Praca w Polsce – jak szukać?

rekrutacja

Rynek pracy mamy obecnie na całkiem niezłym poziomie. Jakie masz możliwości, gdy szukasz zatrudnienia?

Zadowalające statystyki

Poziom bezrobocia w naszym kraju sukcesywnie spada. Dziś już mniej niż 6% Polaków w wieku produktywnym pozostaje bez pracy. Zwykle są to osoby, które z różnych przyczyn, najczęściej zdrowotnych, nie mogą pracować lub świadomie nie chcą. Oznacza to zatem, że w większości województw ze znalezieniem posady nie ma większych problemów. Oczywiście w zależności od regionu, różne może być zapotrzebowanie na pracowników danej specjalizacji, jednak dla chcących zarabiać, zawsze się coś znajdzie. Najtrudniej jest w województwie warmińsko-mazurskim, tutaj bez pracy jest ponad 10%. Dla porównania w Wielkopolsce jest to zaledwie nieco ponad 3%.

Sytuacja jest tak pozytywna, że coraz mniej rodaków decyduje się na popularne kilkanaście lat temu wyjazdy emigracyjne związane z zatrudnieniem w innym kraju. Co więcej, Polacy chętnie wracają do ojczyzny.

Gdzie szukać pracy?

Istnieje kilka sposobów. Przede wszystkim warto głośno mówić o tym, że się jej szuka. Być może ktoś z rodziny lub znajomych coś słyszał, wie gdzie aktualnie potrzebują pracowników, gdzie zwalnia się wakat. Innym sposobem jest metoda starej szkoły, czyli bezpośrednie odwiedzanie firm ze swoim CV. Niektórzy dobrze oceniają takie zaangażowanie, jednak może to mieć znaczenie w przypadku małych przedsiębiorstw. W dużych firmach, korporacjach zwykle proszą o pozostawienie swoich dokumentów w recepcji, czy sekretariacie, gdzie lądują one na kupce tych, które przyszły mailem.

Jeżeli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, możesz sprawdzić na jej stronie internetowej, czy nie ma tam żadnej wzmianki o rekrutacji. Coraz częściej bowiem prowadzone są zakładki „kariera”, z których od razu dowiesz się kogo szukają, na jakie stanowisko i jak przebiega aplikacja.

Strony internetowe z ofertami pracy to chyba najbardziej popularny sposób na znalezienie pracy. Na jobsora.pl możesz wyszukać te, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom, założeniom finansowym oraz oczywiście lokalizacji. Dzięki możliwości filtrowania ogłoszeń, w szybki sposób wyświetlisz tylko te, które mogą Cię zainteresować.