Polacy kupują opał latem, ekogroszek wciąż na topie. Raport Oferteo.pl

0

Miesiące letnie to tradycyjnie czas, w którym Polacy chętnie zaopatrują się w opał na zimę. Jak pokazuje analiza serwisu Oferteo.pl, najczęściej kupujemy materiały opałowe w lipcu i sierpniu, najchętniej zamawiany jest ekogroszek, a na popularności systematycznie zyskuje ekologiczny pellet drzewny.

Ekogroszek wciąż na topieRodzaj poszukiwanego opa+éu

Serwis Oferteo.pl, łączący w czasie rzeczywistym osoby poszukujące produktów z ich dostawcami,  jak co roku zbadał, w których miesiącach zapotrzebowanie na opał jest najwyższe i jakie rodzaje materiałów opałowych cieszą się wśród Polaków największą popularnością.

Okazuje się, że wciąż najchętniej sięgamy po ekogroszek. Spośród zapytań ofertowych złożonych w serwisie od 1 lipca 2016 do 26 lipca 2017 roku, 40,5% dotyczyło tego rodzaju paliwa. Na popularność ekogroszku składa się kilka czynników. Jego wartość opałowa jest wyższa niż tradycyjnego węgla kamiennego, zawiera on niewiele siarki, pozostawia mniej popiołu, jest wygodny w składowaniu, a przy tym wypełnia europejskie normy dla paliwa ekologicznego.

Na popularności zyskuje ekologiczny pellet drzewny. Dotyczyło go już co czwarte zapytanie złożone w Oferteo.pl (wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do ubiegłego roku).  Ma on postać niewielkich granulek (wielkości 6–8 mm), a w efekcie jego spalania uwalniają się niewielkie ilości dwutlenku węgla. Pellet jest jednak droższy zarówno od węgla kamiennego jak i od ekogroszku, wymaga też stosowania specjalnych kotłów, których koszt może wynieść od 5 000 do 10 000 złotych, a sam montaż urządzenia dodatkowo pochłonie nawet do 2 000 złotych. Warto jednak zauważyć, że sam pellet jest czystszy i łatwiejszy w przechowywaniu niż węgiel lub ekogroszek, a stosowane do jego spalania kotły nie wymagają częstego dosypywania opału i kontrolowania.

Tradycyjnym węglem kamiennym było zainteresowanych 15% użytkowników Oferteo.pl, 12% poszukiwało drewna i drewna kominkowego. Mniej popularne w ostatnim roku były natomiast takie paliwa jak: olej opałowy (3%), brykiety drzewne (2%) i agropellet (1%).

Czytaj również:  Pięć obszarów działalności, na które firmy w Polsce pobierają unijne dotacje

Transport poszukiwanyCzy dostawca ma zapewni¦ç transport

Zamawiając opał, niemal zawsze potrzebujemy dodatkowej usługi w postaci transportu. Jedynie 6% użytkowników Oferteo.pl deklarowało, że przewiezie sobie opał we własnym zakresie.

Jakich ilości potrzebujemy?Ile opa+éu potrzebujesz (opa+é p+éynny)

Zamawiający opał w postaci płynnej najczęściej poszukiwali go w ilości od ponad 500 do 1000 litrów (37%). Co czwarty użytkownik serwisu był zainteresowany ilością do 500 l włącznie oraz od ponad 1000 do 2000 litrów.Ile opa+éu potrzebujesz (opa+é sta+éy)

Z kolei osoby poszukujące opału w postaci stałej najczęściej zamawiały od 1 do 2 ton (27%), a także od 2,1 do 3 ton (15%). Co dziesiąty badany przez Oferteo.pl potrzebował opału w ilości większej niż 10 ton, podobnie wyglądał odsetek najmniejszych zamówień – do 1 tony (11%).

Najczęściej zamawiamy w czasie wakacjiNajczęściej zamawiamy w czasie wakacji

Z analizy Oferteo.pl wynika, że najczęściej interesujemy się zakupem opału w miesiącach letnich: sierpniu (14% złożonych w serwisie zapytań) oraz lipcu (13,5%). – Jest to wynik, który kolejny rok z rzędu potwierdza nasze obserwacje – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. – Konsumenci mają świadomość, kiedy najbardziej opłaca się poszukiwanie opału. Warto pamiętać o tym jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy mamy czas na dokładne sprawdzenie i porównanie ofert od wielu dostawców.