Polscy inwestorzy indywidualni pozostają wierni spółkom technologicznym mimo ostatniej zmienności

forex giełda
  • Pomimo zagrożenia spowodowanego wzrostem stóp procentowych na koniec I kwartału, firmy technologiczne nadal dominują w zestawieniu 10 najchętniej kupowanych akcji w Polsce.
  • Obecnie Tesla utrzymuje się na pierwszym miejscu, podobnie jak przez większą część ubiegłego roku.

Polscy inwestorzy indywidualni pozostają wierni akcjom spółek technologicznych, mimo że sektor ten był jednym z najbardziej dotkniętych ostatnimi wahaniami rynkowymi. Z danych eToro wynika, że 9 z 10 spółek, które na koniec pierwszego kwartału były w posiadaniu użytkowników pochodziło właśnie z sektora technologicznego.

Jedyną spółką w pierwszej dziesiątce spoza sektora tech, jest GameStop – detaliczny sprzedawca gier, którego akcje wzrosły o ponad 40 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. W zeszłym tygodniu akcje Gamestop jeszcze bardziej zyskały na wartości po ogłoszeniu ich podziału.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, mówi: Akcje spółek technologicznych były jednymi z najbardziej dotkniętych w 2022 r., przy czym Nasdaq podlega korekcie, a kilka dużych spółek jest znacząco na minusie. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Oczywistą jest wojna na Ukrainie, która wpłynęła na nastroje we wszystkich krajach. Ale być może bardziej istotny dla sektora technologicznego jest fakt, że główne gospodarki – a w szczególności USA – po raz pierwszy od lat zaczęły podnosić stopy procentowe.

Wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe zazwyczaj uderzają w akcje spółek technicznych bardziej niż w inne sektory, ponieważ ich wyceny opierają się raczej na przyszłych, niż na obecnych zyskach. Problem polega na tym, że wobec wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych, przyszłe zyski są warte mniej i – teoretycznie rzecz biorąc – czynią sektor mniej atrakcyjnym.

Dane eToro pokazują, że producent pojazdów elektrycznych Tesla, podobnie jak rok temu, pozostaje najczęściej posiadaną akcją na platformie. To oznacza, że inwestorzy dostrzegają długofalowy potencjał sektora. Między IV kwartałem 2021 r., a I kwartałem 2022 r., liczba inwestorów posiadających akcje Tesli wzrosła o 21 proc.

Apple (+25 proc. kwartał do kwartału) wskoczył na drugie miejsce, a Amazon (+18 proc. kwartał do kwartału) utrzymał trzecią pozycję, mimo że ceny akcji obu firm spadły o około 2 proc. od początku roku.

Spółka matka Facebooka, Meta Platforms (+72 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału), awansowała o cztery miejsca: zajęła czwartą pozycję wśród preferencji polskich inwestorów na platformie eToro, mimo że jej akcje spadły o ponad 33 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Chiński producent pojazdów elektrycznych Nio Inc. spadł z drugiego miejsca na piąte (+11 proc. kw/kw).

Alibaba (+14 proc. kw/kw), Microsoft (+37 proc. kw/kw), producent układów scalonych NVIDIA (+37 proc. kw.kw),spółka Google – Alphabet (+17 proc. kw/kw) oraz GameStop (-5 proc. kw/kw) dopełniły pierwszą dziesiątkę.

Laidler dodaje: Wzrost liczby otwartych pozycji na akcje spółek technologicznych w trudnym okresie handlowym, jakim był I kwartał 2022 r., sugeruje, że inwestorzy wykorzystują obecną zmienność na rynku i szukają okazji do kupienia akcji tuż po spadku ich wartości, aby uzupełnić pozycje długoterminowe po niskiej cenie.

Chociaż sektor ten ostatnio się chwieje, fakt, że indeks NASDAQ, w którym dominują technologie, wzrósł o ponad 12 proc. od połowy marca wskazuje, że ostatnia poprawa może być krótkotrwała.

Oczywiście, trudno o pewność, że tak się stanie, biorąc pod uwagę niestabilne tło gospodarcze. Jeśli dojdzie do eskalacji sytuacji w Rosji lub jeśli banki centralne podniosą stopy procentowe szybciej niż oczekiwano, może to mieć negatywny wpływ na wszystkie akcje, w tym te z sektora technologicznego.

Jednak wielu inwestorów wyraźnie ignoruje krótkoterminowe czynniki makro i inwestuje w technologie ze względu na możliwości długoterminowe.

Najczęściej wybierane akcje użytkowników eToro w Polsce na koniec I kwartału 2022
(I kwartał 2022) Spółka IV kwartał 2021 – ranking I kwartał 2021 – ranking
1 Tesla Motors, Inc. 1 1
2 Apple 4 4
3 Amazon.com Inc 3 5
4 Meta Platforms Inc 8 31
5 Nio Inc. 2 2
6 Alibaba 5 8
7 Microsoft 6 10
8 NVIDIA Corp 10 13
9 Alphabet 7 11
10 GameStop Corp 9 3
Źródło: eToro