wprowadzane zmiany. Jak zwykle wszystkie te koszty ostatecznie będzie musiał ponieść konsument, który więcej zapłaci za towar czy usługę, a to spowoduje spadek poziomu konsumpcji, a więc i w konsekwencji spowolnienie gospodarcze – dodaje dyrektor Wolny.

Przedsiębiorcy będą zmuszeni do oszczędności

Opłata mocowa dotknie wszystkich odbiorców. Jej wysokość w przyszłym roku dla odbiorców biznesowych uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby – w dni robocze od 7:00 do 21:00 – i wyniesie 76,2 zł/MWh. Natomiast dla odbiorców indywidualnych (nie będących firmami)  :

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

– Wysokość opłat zapewne zmuszała będzie odbiorców  do racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej. Wzorcowa  jakość  energii  elektrycznej  polega  na  tym,  że  w  miejscu obioru występuję nieprzerwanie,  przebieg  napięcia  jest dokładnie  sinusoidalny,  częstotliwości  znamionowa   o  wartości  skutecznej napięcia równej  napięciu  znamionowemu. Wstępny audyt racjonalizacji zakupu energii  możemy przeprowadzić analizując faktury za energie elektryczna na ich podstawie możemy przeprowadzić optymalizacje w zakresie m.in. zamówionej mocy czy doboru grupy taryfowej. Nasze badania wskazują że dzięki doświadczeniu naszych audytorów i przy niewielkich nakładach finansowych  udaje się zaoszczędzić  10 do 30% kosztów zużycia energii elektrycznej – wyjaśnia Piotr Wiśniewski z firmy MEON, członek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.