Rok rekordów na rynku nieruchomości – od kawalerek po apartamenty

0
nieruchomości mieszkanie deweloper

Ponad 143 tys. oddanych mieszkań, rekordy programu Mieszkanie dla Młodych, rosnące zainteresowanie apartamentami. Eksperci nie mają wątpliwości – to był przełomowy rok na rynku nieruchomości.

Od stycznia do listopada 2016 roku deweloperzy oddali do użytku ponad 143 tys. mieszkań, czyli o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To również rekord w pozwoleniach na budowę – w tym czasie wydano ich ponad 190 tys. (o 10,9% więcej rdr).

Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development zauważa, że najwięcej budowało się w segmencie popularnym: Średnia cena za metr kwadratowy była bardzo atrakcyjna, deweloperzy mieli szeroką ofertę, a klienci duży wybór. Nie bez znaczenia pozostawały niskie stopy procentowe, które skłaniały do zaciągania tanich kredytów oraz szukania alternatywnych form lokowania pieniędzy – dodaje.

Końcówka rekordów?

Raport GUS nie obejmuje wyników za grudzień, które zostaną opublikowane w drugiej połowie stycznia 2017 roku. Można jednak domniemywać, że dane całoroczne będą jeszcze lepsze. Zdaniem deweloperów lepsze będą również wyniki sprzedaży, na co wpływa zbliżające się zwiększenie wymaganego przez banki wkładu własnego (od stycznia 2017 roku wzrośnie z 15% do 20%).

Większy wkład własny to niejednokrotnie trudny do osiągnięcia wydatek, szczególnie dla osób młodych, pragnących zakupić swoje pierwsze, własne mieszkanie – mówi Roma Peczyńska, marketing manager poznańskiego Red Parku. Koniec roku to ostatnia szansa, by skorzystać ze „starych”, bardziej dogodnych zasad. Klienci zdają sobie z tego sprawę, dlatego obserwujemy zwiększone zainteresowanie naszymi gotowymi mieszkaniami – dodaje.

2016 rekordowym rokiem Programu Mieszkanie dla Młodych

2016 rok minął także pod znakiem rekordowej popularności rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Tegoroczne środki zostały wykorzystane w zaledwie 3,5 miesiąca. Zainteresowanie było tak duże, że już w lipcu wstrzymano dopłaty  na zakup nieruchomości
w 2017 roku (w latach wcześniejszych w programie MdM można zarezerwować połowę budżetu).

Czytaj również:  Polska kardiologia na najwyższym światowym poziomie. Mimo postępów w leczeniu choroby serca wciąż główną przyczyną zgonów

W 2016 roku odczuwaliśmy zwiększone zainteresowanie mieszkaniami dostępnymi
w programie MdM. Klienci zdają sobie sprawę, że pozwala on zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć na przykład na wykończenie mieszkania
– mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. Wypłacenie środków następuje w momencie oddania budynku do użytkowania. Tym samym zakończenie przyjmowania wniosków na 2016 i 2017 rok doprowadziło do zwiększenia zainteresowania mieszkaniami, które będą gotowe w 2018 roku – dodaje.

Luksus jest w cenie

Zdaniem ekspertów kończący się rok pokazał jeszcze jedną ważną tendencję na rynku – Polacy coraz chętniej decydowali się na nieruchomości w segmencie premium. W sumie w 2016 roku na dobra i usługi luksusowe Polacy wydali 16,4 mld zł, co oznacza aż 15% wzrost w porównaniu z 2015 rokiem. Co więcej, jak wynika z szacunków firmy KPMG, trend wzrostowy najprawdopodobniej utrzyma się w latach 2016-2020, a średnie tempo wzrostu w segmencie nieruchomości luksusowych w tym czasie powinno wynieść około 5% rocznie.