Polska – kraj wielu możliwości dla koreańskich inwestorów

0
Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Korea Południowa jest jednym z największych pozaeuropejskich inwestorów w Polsce, a jej zaangażowanie w Polsce rośnie. Między Odrą a Wisłą działa ponad 260 przedsiębiorstw z koreańskim kapitałem. Z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz firma doradcza JP Weber przygotowały raport Poland Land of Opportunities, prezentujący aktywność inwestycyjną firm południowokoreańskich w Polsce oraz identyfikujący najbardziej perspektywiczne sektory dla koreańskich inwestorów. Premiera raportu odbyła się dzisiaj w Seulu podczas forum biznesowego Polska – Korea.

Południowokoreańskie przedsiębiorstwa działają w Polsce praktycznie od momentu nawiązania relacji dyplomatycznych. Skala ich zaangażowania w polską gospodarkę robi wrażenie. – Korea Południowa to trzeci po USA i Japonii największy inwestor zagraniczny spoza Unii Europejskiej. PAIH obsłużyła już 53 projekty z tego kraju  mówi Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która jest współautorem raportu oraz organizuje forum inwestycyjne w Korei. Jak podkreśla Senger, do niedawna Koreańczycy byli u nas kojarzeni głównie z produkcją elektroniki i AGD. Od kilkunastu miesięcy wspólnie z polskimi inżynierami, piszą nowy rozdział historii motoryzacji.

– Właśnie dzięki Koreańczykom i powstającemu wokół fabryki LG Chem klastra elektromobilnego, w polskiej motoryzacji dokonuje się rewolucyjna zmiana technologiczna. Polska staje się ważnym centrum produkcji aut elektrycznych w Europie – mówi SengerW ostatnich latach, dyskusja na temat przyszłości transportu i jego oddziaływania na środowisko skłoniły światowych producentów motoryzacji do rozwoju napędów zeroemisyjnych. Korea, jako ważny producent rozwiązań do aut elektrycznych, postawiła na Polskę, aby w europejskim centrum produkcji podzespołów motoryzacyjnych produkować m.in. baterie i inne elementy do innowacyjnych „elektryków”.

Autorzy raportu podkreślają, że zainteresowanie Polską wśród koreańskich firm wiąże się przede wszystkim z wysokimi kompetencjami polskich kadr technicznych, dostępem do poddostawców czy aż 160 centrami innowacji w całym kraju. Znaczenie ma również atrakcyjna oferta zachęt. – Gospodarka koreańska jest najbardziej innowacyjna na świecie, co przekłada się na specyfikę projektów inwestycyjnych prowadzonych przez przedsiębiorstwa z tego krajuPolski system zachęt inwestycyjnych wychodzi im naprzeciw. Zapewnia innowatorom jedne z najwyższych ulg podatkowych wśród krajów OECD, a do tego oferuje wyższy zwrot z inwestycji niż średnia w UE – wyjaśnia Senger.

Według Marcina Dudarskiego, Partnera Zarządzającego JP Weber i współautora raportu, oferta kierowana do inwestorów przedstawia polską gospodarkę, jako dynamicznie rozwijający się organizm.

Silną zachętą jest Polska Strefa Inwestycji, z szansą na zwolnienia z podatku CIT przez okres od 10 do 15-lat. To nowe rozwiązanie pozwala inwestorom na lokalizację wedle życzenia – praktycznie w całej Polsce, a nie zmusza do ograniczenia się do terenów znajdujących się w zasobach stref ekonomicznych. Ważnym impulsem są w dalszym ciągu dostępne fundusze unijne, wpierające działania B+R, czyli przyciąganie inwestycji o wysokim stopniu technologicznego zaawansowania i możliwości dalszego rozwoju know-how w Polsce. Towarzyszą temu instrumenty takie, jak ulga B+R, Innovation Box, a także system zachęt na poziomie lokalnym i rządowym dla inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki. To kluczowe argumenty, poza dostępnością doskonałej kadry inżynieryjnej i znaczną poprawą infrastruktury kolejowej oraz drogowej, aby przekonać koreańskiego inwestora do lokalizacji fabryki w Polsce  – mówi Marcin Dudarski z JP Weber, działającej w obszarze transakcji.

Czytaj również:  Jak budować relacje z klientami?

PAIH oraz JP Weber, które na co dzień współpracują z koreańskimi inwestorami, spodziewają się napływu kolejnych inwestycji z tego kraju. W międzynarodowym rankingu najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla biznesu południowokoreańskiego Polska zajmuje 14. miejsce. Firmy z tego kraju są aktywne w 11 polskich województwach. Tylko w PAIH prowadzonych jest obecnie 11 projektów z Korei Południowej, za którymi stoją przed wszystkim firmy z segmentu elektromobilność. Autorzy raportu dostrzegają jednak rosnące zainteresowanie Polską również wśród firm z Korei Południowej z innych sektorów. Chcąc wykorzystać ten potencjał Biuro Handlowe PAIH w Seulu zorganizowało 24 maja w Seulu Polsko – Koreańskie Forum Biznesowe. – Zamierzamy zaproponować przedsiębiorcom z Korei Południowej współpracę przy projektach infrastrukturalnych, jak Centralny Port Komunikacyjny, czy wzmocnić ich obecność na rynku nieruchomości komercyjnych, produkcji spożywczej, a także skłonić do przyjrzenia się polskiemu sektorowi usług nowoczesnych w tym ICT – tłumaczy Krzysztof Senger.

O znaczeniu wydarzenia dla bilateralnej współpracy świadczy obecność licznej delegacji polskich instytucji i firm, na czele z wiceministrem Przedsiębiorczości i Handlu, Tadeuszem Kościńskim. Do inwestowania w Polsce Koreańczyków w Seulu przekonują m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), Katowicka Specjalna Strefa Ekonomicznej, a także przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy firmy z sektora nieruchomości komercyjnych, jak Capital Park czy CBRE, a także reprezentanci firm koreańskich, już obecnych w Polsce.

Z analizy Biura Handlowego PAIH w Seulu wynika, że koreańskie firmy mogą być zainteresowane zarówno zarządzaniem, jak i generalnym wykonawstwem Centralnego Portu Komunikacyjnego z racji na doświadczenie w udziale w analogicznych projektach m.in. w Iraku, Kuwejcie czy Turcji . Aktywne w naszym kraju są także przedsiębiorstwa z Korei Południowej z segmentu nieruchomości komercyjnych. Pod koniec 2018 roku fundusz inwestycyjny z tego kraju przejął jeden z warszawskich biurowców. Dodatkowo w Polsce działają już trzy oddziały banków koreańskich Industrial Bank of KoreaShinhan Bank oraz Woori.

O tym, jak skorzystać z potencjału inwestycyjnego Polski koreańskie firmy dowiedzą się z raportu Poland Land of Opportunities, electromobility and other sectors in the heart of Europe, którego premiera odbyła się podczas Forum Biznesowego w Seulu. Przyszli inwestorzy znajdą w nim informacje na temat ekonomicznych oraz formalno – prawnych warunków prowadzenia działalności biznesowej w Polsce, systemu zachęt inwestycyjnych czy instytucji wsparcia oraz sektorów z najwyższym potencjałem do zainwestowania w naszym kraju. Wzmocnieniu współpracy w jubileuszowym roku służyć ma podpisanie w trakcie seulskiego forum aż trzech umów bilateralnych między PAIH a siostrzanym podmiotem koreańskim KOTRA, rządową agencją importową KOIMA oraz federacją przemysłu koreańskiego FKI.