Praca w motoryzacji czeka na studentów, szczególnie w wakacje

0

Branża motoryzacyjna w Polsce zmieniła swoje „produkcyjne preferencje” i od kilku lat w czerwcu i lipcu zwiększa swoją produkcję. Wyhamowuje tylko w sierpniu. W związku z przypadającym na te miesiące sezonem urlopowym, firmy z sektora poszukują pracowników tymczasowych, w szczególności studentów. Jak podkreślają przedstawiciele Exact Systems, firma od trzech lat odnotowuje w wakacje wzrost kontroli części samochodowych, a w związku z tym, zwiększa także zatrudnienie. W ubiegłym roku aż o jedną trzecią. W tym będzie podobnie.

– Sinusoida przedstawiająca produkcję motoryzacyjną w poszczególnych miesiącach, nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych krajach europejskich, w ostatnich latach zmienia swój tor. Branża w czerwcu i lipcu zwiększa swoje moce produkcyjne, pozwala sobie na krótki przestój jedynie w sierpniu, kiedy wykonywane są niezbędne naprawy maszyn czy linii produkcyjnych. Taka tendencja pokrywa się z trendem w sprzedaży samochodów w Polsce i Europie, gdzie od ponad 30 miesięcy z rzędu mamy wzrosty – mówi Paweł Gos, Prezes Zarządu Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji. – Przed 2013 rokiem było odwrotnie. W czerwcu i lipcu zapotrzebowanie na nasze usługi było mniejsze, a w związku z tym musieliśmy zmniejszać zatrudnienie o ok. 10%. Natomiast niezmiennie od lat po sierpniowym spowolnieniu, we wrześniu zakłady motoryzacyjne przechodzą na najwyższy bieg – dodaje Gos.

W wakacje zatrudnienie większe nawet o jedną trzecią

Exact Systems, kontrolujący jakość części samochodowych, od trzech lat w pierwszych miesiącach wakacyjnych ma dużo wyższe zapotrzebowanie na kontrolerów jakości niż w miesiącach poprzedzających wakacje. Tylko w 2015 roku, w czerwcu i lipcu firma zwiększyła zatrudnienie o ponad 30% w porównaniu do maja. – W tym roku jest podobnie i już od kilku tygodni rekrutujemy nowe osoby i przygotowujemy się do zwiększonej liczby zamówień, co w okresie wakacyjnym stanowi spore wyzwanie. Dlatego skład pracowników, których spora część wybiera się wówczas na urlop, jest chętnie uzupełniany przez studentów. Stanowią oni ciekawszą i bardziej perspektywiczną grupę docelową niż na przykład pracownicy zza wschodniej granicy – mówi Jacek Opala, dyrektor ds., rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

Czytaj również:  Work Service sfinalizował umowę przejęcia węgierskiej Spółki Prohuman

Zysk dla obu stron

Współpraca pracodawców ze studentami to sytuacja typu „win-win”. Podczas gdy w motoryzacji pracy jest coraz więcej, a dostęp do kadry coraz trudniejszy, dla firmy to możliwość uzupełnienia brakującego personelu. Szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy stali pracownicy udają się na urlop, a studenci mają wówczas przerwę od nauki. Co więcej, pracodawca zyskuje świeży umysł, który może stanowić dużą wartość dodaną w przyszłości. Z drugiej strony, dla studenta połączenie nauki z pracą pozwala na zdobycie nowych, konkretnych umiejętności praktycznych oraz rozpoczęcie zawodowej przygody w branży, z którą chciałby się w przyszłości związać. Przykładowo praca w zakładzie motoryzacyjnym, w którym Exact Systems dokonuje kontroli jakości produkowanych komponentów, bardzo często stanowi pierwszy szczebel drabiny kariery w motobranży. Zaczynając od kontrolera jakości części samochodowych, student uzyskuje szansę zaprezentowania własnej osoby potencjalnemu pracodawcy, np. producentowi samochodów osobowych.

Pracodawcy wypełniają lukę kompetencyjną