Prognoza wiceprezesa BBI Development dla rynku mieszkań luksusowych na 2018 rok

Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development
Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development

–  Perspektywy dla rynku mieszkań luksusowych są bardzo dobre. Prawdziwe  apartamenty, wysokiej jakości, będą bezpieczną przystanią dla inwestorów. Wartość takich nieruchomości będzie bowiem rosła w czasie. Kłopoty mogą mieć jedynie te projekty, w których ceny nie pokrywają się z jakością.

W przypadku rynku apartamentów z najwyższej półki, koniunktura nadal powinna być bardzo dobra. Majętnych klientów przybywa. Z ostatniego raportu firmy KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2017”  wynika bowiem, że rośnie liczba bogatych Polaków, których siła nabywcza napędza rynek dóbr luksusowych. W 2017 roku dobrze zarabiających Polaków mamy już 1,1 miliona. Preferowana przez nich forma lokowania kapitału to inwestowanie w rynek nieruchomości. 76 procent spośród majętnych osób posiada drugie mieszkanie lub dom. I wszystko wskazuje, że dalej będą szukać możliwości na rynku nieruchomości. Analitycy podkreślają, że w Polsce mamy stopy zwrotu, jakich nie można dziś osiągnąć na przykład na dojrzałych rynkach Europy Zachodniej. To przyciąga.

Trzeba jednak pamiętać, że nowe projekty mieszkaniowe będą droższe. Jak sygnalizuje m.in. centrum AMRON, działające przy Związku Banków Polskich, ale także sami deweloperzy, ceny działek budowlanych wzrosły, podobnie jak i wykonawstwa, co już przekłada się bezpośrednio na ceny mieszkań.

Z drugiej strony inflacja utrzymująca się na poziomie około 2 proc. i  stopa referencyjna NBP wynosząca 1,5 proc., powodują, że rentowność inwestycji mieszkaniowych nadal jest wyraźnie wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych.

Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy lokal przyniesie wysoki zysk, a jego wartość będzie rosła w czasie. To dotyczy tylko niepowtarzalnych projektów, takich jak Złota 44. Przez najbliższe kilka lat na pewno nie powstanie w Warszawie taka wieża apartamentowa, o tak wysokim standardzie oraz o tak szerokiej ofercie, jak projekt Libeskinda.

Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development