Po Brexicie wzrośnie liczba upadłości brytyjskich przedsiębiorstw

0

Wielka Brytania nie wyszła jeszcze z Unii Europejskiej, ten proces zajmie prawdopodobnie dwa lata, jednak ryzyko po stronie przedsiębiorstw wzrasta. Z jednej strony kraj korzysta na słabnącej wartości funta, co wspiera eksport. Dla poszczególnych branż nie ma to jednak dużego znaczenia.

– Korzyści można zauważyć w sektorze farmaceutycznym, czy motoryzacyjnym – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Centralnej – Wiele innych branż zależnych jest do importu na Wyspy. Słabnący funt wpływa na wyższe koszty importu – a tym samym – zakupu dla gospodarstw domowych i biznesu. To będzie osłabiało sentyment i postrzeganie przyszłości przez brytyjskich konsumentów oraz tamtejszy biznes. Spodziewamy się, że od drugiego kwartału tego roku – w obliczu trudniejszych warunków rynkowych – wzrastać zacznie liczba upadłości przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii, a w całym roku będzie ona o 8% większa niż w 2016 – dodał Sielewicz.

Czytaj również:  Polskie firmy inwestują trzy razy więcej niż międzynarodowe korporacje. Wciąż jednak za mało przeznaczają na innowacje