Pracuj Ventures wchodzi na Ukrainę. Do zespołu dołacza Mykola Mykhaylov

Mykola Mykhaylov – Pracuj Ventures
Mykola Mykhaylov - Pracuj Ventures

Do zespołu Pracuj Ventures – pierwszego w Polsce corporate innovation fund, który koncentruje się na inwestowaniu w firmy technologiczne z obszaru HR oraz corporate learning – dołącza Mykola Mykhaylov. Jako Dyrektor Inwestycyjny będzie odpowiedzialny za działania oraz rozbudowę portfolio funduszu na rynku ukraińskim. Partnerzy Zarządzający Pracuj Ventures postrzegają ukraiński rynek HR Tech, jako bardzo perspektywiczny i jeszcze w niewielkim stopniu odkryty przez inwestorów europejskich. Fundusz przygotowuje się do jego intensywnej eksploracji. 

Według danych prezentowanych przez Outsourcing Portal Ukraina może pochwalić się prężnym sektorem technologicznym i obiecującą sceną start-upów. Ukraiński rynek IT urósł dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat, osiągając pułap 184 700 specjalistów IT, według badań przeprowadzonych przez N-iX w 2019 roku. W globalnym rankingu ekosystemu startupów “Startup Blink Raport 2020”, Ukraina zajęła 29 miejsce wśród 100 krajów najbardziej przyjaznym startupom. W porównaniu z rokiem 2019 Ukraina awansowała zatem o dwie pozycje, dzięki czemu znalazła się w pierwszej 30 ekosystemów świata[1].

Wiele powstających na Ukrainie startupów szuka od razu swojej szansy na rynku amerykańskim, ale jesteśmy przekonani, że jest dla nich miejsce również na rynku europejskim, w tym polskim. Mykola ma doskonałą znajomość potrzeb pracodawców i pracowników zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, więc ma też cenną dla startupów wiedzę, jakie innowacyjne rozwiązania HR Tech są potrzebne i mają szansę sprawdzić się na także w naszym regionie  – komentuje Paweł Leks, Partner Zarządzający Pracuj Ventures.

Mykola Mykhaylov od blisko 15 lat jest związany z obszarem HR-tech i – podobnie jak Partnerzy Zarządzający funduszu Pracuj Ventures Maciej Noga i Paweł Leks – także z Grupą Pracuj. Od 2007 do 2021 roku pełnił funkcję CEO należącego do Grupy Pracuj ukraińskiego serwisu rekrutacyjnego Rabota.ua, a w latach 2014 – 2020 również zasiadał w zarządzie Grupy. Był także Dyrektorem Zarządzającym eRecruiter – internetowej platformy do zarządzania rekrutacjami i bazą kandydatów w modelu SaaS (Software-as-a-Service).

Mykola przez kilka lat pełnił rolę Dyrektora Zarządzającego eRecruiter – najczęściej wykorzystywanego w Polsce systemu do rekrutacji należącego do Grupy Pracuj, który wyrósł ze środowiska startupowego. Zna bardzo dobrze perspektywę founderów startupów i wyzwania z jakimi się borykają. Co więcej, mamy już kilkuletnią historię współpracy i znamy Mykolę jako prężnego i efektywnego menadżera, który dobrze rozumie uwarunkowania rynku pracy – dodaje Maciej Noga, Partner Zarządzający Pracuj Ventures oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Pracuj.

Wśród spółek, które obecnie posiada w swoim portfelu Pracuj Ventures są: Gamfi, Gymsteer, Inhire.io, Kadromierz, Sherlock Waste, Wandlee oraz Worksmile. Ostatnio Pracuj Ventures zwiększył swoje udziały w Gamfi – rozwiązaniu zwiększającym motywację i zaangażowanie w całym cyklu życia pracownika dzięki grywalizacji – zapewniając drugą rundę finansowania związaną z dalszym rozwojem firmy.

[1] Źrodło http://www.outsourcingportal.eu/en/ukraine-on-the-path-to-becoming-the-european-go-to-tech-destination-the-tech-job-market-trends-in-ukraine-and-lviv