Przedświąteczna gorączka w branży logistycznej wpływa na wzrost zapotrzebowania na pracowników sezonowych

Tomas Bogdevic, Gremi Personal
Tomas Bogdevic, Gremi Personal

Święta już za pasem branża e-commerce i logistyka przygotowuje się do wzmożonego nakładu pracy. Pojawiają się coraz to nowe oferty pracy tymczasowej dla magazynierów, pakowaczy, kierowców, kurierów, operatorów wózków widłowych. Wakaty będą nie tylko w okresie przedświątecznym, ale i po nowym roku również. Centrum Analityczne Gremi Personal zaobserwowało 40% wzrost w porównaniu do roku ubiegłego na zapotrzebowanie pracowników ze Wschodu w tych branżach.

Na dynamikę wzrostu częściowy wpływ miała pandemia, jednak dane z poprzednich lat potwierdzają wyraźny trend wzrostowy. Branża e-commerce i logistyka, zaczęły przygotowania do sezonu już we wrześniu. Stawki godzinowe brutto dla prac przedświątecznych są o ok. 10 proc. wyższe niż rok wcześniej i wahają się pomiędzy 20 a 25 zł brutto. Już we wrześniu rekrutację pracowników rozpoczął też gigant e-handlu Amazon, który w okresie przedświątecznego szczytu chce w tym roku dodatkowo zatrudnić w swoich dziesięciu centrach logistyki e-commerce w Polsce ponad 9 tys. pracowników sezonowych.

Jeszcze na początku 2020 roku zapotrzebowanie na pracowników w branży logistycznej i e-commerce było na przeciętnym poziomie, prawdziwy boom nastąpił w momencie wdrożenia pierwszych obostrzeń związanych z pandemią. Wówczas ilość wakatów na stanowiska związane z branża logistyczną i e-commerce wzrosło o prawie 200 proc. Brakowało rąk do pracy, ale był problem związany z przekraczaniem granicy i obowiązkiem odbywania kwarantanny, co wydłużało czas oczekiwania na pracowników. W 2021 tendencja wzrostowa się utrzymała, branża już od września przygotowuje się na wzmożony ruch około świąteczny, zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu wzrosło o 40 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. – wskazuje Tomas Bogdevic, CEO agencji zatrudnienia Gremi Personal

Centrum analityczne Gremi Personal zauważa, iż sezonowa praca w branży logistycznej jest dla migrantów ze Wschodu doskonałą okazją do podreperowania budżetu domowego w okresie przedświątecznym, który na Wschodzie jest obchodzony nieco później. Polska jest dla nich szansa na jakikolwiek zarobek szczególnie w czasach, gdy o pracę na Wschodzie jest bardzo trudno. Przykładowo w ciągu roku liczba bezrobotnych Ukraińców wzrosła o 59 proc. tak wynika z danych Centrum Zatrudnienia Ukrainy.