Otwarcie rządu w USA. Maksima na polskiej giełdzie

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zamknięcie rządu trwało zaledwie 3 dni. Republikanie i demokraci mają 2 tygodnie na ustalenie porozumienia. Polska giełda na historycznych maksimach. Stopy procentowe w Japonii nadal ujemne.

Koniec zamknięcia rządu w USA

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę, która zakończyła tzw. shutdown. Warto zwrócić uwagę na bardzo krótki horyzont tego rozwiązania. Ustawa działa bowiem zaledwie do 8 lutego bieżącego roku. Warto zwrócić uwagę, że porozumienie jest tymczasowe, gdyż obydwie partie nie chciały brać odpowiedzialności za przedłużenie wstrzymania rządu, które trwało od piątkowego wieczora. Rynki podeszły do tej wiadomości z dystansem. 8 lutego jest za 16 dni i dopiero dłuższe porozumienie powinno wyjaśnić sytuacje. Obecnie widać pewną ulgę z powodu porozumienia, aczkolwiek wciąż widać presję na dolara.

Maksima na polskiej giełdzie

Ostatnie miesiące to dobra passa nie tylko zachodnich giełd. Zwyżki nie ominęły także Polski. Od początku roku WIG poszedł 5% w górę przebijając nawet maksima z 2007 roku. WIG20 nie ma aż takich osiągów, ale i tak jest na najwyższym poziomie od 2011 roku. Powód wzrostów zdaniem analityków jest prosty. Jest to bardzo duża ilość taniego kapitału na rynku i poszukiwanie wysokich stóp zwrotu. Lokaty i obligacje skarbowe ze względu na niskie stopy procentowe nie dają dobrze zarobić zatem inwestorzy poszukiwali alternatywnych inwestycji.

Stopy procentowe w Japonii bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami analityków Bank Japonii utrzymał ujemną stopę procentową na dzisiejszym posiedzeniu. Główna stawka znajduje się na poziomie -0,1% już drugi rok. Po tych danych jen przez moment tracił na wartości, po czym nie tylko odrobił straty, ale nawet umocnił się do głównych walut. Analitycy wskazują, że niskie stopy procentowe są elementem politykiem osłabienia jena. Słaba waluta ma podnosić konkurencyjność eksportu i tym samym przywracać wzrost gospodarczy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl