Rynek alkoholi lekkich na (wyboistej) drodze rozwoju

Robert Sieradzki, Prezes Zarządu Cydrownia S.A
Robert Sieradzki, Prezes Zarządu Cydrownia S.A

Zarówno trendy konsumenckie, jak i regulacyjne sprawiają, że w Polsce sukcesywnie spada sprzedaż wódki na rzecz alkoholi niskoprocentowych, w tym przede wszystkim piwa. Alkohole lekkie stają się dominującą kategorią na rynku, charakteryzującą się coraz większą złożonością, rozdrobnieniem, jak i nierównymi warunkami konkurencji.

Robert Sieradzki, Prezes Zarządu Cydrownia S.A
Robert Sieradzki, Prezes Zarządu Cydrownia S.A

O charakterystyce rynku alkoholi niskoprocentowych oraz szansach i wyzwaniach dla producentów z tej kategorii mówi Robert Sieradzki, Prezes Zarządu Cydrownia S.A., firmy realizującej crowdfundingową Akcję Cydr, mającą na celu rozwój i promocję polskiego cydru.

Piwo jest wciąż motorem napędowym rynku alkoholi, choć w ostatnich latach zmniejsza się dynamika sprzedaży tego trunku, co jest oznaką postępującego nasycenia tej kategorii. Piwna stagnacja jest szansą dla producentów innych kategorii alkoholi lekkich – szczególnie dla cydru, który charakteryzuje się największą dynamiką wzrostu sprzedaży, czyli na poziomie 30 proc. w skali roku. Modę na cydr zaczynają już zresztą odczuwać producenci piwa, którzy w odpowiedzi powiększają swoje portfolio o piwa smakowe, w tym głównie radlery, a nawet piwo o smaku cydru.

Na wewnętrzną dywersyfikację rynku alkoholi ma wpływ postawa konsumentów, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na jakość produktu oraz doceniają lokalne marki. Cena nie jest już czynnikiem decydującym o podjęciu decyzji zakupowej – Polacy chętniej sięgają po alkohole lekkie (ale i mocne np. whisky) z kategorii premium.

Ponadto, polscy konsumenci są otwarci na innowacje w postaci nowości produktowych na rynku alkoholi lekkich. Jest to więc dodatkowa zachęta dla mniejszych producentów do prezentowania swoich wyrobów. Różnicuje się zresztą nie tylko rynek piwa, bogaty w piwa dolnej i górnej fermentacji oraz piwa owocowe, ale i wciąż raczkujący rynek cydru, na którym pojawia się perry czy „cydr” śliwkowy.

Największym wyzwaniem, jeśli chodzi o rynek alkoholi lekkich, są zdecydowanie nierówne warunki konkurencji spowodowane regulacjami prawnymi odnośnie reklamy. Podczas gdy piwo jako jedyny alkohol może być reklamowane, z pewnymi ograniczeniami, czyli w godzinach od 20.00 do 6.00, reklama cydru mającego podobną zawartość alkoholu – jest w Polsce całkowicie zakazana. Producentom cydru jest więc zdecydowanie trudniej kreować silną markę cydru w naszym kraju, nie mówiąc już o budowaniu przewagi konkurencyjnej względem piwa. Dlatego producenci cydru szukają niestandardowych form promocji, takich jak realizacja projektów crowdfundingowych typu Akcja Cydr, w ramach której internauci mogą nabyć akcje Cydrowni i tym samym stać się współwłaścicielem firmy. Dzięki takim przedsięwzięciom producenci cydru mogą budować społeczność miłośników tego trunku, zwiększając tym samym jego popularność.