Przegląd wydarzeń następnego tygodnia 9.03-13.03.2020

Wall Street giełda (4)

Na rynkach nasila się ucieczka od ryzykownych aktywów w stronę złota i obligacji w obliczu rozprzestrzeniającego się po świecie wirusa. Póki nie zobaczymy skoordynowanych działa na polu fiskalnym i monetarnym trudno będzie o odbicie. W przyszłym tygodniu decyzja o luzowaniu polityki EBC wydaje się przesądzona. Rynek będzie też uważnie śledził indeksy nastrojów konsumentów i biznesu.

Przyszły tydzień: indeksy nastrojów w USA/strefie euro/Australii, EBC, budżet Wielkiej Brytanii, CPI z Polski, bilans handlowy z Chin

USA

W USA odczyty inflacji CPI (śr) i PPI (czw) będą przyćmione przez indeksy nastrojów: małego biznesu (wt) i Uniwersytetu Michigan (pt). Szczególnie istotny będzie wpływ niestabilności rynku kapitałowego na zaufanie konsumentów i popyt na kredyt. Przy podtrzymaniu rynkowej paniki na Wall Street niewykluczone, że Fed nie będzie czekał z kolejnym cięciem stóp procentowych do posiedzenia FOMC 18 marca. USD pozostaje pod presją oczekiwań na głębokiego luzowanie polityki monetarnej, ale dalej uważamy, że w dłuższym horyzoncie popyt na bezpieczne aktywa będzie przeważał, a kondycja gospodarki USA wciąż pozostanie relatywnie lepsza na tle reszty świata.

Strefa euro

W strefie euro indeks nastrojów Sentix (pon) będzie pierwszym wskaźnikiem ukazującym bieżące nastroje panujące wśród inwestorów. Należy spodziewać się ostrego spadku pod wpływem wirusa, otwartym pytaniem jest: jak dużego? W drugiej części tygodnia uwaga będzie na EBC (czw), gdzie nie można wykluczyć luzowania polityki monetarnej, choć z uwagi na ograniczone pole manewru banku zamiast obniżki stóp procentowych możemy otrzymać rozszerzenie niestandardowych działań wsparcia płynności (pożyczki dla banków i/lub przedsiębiorstw). Takie narzędzia mogą przynieść większy bezpośredni wpływ na strefę realną, choć dla EUR może to mieć negatywny skutek.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii rząd zaprezentuje nowy projekt budżetu (śr), którego aktualnym celem jest odpowiedź na zagrożenia dla gospodarki płynące z epidemii koronawirusa. Zwiększenie wydatków budżetowych będzie tu istotniejsze niż powiększenie deficytu. Luzowanie fiskalne może zostać przedstawione wraz z nowymi środkami polityki monetarnej – Bank Anglii już w nadchodzącym tygodniu może zdecydować o cięciu stopy procentowej o 25 pb lub poczekać do zaplanowanego posiedzenia 26 marca. Rynek już zdyskontował obniżkę, więc GBP będzie przede wszystkim reagował na plany fiskalne. Szybka reakcja rządu jest pozytywnym sygnałem.

Polska

W Polsce inflacja CPI w lutym powinna dalej rosnąć, do 4,5 proc. r/r, ale tutaj osiągnie swój szczyt i w kolejnych miesiącach wróci bliżej 3 proc., co wówczas zamknie na dobre temat podwyżek stóp procentowych. Złoty pozostaje na uboczu zawirowań rynkowych, gdyż presja na osłabienie walut rynków wschodzących znosi się z pozytywnym oddziaływaniem słabego USD.

Chiny

Dane z handlu zagranicznego (sb) i o inflacji (wt) z Chin za luty będą obciążone skutkiem zatrzymania aktywności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa. Powinniśmy zobaczyć silny spadek importu i eksportu, CPI wzrośnie z powodu szoków podażowych na rynku warzyw i wieprzowiny, a PPI negatywnie odczuje spadki cen surowców. Choć najgorszy okres Chiny mają już za sobą, przywracanie równonogi rozciągnie się w czasie, gdyż globalne spowolnienie odciśnie swoje piętno.

Australia i Nowa Zelandia

W Australii indeks zaufania konsumentów Westpac (śr) będzie pierwszym wskazaniem, jak Australijczycy reagują na epidemię wirusa. Słabe perspektywy krajowej gospodarki i niepewność o rozwój sytuacji globalnej sugerują rozczarowujące wyniki. W Nowej Zelandii ważne będzie wystąpienie prezesa RBNZ Orra w temacie „Polityki niestandardowej” (wt), biorąc pod uwagę oczekiwania rynku dotyczące złagodzenia. Kierunek dla AUD (i NZD) będzie uwarunkowany siłą presji na USD, na czym AUD i NZD korzystają, oraz awersją do ryzyka, która szkodzi wszystkim aktywom ryzykownym.

Kanada

Cichy tydzień w Kanadzie z jedynym wyróżnieniem danych z rynku budowlanego (pon), które jednak w obecnym otoczeniu będą zignorowane. Po cięciu BoC o 50 pb w minionym tygodniu i przy spadkach cen ropy naftowej CAD nie ma za sobą mocnych argumentów.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.