Rekordowe półrocze na rynku magazynowym

Chmielewski Maciej Colliers
Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers

Pierwsze półrocze 2021 r. na rynku magazynowym w Polsce minęło pod znakiem rekordowo wysokiej aktywności deweloperów i najemców. Do końca czerwca deweloperzy ukończyli inwestycje o łącznej powierzchni ok. 1,16 mln mkw., o 100 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Z kolei popyt brutto na koniec czerwca wyniósł ponad 3,41 mln mkw. – to najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego.

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I poł. 2021 r. osiągnęła poziom 21,85 mln mkw. Biorąc pod uwagę fakt, że w budowie znajduje się 3,35 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego część zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się przełamania granicy 22 mln mkw.

Liderzy wśród regionów

Pozycję rynków z największą podażą powierzchni magazynowej utrzymały Warszawa (trzy strefy), Górny Śląsk oraz Polska Centralna z wynikami: 5,05 mln mkw., 3,98 mln mkw. oraz 3,29 mln mkw.

– Pod względem nowej podaży w pierwszej połowie roku prym wiodły Górny Śląsk (258,8 tys. mkw.), trzy warszawskie strefy (214,6 tys. mkw.) oraz Trójmiasto (183,4 tys. mkw.). Górny Śląsk prowadzi także pod względem powierzchni w budowie z wynikiem prawie 590 tys. mkw., kolejne pozycje na podium zajmują Polska Zachodnia (522 tys. mkw.) oraz Poznań (478,2 tys. mkw.) – wymienia Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Do największych obiektów w budowie należą: Panattoni BTS Amazon Świebodzin (203,5 tys. mkw.), Hillwood Rokitno (112,5 tys. mkw.), Hillwood Bydgoszcz (111,7 tys. mkw.), GLP Lędziny Logistics Centre (111,5 tys. mkw.) oraz Panattoni Park Poznań XI (107,9 tys. mkw.).

– Ukończenie projektów będących w trakcie budowy sprawi, że w ciągu najbliższych kwartałów aż trzy z rynków rozwijających się przekroczą granicę 1 mln mkw. zasobów całkowitej powierzchni magazynowej. Będą to: Trójmiasto, Szczecin oraz Polska Zachodnia – mówi Dominika Jędrak.

Najlepszy półroczny popyt

Wzrost całkowitych zasobów rynku jest napędzany poprzez wzmożoną aktywność najemców. Całkowity wolumen transakcji zawartych w I poł. 2021 r. osiągnął poziom 3,41 mln mkw., niemal o 1 mln mkw. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To najwyższa półroczna wartość w historii polskiego rynku magazynowego. Rynkami, gdzie wynajęto najwięcej powierzchni były: Poznań (662,3 tys. mkw.), Górny Śląsk (643,4 tys. mkw.) oraz warszawska strefa II (456,6 tys. mkw.).

– Znaczące ożywienie najemców zaobserwowaliśmy na rynu poznańskim, gdzie doszło do podpisania dwóch największych umów w I poł. 2021 roku. Był to najem 109 tys. mkw. przez DHL w ramach magazynu BTS oraz najem prawie 82,5 tys. mkw. w P3 Poznań II przez firmę Westwing. W rezultacie półroczny popyt w tym regionie był o ponad 100 tys. mkw. wyższy niż wynik za cały 2020 r. – mówi Antoni Szwech, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.

Na uwagę zasługuje także otwarcie w I kw. tego roku centrum dystrybucyjnego firmy JD.com w Zachodniej Polsce. Chińska platforma e-commerce, największy konkurent platformy Alibaba, uruchomiła dwa wysoko zautomatyzowane magazyny w Europie (drugi obiekt powstał w Niemczech).

Pustostany w dół

Wysoka aktywność najemców przyczyniła się do spadku wskaźnika powierzchni niewynajętej o 1,1% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku i zamknięcia I poł. roku na poziomie 5,6%. Współczynnik pustostanów zmniejszył się także o 0,9 p.p. w stosunku do I kw. br.

Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec czerwca 2021 r. odnotowano w warszawskiej strefie I (9,1%), na Górnym Śląsku (8,7%) oraz w warszawskiej strefie II (6,2%). Najniższy natomiast w warszawskiej strefie III (0,8%), Szczecinie (1,4%) oraz w Krakowie (2,7%).

Stabilny wzrost

Eksperci Colliers przewidują dalszy stabilny wzrost popytu na rynku magazynowym, co wiąże się z dynamicznym rozwojem branży e-commerce oraz spodziewanym zjawiskiem „nearshoringu”.

– Pandemia COVID-19 spowodowała znaczny rozwój branży e-commerce w Polsce. Aż cztery z pięciu największych podpisanych umów najmu w trakcie I poł. 2021 r. dotyczą najemców związanych właśnie z tym sektorem. W kolejnych kwartałach w związku z tzw. zjawiskiem „nearshoringu”, oczekuje się napływu najemców z branży produkcyjnej – mówi Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysowych w Colliers.

Boom na powierzchnie magazynowe przyciąga nowych graczy. Od początku 2020 r. na rynku pojawiło się kilku deweloperów, takich jak: Frontier Estates, LCube czy MDC2.

– Taka tendencja wzrostowa liczby graczy na rynku może się utrzymać w kolejnych kwartałach – przewiduje Maciej Chmielewski.