Przełomowe inwestycje w polskie startupy z sektora B2B – łącznie w 2020 roku pozyskały 105 mln euro

startup

Codility, Cosmose oraz Infermedica to startupy, które w zeszłym roku otrzymały największe, rekordowe dofinansowanie, sięgające w sumie 47.3 mln euro, wynika z raportu Polish B2B Software Landscape 2021” opublikowanego przez Innovation Nest. Fundusz inwestycyjny przeanalizował 240 polskich firm technologicznych z sektora B2B, które łącznie od inwestorów w ubiegłym roku pozyskały ponad 105 mln euro. W raporcie prezentowane są także przychody polskich startupów, które w 2020 wygenerowały 0,05% PKB (210 mln euro).

Dofinansowanie na innowacje

Wg raportu „Polish B2B Software Landscape 2021” przygotowanego przez Innovation Nest, od 2008 roku startupy z sektora B2B pozyskały od inwestorów łącznie 646 mln euro. Co ciekawe, tylko w ubiegłym roku kwota dofinansowań wyniosła 105 mln euro, co stanowiło 16,25% wszystkich inwestycji pozyskanych przez startupy świadczące rozwiązania dla biznesu w ciągu ostatnich 13 lat. W 2020 roku najwięcej środków pozyskali: aplikacja edukująca początkujących programistów Codility (22 mln euro), Cosmose (15 mln euro) czyli narzędzie, które pomaga sprzedawcom ulepszać strategie marketingowe i sprzedażowe oraz startup Infermedica (10.3 mln euro), który do wstępnej diagnozy medycznej wykorzystuje machine learning. Najbardziej doinwestowanymi branżami zostały natomiast: HR (>23 mln euro), finanse – 12 mln euro oraz healthcare – 11 mln euro.Fot. 2 – FUNDING Fot.1 – ACTIVE FUNDS Fot.3 – Innovation Nest SaaS Landscape 2021 Fot.4 – REVENUE

–  Pomimo pandemii fundusze nie tylko nie przestały inwestować, ale znacznie zwiększyły poziom inwestycji – szczególnie w branżach, które COVID-19 dodatkowo zaktywizował, takich jak HR czy zdrowia. Także do naszego portfolio dołączyły nowe projekty np. związana z sektorem budownictwa firma AI clearning, która wykorzystuje AI i zaawansowaną analitykę GIS do automatyzacji raportowania postępów w budowie infrastruktury. Co więcej, polskie rozwiązania znajdują uznanie również za granicą. W 2020 byliśmy świadkami inwestycji funduszy pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, UK czy Niemiec. To cieszy, ale również sprawia, że o dobry zespół z pomysłem nie walczymy już wyłącznie na jednym rynku – komentuje Marcin Szeląg, Partner w Innovation Nest.

Najwięcej inwestują w polskie pomysły Stany Zjednoczone – 15, Wielka Brytania – 10 i Niemcy – 5.

Innovation Nest przenalizowało również dane z tegorocznych rund finansowych, wyniki zawarte w raporcie wskazują, że platforma usługowa Booksy otrzymała w 2021 roku dofinansowanie w wysokości 70 mln euro.

Przychody startupów w 2020 roku

Według zeszłorocznego badania Kantar i Startup Poland[1], rynek polskich, innowacyjnych firm z sektora B2B coraz szybciej się rozwija. Pandemia tylko przyspieszyła proces cyfrowej transformacji, otwierając startupom zwinnie dostosowującym swoją ofertę do dynamicznej sytuacji gospodarczej, drogę do bezprecedensowego wzrostu i błyskawicznej możliwości rozwoju. Wg raportu „Polish B2B Software Landscape 2021” 240 startupów z sektora B2B w ubiegłym roku odnotowało łącznie 210 mln euro przychodów, co stanowi 0,05% wartości PKB. Większość z nich osiągnęła zysk od 100 tys. do 1 mln euro. W czołówce znalazły się: Livechat, GetResponse, docplanner, SALESmango, Shoper, z których każdy generuje ponad 10 mln euro przychodów rocznie. Pierwsze miejsce w raporcie zajął wrocławski startup – LiveChat, który w skali roku odnotował przychód w wysokości 30 mln euro.

W tegorocznym zestawieniu Innovation Nest znalazło się wiele polskich startupów, o których już teraz można powiedzieć, że osiągnęły sukces w skali globalnej, generując rocznie miliony przychodów.  Aż 44 z nich przekroczyły „magiczny” poziom 1 mln euro przychodu rocznie. Dostrzegam też zmiany w samych funduszach inwestycyjnych, które coraz chętniej na rozwój młodych firm technologicznych przeznaczają coraz większe środki. Jestem przekonany, że kolejne rekordy zostaną pobite bardzo szybko, a my już wkrótce usłyszymy o nowych projektach, które osiągają międzynarodowy sukces – dodaje Marcin Szeląg.

Według danych Innovation Nest, w 240 startupach pracuje łącznie ponad 7000 osób, a 5 firm, które osiągnęły przychody ponad 10 mln euro w 2020 roku, zatrudnia średnio 244 osoby.

[1] https://cyfrowa.rp.pl/biznes/54442-liczba-startupow-w-polsce-podwoila-sie-w-5-lat-najnowsze-dane