Miesiące letnie to tradycyjnie czas, w którym Polacy chętnie zaopatrują się w opał na zimę. Jak pokazuje analiza serwisu Oferteo.pl, najczęściej kupujemy materiały opałowe w lipcu i sierpniu, najchętniej zamawiany jest ekogroszek, a na popularności systematycznie zyskuje ekologiczny pellet drzewny.
Ekogroszek wciąż na topie
Serwis Oferteo.pl, łączący w czasie rzeczywistym osoby poszukujące produktów z ich dostawcami, jak co roku zbadał, w których miesiącach zapotrzebowanie na opał jest najwyższe i jakie rodzaje materiałów opałowych cieszą się wśród Polaków największą popularnością.
Okazuje się, że wciąż najchętniej sięgamy po ekogroszek. Spośród zapytań ofertowych złożonych w serwisie od 1 lipca 2016 do 26 lipca 2017 roku, 40,5% dotyczyło tego rodzaju paliwa. Na popularność ekogroszku składa się kilka czynników. Jego wartość opałowa jest wyższa niż tradycyjnego węgla kamiennego, zawiera on niewiele siarki, pozostawia mniej popiołu, jest wygodny w składowaniu, a przy tym wypełnia europejskie normy dla paliwa ekologicznego.
Na popularności zyskuje ekologiczny pellet drzewny. Dotyczyło go już co czwarte zapytanie złożone w Oferteo.pl (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku). Ma on postać niewielkich granulek (wielkości 6–8 mm), a w efekcie jego spalania uwalniają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Pellet jest jednak droższy zarówno od węgla kamiennego jak i od ekogroszku, wymaga też stosowania specjalnych kotłów, których koszt może wynieść od 5 000 do 10 000 złotych, a sam montaż urządzenia dodatkowo pochłonie nawet do 2 000 złotych. Warto jednak zauważyć, że sam pellet jest czystszy i łatwiejszy w przechowywaniu niż węgiel lub ekogroszek, a stosowane do jego spalania kotły nie wymagają częstego dosypywania opału i kontrolowania.
Tradycyjnym węglem kamiennym było zainteresowanych 15% użytkowników Oferteo.pl, 12% poszukiwało drewna i drewna kominkowego. Mniej popularne w ostatnim roku były natomiast takie paliwa jak: olej opałowy (3%), brykiety drzewne (2%) i agropellet (1%).
Transport poszukiwany
Zamawiając opał, niemal zawsze potrzebujemy dodatkowej usługi w postaci transportu. Jedynie 6% użytkowników Oferteo.pl deklarowało, że przewiezie sobie opał we własnym zakresie.
Jakich ilości potrzebujemy?
Zamawiający opał w postaci płynnej najczęściej poszukiwali go w ilości od ponad 500 do 1000 litrów (37%). Co czwarty użytkownik serwisu był zainteresowany ilością do 500 l włącznie oraz od ponad 1000 do 2000 litrów.
Z kolei osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27%), a także od 2,1 do 3 ton (15%). Co dziesiąty badany przez Oferteo.pl potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11%).
Najczęściej zamawiamy w czasie wakacji
Z analizy Oferteo.pl wynika, że najczęściej interesujemy się zakupem opału w miesiącach letnich: sierpniu (14% złożonych w serwisie zapytań) oraz lipcu (13,5%). – Jest to wynik, który kolejny rok z rzędu potwierdza nasze obserwacje – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Konsumenci mają świadomość, kiedy najbardziej opłaca się poszukiwanie opału. Warto pamiętać o tym jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy mamy czas na dokładne sprawdzenie i porównanie ofert od wielu dostawców.
Innymi miesiącami, w których zwiększa się zainteresowanie opałem, są styczeń (11% zapytań) i luty (10%), kiedy najczęściej należy uzupełnić zapasy na dalszą część zimy. Tradycyjnie najrzadziej zamawiamy opał wczesną wiosną: w marcu (5,5% zapytań) oraz kwietniu (5%).
Zamawiamy z wyprzedzeniem
Użytkownicy Oferteo.pl, zamawiając opał, najczęściej wskazywali, że chcieliby zrealizować zamówienie w ciągu miesiąca – tak zadeklarowało 41% z nich. Tylko nieco mniejszy odsetek (39%) potrzebował opału jak najszybciej. Z kolei 14% osób składających zapytania ofertowe zaznaczyło, że opał powinien do nich trafić w ciągu trzech miesięcy. – Zamawiając opał, pamiętajmy, że jego ceny mogą się znacznie różnić w zależności od pory roku – przypomina Karol Grygiel. – Warto mieć to na uwadze, planując domowy budżet, zwłaszcza że opał zazwyczaj stanowi w nim istotną pozycję.
Metodologia badania
Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 17200 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 lipca 2016 r. do 26 lipca 2017 r. przez użytkowników poszukujących opału.